האקדמיות המומצאות: המל"ג נלחם ב"מועצה האקדמית למדיניות לאומית" וב-"מכללה האקדמית BE"

זוכה פרס נובל הפרופ' ישראל אומן הוא חבר ב-"חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי", אלא שבעצם מדובר בעמותה גרעונית, ללא דוחות או אישור ניהול תקין ■ גם "המכללה האקדמית" של בית אקשטיין משווקת כאקדמיה, מבלי שתחזיק באישורים המתאימים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לאחרונה נוסד ארגון חדש בארץ העונה לשם "המועצה האקדמית למדיניות לאומית". על אף השם - המרמז על היותו חלק מן האקדמיה או המדינה - הרי שמדובר בעמותה שאין לה קשר לזה או לזה. בראש ה"מועצה" עומד רונן שובל, מי שהקים את ארגון הימין "אם תרצו". בימים האחרונים נחת על שולחן העמותה, שאינה רשומה בשם זה אצל רשם העמותות - על אף שהיא מציגה את עצמה ככזו, מכתב מטעם המועצה להשכלה גבוהה, המזהיר אותה מפני שימוש בשם.

הכינוי "אקדמיה" מוגן על פי חוק המועצה להשכלה גבוהה, שקובע כי "לא ישתמש מוסד חינוך באחד הכינויים האלה - אוניברסיטה, טכניון, מכון טכנולוגי, פקולטה, אקדמיה, בית ספר גבוה, מכללה אקדמית, השכלה גבוהה או חינוך גבוה - בין בנפרד ובין בסמיכות ובין בצירופו כשם או כתואר לכינוי אחר, אלא אם המוסד הוכר, או שהכינוי ניתן לו בחוק או שקיבל עליו אישור מאת המועצה להשכלה גבוהה". מכאן דורשים במל"ג "לקבל התייחסותכם בכתב לסוגיית השימוש בכינוי 'אקדמיה' בשמה הרשמי של העמותה, בתוך 14 יום".

רונן שובל. "דיברנו על כותב מאמרים. בינתיים זה שרצית הלך לבית היהודי"צילום: תומר אפלבאום

בירור נוסף מעלה כי השם הבעייתי הוא הבעיה הקטנה של העמותה החדשה. העמותה, שהוקמה על חורבותיה של עמותה אחרת מוכרת יותר – חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי – היא גוף המאחד 350 אקדמאיים, כך טוען שובל. הבולט בין אנשי האקדמיה הוא זוכה פרס נובל בכלכלה ישראל אומן.

הגוף הזה, הגובה דמי חבר מחבריו, אמור היה לפעול לחיזוק חוסנה הכלכלי והמדיני של מדינת ישראל, אלא שמסתבר שהחברים - הפרופסורים עצמם, לא תרמו ממש לחוסנה של העמותה. על פי נתוני רשם העמותות הגוף איננו בעל אישור ניהול תקין, ועל אף שהעמותה הוקמה על פי אתר הרשם ב-1994, הגישה רק דוח כספי אחד מאז ומעולם, בשנת 2008. בשנה זו הייתה העמותה בגרעון, ומאז לא ברור מה קרה עם הכספים המגיעים אליה.

שובל מכיר את המצב ולטענתו נקרא כדי לטפל בו והוא עושה זאת בהתנדבות. "אנחנו בשלב מיתוג" הוא מסביר את השם החדש, שאינו נמצא כלל ברשם העמותות. "אכן בעבר בהתנהל החוג לפרופסורים לחוסן מדיני תחת מצוקת משאבים שלא איפשרה לו להחזיק ברואה חשבון צמוד שיטפל בענייני הדוחות הכספיים. לפני חודשים ספורים גייסנו משאבים ומאז סוגיית הדוחות החסרים נמצאת בטיפול אצל משרד רו"ח. הטיפול אמור להסתיים בקרוב".

בנושא השם החדש שגרר את מכתב המל"ג מוסיף שובל כי "אין כל בעיה בשמנו החדש שכן החוק דורש במפורש ממוסד חינוכי לבקש אישור כדי לצרף לשמו את המילה אקדמיה, ואנו לא מוסד חינוכי ופעילותנו אינה חינוכית".

הפרופ' ישראל אומן

מל"ג: "המכללה האקדמית" של בית אקשטיין אינה אקדמיה

מכתב נוסף ששיגרה המל"ג נחת השבוע גם על שולחנה של המכללה האקדמית BE השייכת לבית אקשטיין. על פי פירסומיה, מדובר במכללה שמציעה תארים אקדמיים לליקויי למידה - אלא שגם כאן מדובר בעבירה על החוק. ה"מכללה" של בית אקשטיין אינה מכללה אקדמית שקיבלה אישור מן המל"ג, וממש כמו ה"מועצה האקדמית" של רונן שובל, לא ברור אם מותר לה להשתמש במושג אקדמיה.

מכללת BE קיבלה גם היא מכתב דומה לזה שקיבל שובל, ובו נדרשה להסביר בתוך 14 יום מדוע אימצה את המושג אקדמיה לשמה. בדיקה של הנושא העלתה כי מדובר במושג שיווקי לחלוטין. אנשי בית אקשטיין יסייעו למטופליהם ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, מה שלא הופך את בית אקשטיין עצמו למוסד אקדמי, או למכללה, אלא לגוף מסחרי שנותן עוד שירות ללקוחותיו. זה לא מנע מבית אקשטיין לפרסם את עצמו כפי שפירסם, והוא יצטרך להסביר למל"ג מה הקשר בין השירות שהוא נותן לשם שניתן לו.

בית אקשטיין מסר בתגובה: "בית אקשטיין הינו הארגון הגדול, המקצועי והמוביל בארץ בתחום מתן שירותים לאנשים עם צרכים מיוחדים מזה למעלה מ-20 שנה. בשנה האחרונה פועל הארגון לפתיחת מכללה שתאפשר לבעלי לקויות למידה מורכבות וכן לאנשים עם אספרגר ואוטיזם ללמוד לתואר ראשון ולהשתלב בשוק התעסוקה. התואר שבכוונתנו להעניק לבוגרים, הינו תואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה, כאשר התכנים המקצועיים יועברו על ידי סגל האוניברסיטה הפתוחה, והצוות המקצועי של בית אקשטיין עתיד לספק ליווי צמוד לסטודנטים בהמשך היום, בהתאם לצרכים הלימודיים הייחודיים של כל אחד ואחת מהם, במטרה לסייע להם לסיים את התואר בהצלחה. למיטב הבנתנו, המכללה זכאית להיקרא מכללה אקדמית, בהיותה מוסד מלמד של האוניברסיטה הפתוחה. מכל מקום, הנושא יובהר מול המל"ג ובהתאם לדרישותיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"