"חשש מאפליית שכר": למה נשים מרוויחות 30% פחות מגברים?

נשים עובדות בתחומים בהם משלמים פחות שכר כמו הוראה או סיעוד - ועובדות פחות שעות בחודש ■ הכלכלן הראשי: "כשבוחנים את השכר השעתי הממוצע - גברים מרוויחים כ-20% יותר מנשים"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

"קיים פער משמעותי בשכר החודשי בין נשים לגברים בישראל", כך פותח הכלכלן הראשי באוצר, יואל נווה את הסקירה החודשית שלו. "תופעה זו, בה גברים מרוויחים בממוצע יותר מנשים, אינה ייחודית לישראל, אך הפערים בישראל גדולים בהשוואה למדינות המפותחות", טוען נווה.

על פי נתוני 2011 עומדת ישראל במקום השלישי והלא מכובד בין המדינות המפותחות, בהשוואה בין שכר חציוני של נשים וגברים. קוריאה, בראש טבלת הפערים, יפן במקום השני, וישראל עם למעלה מ-20% פער. בתחתית הטבלה ניו זילנד עם כ-5%.

יואל נוה, הכלכלן הראשי באוצר

כשמדובר בשכר הממוצע בחודש המצב גרוע עוד יותר. ב-2013 גברים הרוויחו שכר ממוצע של כ-12 אלף שקל, לעומת נשים שהרוויחו בממוצע כ-8,000 שקל בלבד, פער של 34%. הבשורה הטובה היא שבשנים האחרונות נרשמה מגמת צמצום בפערי השכר החודשיים. פערי שכר אלה הינם ברוטו, עקב הטבות מס לנשים, פערי השכר נטו קטנים יותר.

ההסבר נובע משני גורמים: היקף התעסוקה והשתייכות ענפית. נשים, כמו שקובעת כל סקירה עד היום, עובדות פחות שעות בחודש. ב-2013 נשים עבדו כ-40 שעות פחות לחודש מגברים בממוצע תופעה זו אינה ייחודית לישראל, כיוון שגם בשאר המדינות המפותחות שיעור הנשים העובדות במשרה חלקית הינו גבוה יחסית לגברים. עם זאת, לא מדובר בבחירה - שיעור הנשים המועסקות במשרה חלקית, שהיו רוצות לעבוד במשרה מלאה, גדול ביחס לגברים - גם בישראל וגם בשאר המדינות המפותחות. אבל בישראל שיעור זה גבוה במיוחד.

ההסבר הזה אינו מבהיר מדוע קיים פער גם בשכר השעתי. "כאשר בוחנים את השכר השעתי הממוצע, עדיין גברים מרוויחים כ-15% עד 20% יותר מנשים", את הנקודה הזו הכלכלן הראשי מתקשה להסביר.

גם דפוסי ההעסקה משפיעים מאוד על הבדלי השכר "הרוב המוחלט של המועסקים במערכות החינוך והבריאות הינן נשים, בעוד ששיעור הנשים בענפיי התעשייה נמוך יחסית. בדומה, ישנם הבדלים משמעותיים בין נשים לבין גברים גם מבחינת משלח היד, כאשר 60% עובדות במקצועות שנחשבים נשיים, כ-65% מבין המנהלים בישראל ב-2013 היו גברים", כותב נווה. המשמעות היא שנשים עובדות בעיקר במקצועות בהם השכר נמוך, ואינן מגיעות לדרגות ניהול. עם זאת, גם הבדלים אלה בדפוסי ההעסקה אינם מספקים הסבר מלא לפערי השכר - כיוון שבכל ענף ובכל סוג עיסוק, שכרם הממוצע של הגברים גבוה משכרן של הנשים.

לסיכום, כמחצית מהפער בשכר החודשי נובע מהיקף ההעסקה קטן של נשים (בממוצע) מהיקף ההעסקה של גברים. עוד עולה כי נשים מפיקות תשואה נמוכה יותר מתואר אקדמי, עובדה שאולי קשורה להבדל במסלולי הלימוד בין גברים לנשים (שלא נכללו באמידה, עקב מחסור בנתונים). מעבר לכך, במודלים אלה, גם לאחר שלוקחים בחשבון שורה ארוכה של משתנים, נשארת שארית לא מוסברת בפער השכר בין גברים לנשים בשיעור של כ-20%. ממצא נוסף הוא כי שארית זו הולכת וקטנה עם השנים כאשר בין 2013-2006 היא הצטמצמה בקצב של כ-0.1% בשנה.

"שארית זו יכולה לבטא פערים בפריון העבודה הנובעים מהפסקות ארוכות מהשתתפות בשוק העבודה עקב לידת ילדים או את השפעת הנטל המוגבר המוטל על נשים במטלות משק הבית (אשר מגבילות את יכולתן להשתלב בעבודות מסוימות). בנוסף, ייתכן ששארית זו מבטאת גם אפליה מגדרית בשוק העבודה, אם דרך מתן שכר נמוך יותר לאישה עקב היותה אישה או קצב קידום איטי יותר לנשים בהשוואה לגברים", כותב נווה. לטענתו, "ניתוחים ייחודיים שנעשו כדי לבדוק את הנושא הזה העלו כי הריונות או הפסקות עבודה דווקא אינם אחראיים במידה רבה לשארית הלא מוסברת".

בענף החינוך לא נמצא הבדל סטטיסטי מובהק בין שכר גברים לבין שכר נשים. בממוצע רב-ענפי, השארית הבלתי מוסברת עומדת על כ-10%, פער משמעותי אך קטן מהתוצאה שהתקבלה בניתוח הרב-ענפי. מההבדל בין האומדן שהתקבל במודל הכללי לבין האומדנים שהתקבלו בניתוח התוך ענפית ניתן להסיק כי כ-10% מפער השכר בין נשים וגברים נובע מהשוני המגדרי בענפי העסקה.

הכלכלן הראשי מסכם את הנתונים ומסביר כי שני גורמים אחראים על פער שכר של כ-30% בין נשים לגברים: היקף התעסוקה והשתייכות ענפית. עם זאת, פער השכר בפועל הינו גדול יותר ומותיר שארית בלתי מוסברת של כ-5%. "לא ניתן לשייך שארית זו לאפליה בשוק העבודה באופן חד משמעי במחקר מסוג זה, עקב מגבלות הנתונים, אך לא ניתן גם לשלול את החשש כי שארית זה נובעת גם מאפליית שכר מגדרית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"