"הנהלת כימיקלים לישראל מסתירה נתוני תחלואה בסרטן בקרב עובדיה"

בשאילתא דחופה שיזם היום במליאת הכנסת, אמר ח"כ דב חנין, יו"ר שדולת הבריאות הציבורית, כי הנהלת חברת כי"ל מסתירה מהכנסת נתונים על תחלואה בסרטן בקרב עובדי מפעל רותם-אמפרט בנגב

הנהלת כימיקלים לישראל נדרשה להעביר לידי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת נתונים על תחלואת סרטן בקרב עובדי מפעל רותם-אמפרט, אך היא טרם עשתה זאת, גם לאחר פניות חוזרות ונשנות של הוועדה - כך טוען ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת).

חנין הדגיש כי ישנה סכנה לבריאות תושבי סביבת המפעל באזור ערד, כתוצאה מהקמת מכרה פוספטים. "מנתונים שהוצגו בפני הוועדה עולה כי בארה"ב יש בקרב עובדי מכרות פוספטים פי 2.5 תחלואת סרטן בהשוואה לאנשים אחרים", פירט חנין. "אנחנו מכירים נתוני תחלואת סרטן בקרב עובדים גם ממקומות אחרים בארץ, כמו במתקן התפזורת בנמל אשדוד, שם חלו עובדים כתוצאה מחשיפה לפוספטים, וקיבלו בעקבות כך פיצויים גדולים".

רותם אמפרט

לטענתו, "העובדה שחברת כי"ל נמנעת מלספק תשובות לוועדה, למרות דרישות חוזרות, מעוררת סימני שאלה רבים. אי אפשר להגיד שכריית פוספטים היא טובה ובריאה אם לא מספקים את הנתונים המינימליים".

השאילתא הוגשה לשר הבריאות, יעקב ליצמן אך הועברה למחזיק תיק הכלכלה, ראש הממשלה נתניהו, ומי שהשיב מטעמו בדיון היה ח"כ יריב לוין, המשמש כשר המקשר בין הממשלה לבין הכנסת.

ליצמן ביקש גם הוא להשיב ואמר כי: "לא יעלה על הדעת שבעיר בה יש חוק עזר נגד נטיעת צמחים אלרגניים כדי להגן על חולי אסטמה, 3 קילומטר משם יקימו משהו מזהם פי 10".

כי"ל לא נענתה לבקשות הוועדה להעביר לה נתונים על תחלואת עובדים, והנושא עבר לוועדת הכלכלה. בדיון שהתקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות ביוני האחרון חזרו חברי הכנסת ונציגי ארגונים סביבתיים מספר פעמים על הבקשה לקבל את נתוני התחלואה של עובדי רותם אמפרט וכי"ל שעובדים כבר היום בקרבת פוספטים.

ח"כ דב חנין

נציגי כי"ל ומשרד הכלכלה לא התחייבו לכך, וחזרו על האמירה כי העניין נבדק ואין תחלואה עודפת בקרב העובדים. שרית עוקד מעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" אמרה בדיון כי "הנתונים על תחלואת עובדים ידועה רק למפעל עצמו. רשם הסרטן לא מקבל את הנתונים על תחלואת עובדים.

עובדי רותם שונים כנראה מהעובדים בארצות הברית, כי מחקרים בארצות הברית שנעשו על היקף מאוד גדול של עובדים מראים שיש תחלואה שהיא גדולה פי 2.5 מהתחלואה של אנשים שלא עובדים במכרות".

סמנכ"ל כיל, דני חן, אמר בדיון כי "אין שום סכנה בכרייה בשדה בריר. החברה הזאת פועלת משנת 1952. היא כורה פוספטים משנת 1952. העובדים של החברה נמצאים בתוך המכרה... ואין תחלואה עודפת בקרב עובדי רותם יותר מאשר בציבור הכללי". נציג משרד הכלכלה דורון אברהמי הגן על כיל ואמר כי "ביררנו עם הרופא התעסוקתי במשרד הכלכלה, שהוא הרגולטור. אין שום דיווחים על תחלואה נוספת בכריית פוספטים. לא רואים גם סיבה לתחלואה נוספת עכב הרכב החומרים".

בסיכום הדיון אמר היו"ר אללוף כי "הבקשה מכי"ל היא לספק לנו כמה שיותר נתונים של עצמה, כולל נושא התחלואה, כולל נושא בריאות העובדים, כולל הצעדים שנקטתם". אך כאמור, עד כה לא סופקו נתונים אלה והדיון עבר לוועדת הכלכלה של הכנסת ויצא מידי ועדת הבריאות.

מכי"ל נמסר כי "אין תחלואה עודפת בקרב עובדי רותם. כך קבע גם הרופא התעסוקתי במשרד הכלכלה, שהוא הסמכות הרלוונטית בממשלת ישראל, שבידיו מצוי מידע שלם וכולל על עובדי רותם ועובדים במקומות עבודה אחרים.

בנוסף, בחוות דעת של פרופסור סאמט, מומחה בינ"ל שנשכר על ידי משרד הבריאות, נקבע כי אין בספרות המקצועית בעולם ראיות לכך שקיימת תחלואה עודפת בקרב עובדי תעשיית הפוספט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"