המבקר על שר הרווחה: "הגעת עובדי תע"א לקלפיות מתוזמנת ונעשתה ברכבי החברה"

בסערת אורן חזן עומעם מעט חלקו של שר הרווחה חיים כץ, שהשתמש, כך על פי דו"ח המבקר, במשאבי תע"א, למען פעילותו הפוליטית ■ כמו כן אשתו של כץ, רותי, היא עובדת תע"א ותיקה, בנו חבר בוועד העובדים וכלתו אודליה, החלה לעבוד בחברה בשנה האחרונה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

על אף הוראה ברורה שהעבירה הנהלת התעשיה האווירית לעובדים לפני הפריימריס בליכוד, אז קבעה כי אין לעשות כל שימוש במתקני החברה או במשאביה למען פעילות פוליטית, מבהיר דו"ח מבקר המדינה כי אמירות לחוד ומעשים לחוד.

התעשייה האווירית היוותה בשני העשורים האחרונים את מקור הכח של חיים כץ, היום שר הרווחה, עד לפני מספר חודשים מזכיר הוועד הנצחי של החברה בה עובדים כ-13 אלף איש.

כץ לא ויתר על התפקיד גם כשהיה חבר כנסת, על אף שכבר שנים רבות אינו עובד מן המניין, אלא נמצא בחופשה ללא תשלום. הסיבה לעובדה שכץ לא ויתר על התפקיד היתה בדיוק מה שמתאר המבקר – הקמת כח מאורגן ומתוזמן שיבוא לבחור בכץ בבחירות בפריימריז. אותה קבוצה פוטנציאלית סייעה לכץ הפוליטיקאי, שנחשב לאחד מקבלני הקולות הגדולים בליכוד שקבוצה בת אלפי אנשים סרה למרותו, גם לחבר אליו אנשים אחרים לדילים שרקם.

חיים כץצילום: תומר אפלבאום

"עובדי התעשייה האווירית הצביעו בפריימריס ביום העבודה - בניגוד להוראות"

היו"ר המעופף: רפי מאור טס 18 פעמים לחו"ל במשך 20 חודשים בעלות של 515 אלף שקל

כץ לא אמור היה להשתמש בתעשייה האווירית לצרכיו, אך זה קרה בכל זאת. בפרק "שימוש במשאבי התעשייה האווירית לצורך הבחירות המקדימות" נכתב בין השאר כי לפי דו"ח רשות החברות הממשלתיות נצפו עובדים מגיעים לקלפיות בכלי רכב המוצמדים לעובדי החברה. "ההגעה לקלפיות היתה בכל פעם בקבוצות קטנות של 10-5 עובדים. ביום הבחירות המקדימות בליכוד ביקרו עובדי משרד מבקר המדינה בקלפיות השונות. 10 מ-115 הקלפיות ברחבי הארץ שימשו גם קלפיות אזוריות, אשר בהן היה רשאי כל חבר מפלגה להצביע, ללא קשר למקום מגוריו.

שתיים מתוך עשר הקלפיות האזוריות מוקמו בסמוך למשרדי תע"א ולמפעליה. בחלק מהקלפיות, ובייחוד בקלפיות האזוריות האמורות, נצפו מצביעים רבים שהם עובדי תע"א. מהתצפיות וכן משיחות שקיימו עובדי משרד מבקר המדינה עם חלק ממצביעים אלה הועלה כי הגעתם לקלפיות ממקום עבודתם הייתה מתוזמנת, וכי הסעתם לקלפיות והחזרתם לתע"א באמצעות כלי הרכב האמורים, הוסדרו מראש". זו לא הפעם הראשונה בה חורג כץ מהנהלים. בנובמבר 2012, עוד טרם הפריימריז, התריע מבקר המדינה במכתב חריף ששלח ליועץ המשפטי מפני שימוש אפשרי של כץ במשאבי החברה לטובת הפריימריז בליכוד. כץ טען אז כי מדובר במיחזור של תלונת שווא.

כץ מורגל בכגון אלה. כבר בפריימריז של 2008 נטען כי עשה שימוש במשאבי החברה כאשר אוטובוסים של אנשי תע"א יצאו ביחד, במהלך יום עבודה, כדי להצביע עבורו. אחרי בחירות 2003 נפתחה חקירת משטרה כנגד כץ בחשד שאלפי עובדי התעשייה האווירית שפקד לא שילמו את דמי ההתפקדות מכיסם, אלא באמצעות העמותה לקידום העובד השכיר בישראל, בה שלט אז. ב-2007 החליט מני מזוז, אז היועץ המשפטי לממשלה, לסגור את התיק בשל קשיים ראייתיים. מזוז גם טען אז כי כץ כלל לא ניסה להסתיר את פעילותו, דבר שמשום מה עמד לזכותו.

על אף השימוש במשאבי החברה גם הפעם הוכיחו תוצאות הפריימריס דווקא את ההיפך : כוחה של התעשיה האווירית נחלש כשכץ הגיע רק למקום ה-17.

מאז מונה כץ לתפקיד שר הרווחה נאלץ לעזוב רשמית את החברה אך השאיר מאחוריו ירושה אישית מכובדת – בנו יאיר, גם הוא חבר ועד, מפר בימים אלה ממש את ההוראה לא לנקוט בפעילות פוליטית בין כותלי המפעלים. כץ הצעיר, שהפך חבר ועד בזמן שאביו ניהל אותו, מנסה לפקוד עוד ועוד עובדי תעשיה אווירית לאחר שחלקם ביטל את חברותם בליכוד לאחר עזיבתו של כץ האב. יאיר כץ אינו לבד – אשתו של כץ, רותי, גם היא עובדת תעשיה אווירית ותיקה, וכלתו אודליה, אף היא החלה לעבוד בחברה בשנה האחרונה.

הנהלת התעשיה האווירית הודיעה למבקר כי "לא ידעה ולא יכלה לדעת על התארגנות משותפת לכאורה של עובדיה ליציאה להצבעות".

תגובת כץ כפי שניתנה כתגובה למבקר המדינה ומפורסמת בדו"ח: "אין בהחלט יסוד, לא כל שכן הצדקה, לייחס לי ארגון היסעים ככל שבכלל התקיים דבר כזה. העובדה שכיהנתי כיו"ר ועד עובדי התעשיה האווירית באותה העת בוודאי אין בה כשלעצמה ליחס לי את האמור. פעילותי הפרלמנטרית והציבורית רבות האיכות, היקף והשנים, הן אלה שיביאו את הבוחר הנבון לתת לי את קולו וזאת גם מבלי שאנהל קמפיין כמקובל. לא ביצעתי אלא פעולות מעטות לפרסום, והוצאותיי המצטברות הסתכמו בסכום זעום".

הסכום אותו השקיע כץ בפריימריס עמד על 54,000 שקלים.

חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"