נחתם ההסכם: מספר ימי החופשה השנתית יגדל ביומיים

במקביל, ביום ראשון הקרוב יעלה דרעי לממשלה לאישור את תיקון שכר המינימום במשק, שיעלה שכר זה ל-5,300 שקל

חיים ביאור
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
צבי זרחיה

מספר ימי החופשה השנתית לעובדים יגדל ביומיים, ל-12 ימים לעומת 10 ימי חופשה בשנה כיום. הסכם על כך נחתם היום (ה') בין שר הכלכלה אריה דרעי, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש. שר האוצר משה כחלון תומך במהלך.

הגדלת ימי החופשה לא תהיה מיידית. ביולי 2016 יועלה מינימום ימי החופשה במשק ל-11 ימים, ומינואר 2017 מינימום ימי החופשה במשק יעלה ל-12 ימים. בכך יושלם מהלך ששר הכלכלה דרעי החל בו עוד במאי 2015, במטרה, כדבריו, לשפר את מצבם של העובדים החלשים במשק. ואולם דרעי ביקש לבצע את הצעד בהידברות עם ארגוני העובדים והמעסיקים. כעת הוא יוציא להסכם צו הרחבה, במטרה להחילו על כלל המשק ולא רק על מקומות העבודה שעובדיהם מאוגדים בהסתדרות.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שר הכלכלה אריה דרעי ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברושצילום: ישראל סאן

את המהלך להגדלת ימי חופשה הובילה למעשה ח"כ רחל עזריה (כולנו). לפני שבועיים וחצי אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את תמיכת הממשלה בהצעת חוק שלה ולפיה מספר המינימום של ימי חופשה בישראל יגדל ביומיים ויעמוד על 12 ימים. זה היה התיקון הראשון לחוק ימי חופשה שנתית מאז קבלתו ב-1951. הצעת החוק המקורית של עזריה הגדילה את מספר ימי החופשה ל-15 בשנה, ואולם בלחץ ארגוני המעסיקים, שהתריעו מפני פגיעה בפיריון במשק, ההצעה הסתפקה בחופשה של 12 ימים.

לדברי עזריה, התיקון לחוק נדרש מכיוון ששוק התעסוקה השתנה: "ילידי שנות ה-70 וה-80 אינם מתמידים לעבוד אצל אותו מעסיק יותר מ-3 – 4 שנים. כך הם גוררים ממעסיק אחד לשני את מינימום החופשה החוקי במשך שנים רבות ונותרים בו".

במקביל, ביום ראשון הקרוב יעלה דרעי לממשלה לאישור את תיקון שכר המינימום במשק, שיעלה שכר זה ל-5,300 שקל החל משנת 2017.

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יוזמת חוק החופשות שעבר לפני שבועיים בקריאה טרומית ובעקבותיו נחתם ההסכם הקיבוצי החדש המגדיל את מספר ימי החופשה מ-10 ל-12 ימים אמרה כי "זהו צעד ראשון וחשוב לקראת התאמת מספר מינימום ימי החופשה לזה שקיים ב-OECD, העומד על 20-15 ימים.אני מברכת על הצטרפותם של המעסיקים וההסתדרות ליוזמה להגדיל את מספר המינימום של ימי החופשה לעובדים.

"זהו צעד משמעותי להתאמת שוק התעסוקה של היום לרוח חוק החופשות שנחקק ב-1951. בישראל לא נגעו במספר ימי החופשה לעובדים במשך 64 שנה, והגיע הזמן לעשות זאת. לעובדים במשק היום מגיע לקבל את אותם תנאים שהחוק נתן להוריהם וההתאמה הזו מתבקשת.כלכלנים רואים קשר ישיר בין רווחת עובד לבין פריון, לכן הגדלת ימי החופשה יטיב עם המשק כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט