ירון זליכה על מגה: "הבראנו את החולה, העסק יוכל לעבוד עוד 80 שנה; לא נוכל עוד לממן את ההפקרות של שרגא בירן"

יו"ר ועד עובדי מגה: "אנחנו נלחמים על פרנסתם של 3,500 עובדי מגה. נדרוש משרגא בירן לעמוד מאחורי החברה ולהזרים 60 מיליון שקל להפעלתה" ■ מאיר סבג, בן 50, עובד 31 שנה במחסן הירקות במגה: "יום שחור משחור"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

"לפני ארבעה חודשים התחלנו תכנית הבראה. נקטנו בשורת צעדים להבראת החברה; 220 עובדים פוטרו והעובדים הסכימו להוריד 10% מהשכר שלהם כדי להפריש לעובדים שפוטרו. ביקשנו משרגא בירן ודודי וייצמן להשתתף בהוצאות אבל הם סירבו ועובדי מגה הראו לקפיטליסטים החזירים מהי סולידריות חברתית" - כך אמר היום פרופ' ירון זליכה, נציג עובדי מגה בדירקטוריון, בהפגנה שקיימו מאות עובדים מול משרדו של שרגא בירן בתל אביב. העובדים דרשו להזרים כ-60 מיליון שקל לייצוב הרשת.

"בהמשך הפחתנו משכר המנהלים, החלפנו את ההנהלה וסגרנו את הסניפים המפסידים ואת רשת You והבאנו את מגה להיות חברה מאוזנת אחרי שעזרנו להבריא אותה ללא העזרה של בירן. אבל אנחנו לא יכולים גם להבריא את החברה, גם לממן את ההפקרות של בירן וגם לשלם במזומן לספקים אסם, קוקה קולה ותנובה. אני רוצה לפנות לשופט שילה: הבראנו את החולה, עכשיו תן את ההזדמנות. תמנה נאמנים, העסק יכול לעבוד עוד 80 שנה", הוסיף זליכה.

ירון זליכה

בהפגנה השתתפו גם חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת), קרין אלהרר (יש עתיד), ויצחק (בוז'י) הרצוג (המחנה הציוני). הנציג היחיד מהקואליציה היה ח"כ רועי פולקמן (כולנו). גם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן נעדר מההפגנה.

מאיר סבג בן 50, עובד 31 שנה במגה במחסן הירקות, אמר למפגינים: "הקמתי את המשפחה שלי בחברה הזו, יש לנו עובדים אחראים שאכפת להם ממקום העבודה שלהם. זהו יום שחור משחור, אני מחר יכול לקום בבוקר ולמצוא את עצמי ללא פרנסה".

עובדי מגה מפגינים

דב חנין נאם בהפגנה ואמר כי "הגעתי לכאן כי אנחנו מתמודדים מול ביזיון חסר תקדים. שנים עושים רווחים במגה. אז כשעשו את הרווחים הענקיים אני לא זוכר שבאו אליכם ואמרו בואו נחלק את הרווחים עם העובדים. 3,500 עובדי מגה נמצאים בסכנת פיטורים מיידית עקב קריסת הרשת. מי שלא צריך לדאוג מאיפה יפרנס את משפחתו בזמן הקרוב הוא בעלי מגה, שהביאו לקריסתה.

"את האבסורד הזה חייבים להפסיק: הבעלים והבנקים שהרוויחו מיליונים ואחראים לנפילה - מוגנים, העובדים הפשוטים שבקושי סוגרים את החודש ושלא גרמו למשבר - ישלמו את מחיר הקריסה.

"אפעל ככל שאוכל נגד פיטורי העובדים האלה ולמען פתרון המשבר הזה. אבל חייבים לייצר גם פתרון רוחבי כדי להגן על עובדים במצבים האלה ולהטיל את מלוא הנטל על הבעלים שהובילו למשבר".

ראובן פרי, ראש חטיבת המסחר בהסתדרות: "בשבוע האחרון התקיימו דיונים כדי להימנע להגיע לאן שהגענו. בהקפאת הליכים יש חשש לזכויות העובדים שהתנאים שלהם גם ככה אינם בשמיים ואפילו את זה מנסים לגזול מהם".

ההצעות שקיבלנו ממתעניינים היו מבזות. הם רוצים להעסיק את העובדים בתנאי מינימום וגם לא את כולם. אם מישהו מעוניין לרכוש את החברה, הוא חייב לאפשר עבודה מאורגנת. אנחנו מבקשים שימנו נאמן שיראה את טובת העובדים ולא טובת הספקים והבעלים. ושיפעל כדי שהעסק יפעל כעסק חי".

אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה: "אנחנו נלחמים כרגע על הבית ועל פרנסתם של 3,500 עובדי מגה. נדרוש בהפגנה היום משרגא בירן, לעמוד מאחורי החברה ולהזרים 60 מיליון שקל להפעלתה. גם במקרה שימונה נאמן מטעם ביהמ״ש, הוא יצטרך להפעיל את החברה ולרכוש סחורה. אנחנו חייבים את גבם של בעלי השליטה. בנוסף, אני תוהה איפה הממשלה? האם הם יתעוררו רק כש 3500 עובדים יזרקו הביתה?".

שר האוצר כחלון הודיע כי הוא הולך לפגוש ביום שלישי את אלי איל, יו"ר ועד עובדי מגה. מלשכת השר נמסר כי: "בפגישה יבדקו השר וצוותו האם וכיצד ניתן לסייע להם בתקופה קשה ומורכבת זאת.", עוד נמסר כי שר האוצר מבקש לבחון את ההשלכות הצפויות על ענף הקמעונאות בישראל.

מחברת אלון, המייצגת את שרגא בירן, נמסר בתגובה: "מר זליכה טועה ומטעה. בעלי השליטה הזרימו למגה כ-400 מילין שקל. בנוסף לכך, בעלי השליטה דיללו את החזקותיהם על ידי כך שהם נתנו שליש מהמניות לעובדים, המניות שמכוחן קיבל זליכה את תפקידו בדירקטוריון, וגובה שכר מלא. כשהוא משתבח בהבראת החברה, צריך לזכור שאת הצעדים יזמון בעלי השליטה בכך שהדיחו את הנהלה הקודמת. בנוסף, בעשר השנים האחרונות בעלי השלטון לא משכו דיוודנדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי