מהיום: שביתות בהוסטלים ובמעונות של "חסות הנוער"

העובדים שובתים במשך שלושה ימים במחאה על תנאי השכר שלהם והסחבת במשא ומתן ■ ועד העובדים: "אנחנו נלחמים על חוסר במדריכים שגרם לכך שכ-400 בני נוער בסיכון מסתובבים ברחובות"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

איגוד עובדי חסות הנוער (איגוד עובדי רשות חסות הנוער, אחד מאגפי משרד הרווחה, מסגרת המעניקה טיפול חוץ ביתי סמכות במתבגרים המצויים בסיכון) ישבית החל מהיום (ג') את מסגרות עמותת "אותות" - העמותה השנייה בגודלה בחסות הנוער - במחאה על תנאי השכר וה"סחבת" לדברם במשא ומתן. על מנת למזער את הפגיעה בבני הנוער, כל יום יושבתו שתי מסגרות שונות למשך 12 שעות.

כחלק מתהליכי הפרטת משרד הרווחה מממן המשרד את פעילותן של כעשרים עמותות. עובדי שתי העמותות הגדולות – ענ"ב ואותות - מאוגדים בארגון כוח לעובדים תחת "איגוד חסות הנוער", בשתי העמותות מונות 520 עובדים שכוללים מדריכי נוער, עובדים סוציאליים, רכזים ואימהות בית.

הפגנה שחל חסות הנוערצילום: כוח לעובדים

בעשרת החודשים האחרונים מנהל האיגוד משא ומתן לקראת הסכם קיבוצי שני מול העמותות (הראשון נחתם ב-2012 למשך שלוש שנים) בו נתקלים העובדים ב"סחבת", כדברם, מצד ההנהלה. כשהודיע האיגוד על כוונתו לממש את סכסוך העבודה ולשבות, הגישו העמותות בקשה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשה לצווי מניעה.

בקשות לצווי מניעה זמניים אכן נתקבלו, עובדה שדחתה את מימוש השביתות. לבקשת העמותות לצווי מניעה הצטרף גם משרד הרווחה על אף שאיננו המעסיק של עובדי חסות הנוער במקביל, גם עובדי עמותת ענ"ב (העמותה הגדולה בחסות הנוער) הגישו בקשה להסרת צו המניעה ולשבות לצד עובדי אותות, באם לא יתערב משרד הרווחה במשבר. במקביל ימשכו הצעדים הארגוניים בהם כבר נוהגים העובדים: אי קיום וועדות קבלה והימנעות מליוויי בני הנוער לבתי משפט.

"אנו הכתובת האחרונה עבור רבים מהנערים והנערות האלה לפני הרחוב או המעצר". אומר אלברט סופר מדריך בעמותת ענב מזה 11 שנה וחבר צוות המו"מ, "אנו מנסים לתת לחוסים חלופה לחיי עבריינות סמים וזנות ולשקם את אמונם בזולת. זו שליחות חברתית ורגעי הסיפוק רבים, אך לתפקיד שוחק כל כך הכולל 17-18 שעות משמרת, ובהן מעמסה רגשית רבה ולעתים אף איום פיזי מגיע שכר ראוי יותר מאשר שלושה שקלים יותר משכר המינימום לשעה".

באיגוד חסות הנוער מצביעים על הקשר בין תנאי ההעסקה הירודים לטיב הטיפול בבני הנוער: "בחצי השנה האחרונה התחלפו כשמונים אחוז מהמדריכים. זו עבודת קודש אך הזלזול בעובדים מוביל לתחלופה רבה" מבהיר אסף יחימוביץ', מדריך בעמותת אותות וחבר צוות המו"מ. "אנחנו מנסים לעורר אמון בבני הנוער, להיות אחים, אמהות אבות, למי שאיבדו אמון במבוגרים. זו תחושה איומה לראות נער או נערה מתחברים למדריכים ואז מגלים כי המדריכים עוזבים איתם".

בשל חוסר במדריכים יש כ-370 בני נוער בסיכון הנמצאים ברחוב בהיעדר מסגרת שתקלוט אותם.

מעמותת אותות נמסר בתגובה: "לפני כ- 4 שנים נחתם הסכם קיבוצי עם תוספות מיידיות של כ- 15%. לפני כשנה הם ביקשו לפתוח שוב את ההסכם הקיבוצי כדי לבצע בו שינויים ומאז אנחנו לא מתקדמים. אנחנו מעריכים את העובדים אבל צריך להיות ריאליים בכמה אפשר לתת. לגבי התחלופה הגבוהה, היא תוצאה לכך שרוב העובדים מקרב המדריכים הם סטודנטים, עשינו בדיקות ומצאנו שמספר המדריכים העוזבים לא השתנה גם אחרי התוספת לשכר שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה