ממנהל רעיל לחיובי - בשלושה צעדים

מנהלים רבים תופשים השקעה ומאמץ מצד עובדיהם כדבר מובן מאליו, ונוהגים למקד קשב בדברים החורגים לרעה מהסטנדרט. כתוצאה מכך, התקשורת שלהם עם עובדיהם היא ברובה המכריע שלילית

יהודה בידרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהודה בידרמן

דודי הוא מנהל מפעל מצוין, שקודם במהירות ונחשב לכוכב בחברה. יתר על כן, עובדיו של דודי רוחשים לו הערכה מקצועית רבה. עם זאת, בסקר שביעות הרצון השנתי שאותו ערך הארגון, הציון המפעלי של דודי היה בינוני למדי. מצב זה העכיר את רוחו מאחר שחש כי הוא מתאמץ מאוד לגלות מצוינות ופועל ללא לאות לשיפור כל בעיה שצפה ועולה.
דודי ביקש להיפגש עמי כדי לנתח את ממצאי הסקר. בניתוח עלה שמנהלי הצוותים יוצאים מישיבות הבוקר עם דודי כשהם חשים נזופים, בהרגשה שאינם טובים מספיק, וכמובן מעבירים הרגשה זו הלאה לעובדיהם. לאחר כמה פגישות בינינו הביע דודי רצון להיהפך למנהל חיובי יותר.

בעקבות הקו שאותו גיבשנו, החליט דודי לפתוח כל ישיבת בוקר בסיפור הצלחה מקצועי. מנהל הצוות הקשור להצלחה היה מתאר בכמה מלים את האירוע, ולאחר מכן היה מתנהל דיון קצר בניסיון להבין את סיבות ההצלחה. פעילות פשוטה זו, שנהפכה לשגרת ניהול, שינתה לחלוטין את אווירת המנהלים בישיבות הבוקר. מנהלי הצוותים התחילו לראות שדודי קשוב להצלחותיהם היומיומיות, רואה את המאמץ הרב שאותו הם משקיעים, ומפרגן להם. כתוצאה מכך השתפרה מאוד הרגשתם.

דודי החליט לאמץ את הגישה, ובהמשך נבנה תהליך מקיף לשינוי התרבות הארגונית, שכלל שגרות ניהול המבוססות על עולם הפסיכולוגיה החיובית. תהליך זה נגע בכל אחד מעובדי המפעל, נתן לו הזדמנות לתאר את הצלחותיו וללמוד מהן, להתמקד בחוזקותיו ולציין את העתיד הרצוי מבחינתו.

כמו דודי, מנהלים רבים תופשים השקעה ומאמץ מצד עובדיהם כדבר מובן מאליו, ונוהגים למקד קשב בדברים החורגים לרעה מהסטנדרט. כתוצאה מכך, התקשורת שלהם עם עובדיהם היא ברובה המכריע שלילית. גישת הניהול החיובי נשענת על עקרונות הפסיכולוגיה החיובית. על פי השקפה זו, המנהל צריך לשים דגש רב יותר על מה שמצליח. השקפה זו מדגישה את הטוב, את "חצי הכוס המלאה", כדרך הגורמת הן למנהלים והן לעובדים להצליח יותר, ליהנות יותר ולחוש אושר רב יותר.

מחקרים רבים בתחום מצביעים על כך שהיחס בין האינטראקציות החיוביות לשליליות חייב להיות שלוש לאחת. כיצד אם כן ניתן ליצור יחס זה? כלים רבים מתחום הפסיכולוגיה החיובית, מסייעים למנהל לשנות את גישת הניהול שלו ועל ידי כך ליצור תרבות ארגונית של מוטיבציה גבוהה, נחישות ורצון להצליח.

כדי להתחיל לשנות מודעות והתנהגות ולהיהפך למנהל חיובי, יש לנקוט שלושה צעדים:

1. היה חיובי כלפי עצמך: במהלך השבועיים הקרובים, רשום לעצמך יומן, בכל ערב, שלושה דברים טובים, אפילו הקטנים ביותר, שהתרחשו. היה עקבי.

2. היה חיובי כלפי עובדיך: בחר שני עובדים באופן אקראי. במהלך השבוע הקרוב, רשום כל יום לפחות התנהגות חיובית אחת שלהם. בסוף השבוע זמן אותם לפגישה ותן להם משוב חיובי הנשען על מה שראית.

3. היה חיובי כלפי הצוות שלך: התבונן על הרבעון האחרון בצוות שלך. נתח שלוש הצלחות משמעותיות. מה היתה ההצלחה, מי תרם לה, כיצד הוא עשה זאת. באחת מישיבות הצוות הקרובות פתח בסקירה של רבע שעה על הניתוח שלך.

בעזרת צעדים אלה ודומים להם, תלמד לכוון את המשקפת אל עבר נקודות החוזק וההצלחות. אם בעקבות ההתנסות תרצה לאמץ את הגישה, תוכל להרחיב את היריעה ולעבור לתהליכים ארגוניים רחבים יותר ולהוביל להצלחה עסקיות.

הכותב הוא פסיכולוג ארגוני, יועץ לארגונים מובילים במשק ומחברו של הספר "ניהול חיובי"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר