דואר ישראל: הבכירים קיבלו פיצויי עתק למרות המשבר בחברה; דוורים קיבלו שכר עבור שעות שאינם עובדים

דו"ח המבקר חשף שורה ארוכה של ליקויים בתחום ניהול כוח האדם בחברה ■ ממצאיו התייחסו בעיקר לתקופה שבה כיהנו שילה כיו"ר הדירקטוריון ואלמוזנינו כמנכ"ל החברה

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

למרות המשבר הכספי המתמשך בחברת דואר ישראל, דירקטוריון החברה אישר פיצויי פרישה ל-25 בכירים החורגים משמעותית, ולעתים עד פי שניים, מההסכם שנחתם עמם. הפיצויים, בסכום כולל של 6.7 מיליון שקל, ניתנו גם לבכירים שעזבו את עבודתם מיוזמתם - כך עולה מדו"ח המבקר על חברת הדואר, שחשף שורה ארוכה של ליקויים בתחום ניהול כוח האדם בחברה. ממצאי הביקורת התייחסו בעיקר לתקופה שבה כיהנו ששי שילה כיו"ר הדירקטוריון וחיים אלמוזנינו כמנכ"ל החברה.

דואר ישראל, שהעסיקה 7,050 עובדים (נכון ל-2013), נקלעה למשבר עד כדי סכנה ממשית לקיומה. הירידה בשימוש בשירותי הדואר עקב המעבר לחלופות טכנולוגיות, יחד עם כניסתן של חברות פרטיות לענף, פגעו בהכנסות החברה. הדבר לא מנע מהחברה להגדיל את הוצאות השכר לעובדיה ב-12%. הוצאות אלה, המהוות 64% מתקציב ההוצאות של החברה, הן נטל כבד עליה, מעמיקות את גירעונה השוטף ומקשות עליה להתמודד עם האתגרים בתחום פעילותה. הנהלת דואר ישראל מודה שללא יישום תוכנית התייעלות מקיפה, בעיקר תחומי השכר הכוח האדם, החברה תגיע לחדלות פירעון.

סניף דואר ישראל בזמן העיצומיםצילום: עופר וקנין

אי-סדר וחוסר ארגון שוררים בתחום פרסום המכרזים לאיוש משרות בדואר ישראל. אין בחברה תיקים מסודרים וחסר חומר הקשור לכל מכרז. החברה התקשתה להמציא לביקורת את המסמכים הנוגעים למכרזים. כמעט בכל המכרזים שנבדקו לא נמצאו ציונים שנתנו המדרגים למועמדים. ליותר ממחצית המכרזים ניגש מועמד אחד בלבד. במכרזים פנימיים רבים מונה מועמד בלא שנבחר על ידי ועדת בוחנים.

התופעה של העסקת קרובי משפחה עדיין קיימת בדואר. ל-14% מהעובדים יש קרובי משפחה ול-26% מחברי ועד העובדים יש קרובי משפחה בחברה, לעתים באותן מחלקות. גם כמה עובדי קבלן הכניסו לעבודה בחברה קרובי משפחה שלהם.

לפי הדו"ח, למרות הירידה הניכרת בכמות של דברי הדואר המחולקים בעשור האחרון, הדוורים בחברה ממשיכים לקבל שכר לפי שעות עבודה המחושבות לכמויות דואר "הסטוריות", הגדולות מאלו שקיימות בפועל. בנוסף לכך, הדוורים מקבלים גם תשלום עבור שעות נוספות לפי מכסת שעות קבועה גם אם לא עבדו בהן. בכירים בחברה העריכו שהתאמת הכמויות המעודכנות לנוסחה לחישוב שכר הדוורים, תאפשר לחסוך כ-100 משרות דוורים, שעלותן 13 מיליון שקל בשנה.

החגיגה בדואר קיימת גם בתחום האירוח במסעדות. ב-2013-2011 לא פירט מנכ"ל החברה לשעבר את הוצאות במסעדות על חשבון החברה על גבי החשבוניות שהעביר לאגף הכספים של החברה. כמו כן, הוא לא חתם על החשבוניות ואף לא צירף להן את פרטי האירוח, אף שהדבר נדרש על פי נהלי החברה. גם יו"ר החברה לשעבר לא הקפיד לצרף לחשבוניות את פרטי האירוח ונוהל זה לא יושם כלל בחברה.

בהתייחסות לדו"ח שהנהלת דואר ישראל העבירה ללשכת המבקר במארס 2015, היא אומרת בין היתר שהיא הפחיתה את שיעור הפיצויים המוגדלים ששולמו לבכירים שפרשו ב-2014. על פי החברה, בינואר 2015 נחתם הסכם קיבוצי חדש בין החברה לבין ההסתדרות והוועד הארצי של עובדי החברה שלפיו עודכנו תעריפי החברה וכן צפוי להיחתם הסכם עם המדינה למימון פרישת עובדים רחבת היקף הצפויה בארבע שנות תוקפו של ההסכם. להערכת חברת הדואר, צעדים אלה צפויים לשפר את איתנותה הפיננסית. בנוגע למכרזים, הנהלת החברה מודה שחסרים חלק מהמסמכים נוגעים לכל מכרז. ואולם, היא טוענת שבתיקי המכרזים קיימים מסמכים אחרים שיכולים להעיד כי בפועל התקיים מכרז על כל שלביו. עוד אומרת הנהלת חברת הדואר שבשנים האחרונות ירד מספר העובדים שיש להם קרובי משפחה המועסקים בחברה. בנוגע לשכר הדוורים, החברה מסרה כי ההסכם בינה לבין ההסתדרות מינואר 2015 מאפשר לה להתאים את שכרם לתפוקותיהם וגם לצמצם מאות משרות של דוורים.

בסיכום הביקורת נאמר בדו"ח שמשרד מבקר המדינה רואה בחומרה את התנהלות הדירקטוריון ומעיר לחבריו שהאחריות לשמירה על נכסי החברה מוטלת עליהם. עוד נאמר כי הנתונים שהעבירה החברה ולפיהם הופחת ב-2014 שיעור הפיצויים המוגדלים שקיבלו עובדים בכירים שפרשו, ממחישים שאפשר היה לנהוג לפי הנחיית רשות החברות הממשלתיות ותוך ריסון בהוצאות גם בשנים הקודמות. הדבר חמור במיוחד לנוכח מצבה הכספי הקשה של החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט