המשוכות הפוליטיות לא עמדו בדרכו של ההסכם ההיסטורי לתקצוב המגזר הערבי

אף שראשי הרשויות הערביות לקחו חלק בגיבוש תוכנית החומש לטיפול במגזר - דרישותיהם לתקציבים גדולים יותר ומיידיים לא נענו ■ השרים רגב ואלקין התעמתו עם השרים גמליאל וכחלון בניסיון לנגוס בתקציב לטובת ערים מעורבות ■ עם זאת רוב המעורבים הביעו שביעות רצון מההסכם שהתגבש

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

אחת הטענות שיש למגזר הערבי נגד תוכניות רבות של הממשלה נוגעת להיסטוריה של אי־שיתוף: "הפקידים יושבים בירושלים ומחליטים מה יעלה בגורלנו", אומרים לא פעם ראשי המגזר הערבי. הפעם זה לא קרה. התוכנית לשילוב ופיתוח כלכלי של המגזר הערבי, שעברה בישיבה השלישית של הממשלה בנושא ביום רביעי האחרון, נעשתה בשיתוף מלא של בכירי המגזר הערבי, ודעתם נשמעה שוב ושוב.

הכל התחיל כשאגף התקציבים באוצר הניח תוכנית בעלת מתווה חדשני: לא עוד כסף שנשפך ללא מטרה ברורה ומוגדרת, אלא שינוי של מנגנוני ההקצאה התקציביים של חלק נכבד ממשרדי הממשלה. כלומר, אם עד עתה לא ניתנה התייחסות עמוקה לאחוזים מתקציב המשרד שהופנו למגזר הערבי, הפעם הם נקבעו בבסיס התקציב, מה שיאפשר את עיגון הסכומים ויישום המטרה לשמה נקבעו.

התוכנית, שהיקפה בשלב זה 12 מיליארד שקל, כללה טיפול בתחומים מרכזיים: חינוך (בעיקר תקצוב דיפרנציאלי של בתי ספר יסודיים), תעסוקה (הקמת אזורי תעסוקה), פתרונות תחבורה ציבורית, טיפול בתשתיות כמו מים וביוב וכן חיזוק רשויות מקומיות — הן דרך מענקי איזון מחויבי המציאות, והן על ידי סיוע בתכנון, בין היתר, על ידי הקמת מינהלת מקצועית חדשה שתפעל עם הרשויות ותתמוך בתוכניות הבנייה. התוכנית גם קבעה תמרוץ בנייה רוויה לשש יחידות על אותה קרקע, והיא נסמכת על החלטות צוות 120 הימים שטיפל בצורה הוליסטית בתחום התכנון והבנייה במגזר הערבי. נושא נוסף שעלה על הפרק היה עידוד והגדלת מספרי המתנדבים בשירות הלאומי־אזרחי. התוכנית לא טיפלה מלכתחילה בתחומים כמו רווחה או החינוך בתיכונים.

אף שהדברים נראים כמעט טריוויאליים ונוגעים בנקודות הכואבות — ראשי הרשויות הערביות לא היו מרוצים. מאזן גנאים, ראש עיריית סחנין ומי שעומד בראש ועד הרשויות המקומיות הערביות, יחד עם ראש המועצה המקומית ערערה מודר יונס וראש המועצה המקומית פסוטה אדגר דקואר, הגישו תוכנית אחרת לאותם תחומים בהיקף של 32 מיליארד שקל. הפער — 20 מיליארד שקל — היה גדול מאוד. נוסף על גובה הסכום נסבה המחלוקת גם על טווח הסיוע. בעוד הרשויות רצו הרבה סיוע לטווח הקצר לרשויות הקורסות, האוצר, יחד עם הרשות לפיתוח המגזר הערבי ברשות איימן סייף שבמשרד לשוויון חברתי, התרכזו בעיקר בסיוע לטווח ארוך.

בשלב זה נכנס נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לתמונה. ריבלין, שחיזוק המגזר הערבי קרוב ללבו עוד מימיו בכנסת, נהפך לגורם המתווך בין האוצר (השר משה כחלון והממונה על התקציבים אמיר לוי) וראשי הרשויות, שלוו באופן צמוד על ידי איימן עודא, ראש הרשימה המשותפת, ואתו לעתים גם חברי הכנסת אחמד טיבי ובאסל גאטס. מצד המגזר השלישי היו פעילים מאוד בתיווך גם אנשי עמותת סיכוי, בראשם רון גרליץ, ובתחילת הדרך גם מרכז אינגא'ז. לפחות חמישה מפגשים, הן משותפים והם בנפרד, נערכו עם הנשיא. בסיכומו של דבר עלה הסכום לקרוב ל–15 מיליארד שקל, כשהאוצר מרחיב גם את מענקי האיזון (שלהם התנגד בתחילה מכיוון שלא מדובר בכסף ייעוד —"צבוע" לתחומים המרכזיים) ומסית תקציבים נוספים גם לסיוע לטווח הקצר.

קרבות בין שרי הממשלה

עם סיום התהליך מול ראשי המגזר הערבי עמדה ההחלטה לעלות לשולחן הממשלה. זה קרה ביום ראשון שעבר בישיבת הממשלה. עוד לפני שהממונה על תקציבים הציג את המצגת שהסבירה מדוע יש חשיבות גדולה לטיפול עומק במגזר הערבי, התחיל מרד אותו הובילו זאב אלקין, השר לענייני ירושלים, שרצה שגם היא תיכלל, מירי רגב שביקשה שגם רשויות מעורבות יכללו בתוכנית, ואופיר אקוניס. מולם עמדו כחלון והשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שתמכה בתוכנית מאוד, בין היתר, מכיוון שהיא מכירה אותה מעבודת המטה שנעשתה עם הרשות לפיתוח המגזר הערבי עליה היא ממונה. הישבה הסתיימה בלי החלטה, אך הוחלט כי ידונו בתוכנית שוב ביום רביעי. כעת התחילו שוב מגעים קדחתניים בין האוצר, השרים, ראש הממשלה ובית הנשיא.

ביום שני הגיע השר אלקין לבית הנשיא, ולאחר שיחה שארכה כשעה וחשיבה מחודשת, הבין כי אם ירושלים תיכנס לתוכנית, חלק נכבד מהתקציבים שניתנים לה כיום בתוכניות אחרות פשוט יעלמו. הוא הסיר את התנגדותו בתנאי שהאוצר יתייחס לערביי מזרח ירושלים בכל תוכנית כמו לערביי ישראל. ביום שלישי דיבר הנשיא עם ראש הממשלה, במטרה לחזק את ידיו ולהעמיק חשיבה כלכלית במקום חשיבה פוליטית.

הישיבה ביום רביעי נפתחה במצגת של אמיר לוי שהתחילה בציטוט מדבריו של זאב ז'בוטינסקי, שנאמרו ב–1926: "מצבם האיתן של הערבים במובן הפוליטי, הכלכלי והתרבותי, יישאר, לפיכך, לנצח נצחים התנאי העיקרי למצבה הבריא והאיתן של ארץ ישראל כולה".

זה לא מנע שוב קרב משמעותי, בין השרה גמליאל, לשרה רגב. ישיבת הבוקר הופסקה מטעמים טכניים (שר האוצר והממונה על התקציבים היו צריכים לצאת לכנס, וראש הממשלה לאזכרה של הנשיא לשעבר יצחק נבון), אך נקבעה פגישה לאחרי הצהריים. עוד לפני ההתכנסות השלישית נפגשו מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, ואמיר לוי עם ראש הממשלה כדי לוודא שזה אכן מאחוריהם. הישיבה השלישית זימנה את המשך הקרב, אלא שהפעם נשמע גם קולו של אריה דרעי, שטען כי יש להעביר את התוכנית כפי שהיא, ודיבר בעיקר נגד הדרישה להפוך את השירות האזרחי לחובה. דרעי, שהיה בעבר שר הפנים, מוערך מאוד על ידי המגזר הערבי. הוא טען כי עדיף שההתנדבות תעשה בתמרוץ ולא בכפייה, וכי הגיע הזמן לתוכנית משמעותית לחיזוק המגזר הערבי. כיוון שראש הממשלה היה בעד והשר אלקין הסיר התנגדותו, הסכימה גם רגב לתוכנית בתיקונים קלים (בנושא הבנייה הרוויה הוחלט גם לתמרץ יותר בנייה של יותר מתשע יחידות, ולא רק שש כמו בתוכנית המקורית, וגם יוקם צוות להגברת האכיפה בתחום עבירות הבניה). התוכנית עברה פה אחד, למעט אקוניס שנמנע.

במשרד האוצר מרוצים מאוד. שם בטוחים שנעשתה היסטוריה בשל המתודולוגיה פורצת הדרך המקצועית והסדורה עליה הושתתה התוכנית. הם גם מזכירים כי "התוכנית משתלבת באופן ישיר במטרות שקבעה הממשלה לעידוד צמיחה וצמצום פערים במשק תוך שמירה על אחריות פיסקלית". גם בבית הנשיא מרוצים מהתיווך שעלה יפה. מהמגזר הערבי נשמעים לא מעט קולות שמחה, בעיקר בקרב אלה שהיו שותפים, ובמקביל גם לא מעט קולות כועסים. מרכז מוסווא, למשל, מביע חוסר אמון היסטורי בתוכניות ממשלה ומניחים כי גם הפעם מדובר בתוכנית שלא תצא לפועל. רון גרליץ, מנכ"ל סיכוי ואחד האנשים הפעילים בנושא, חושב אחרת: "מדובר בעוד הוכחה שאפשר לחולל שינוי", הוא אמר. "בתוכנית יש פוטנציאל אמתי להפוך את ישראל למקום צודק וטוב יותר".

שיטפונות בטייבהצילום: ניר קידר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"