חוזרים ללמוד |

מוקדם להספיד את הכיתה המסורתית

דווקא בעידן של טכנולוגיה מוגברת אנשים מחפשים את המגע האישי והחברתי, מה שהופך את המונח "למידה מרחוק" לאוקסימורון

אורן קפלן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן קפלן

השבוע לפני 18 שנה בדיוק, פירסם גורו הניהול פיטר דרוקר, מאמר במגזין "פורבס" שבו ניבא כי בתוך 30 שנה הקמפוסים הגדולים של האוניברסיטאות בעולם ייהפכו לשריד ארכיאולוגי כי "למידה מרחוק" תכבוש את העולם. באותה שנה זומנתי לשיחה עם הדיקאן שלי דאז, פרופ' יוסי רענן, שהתקיימה באותו חדר שבו אני יושב כיום.

הייתי מרצה צעיר, שנה לפני סיום הדוקטורט שלי על תהליכי קשב ולמידה. "כיום יש בעולם מוסדות אקדמיים שבהם ניתן ללמוד בלמידה מרחוק", אמר הדיקאן, והציע שאולי אקח כפרויקט קורס כזה כדי ללמוד כיצד זה עובד. התלהבתי ואכן ההתחלה היתה מרגשת ומרתקת, אך את הקורס הראשון שלקחתי מרחוק באחת מהאוניברסיטאות בארה"ב לא סיימתי. על בשרי למדתי את הכלל החשוב והאסטרטגי ביותר של הלמידה מרחוק: נוחיות הלמידה מהבית בזמנך החופשי היא חרב פיפיות שמצדה השני מצויה בדידותו של הלומד מרחוק.

פרופסור אורן קפלןצילום: עידן גרוס

דווקא בעידן של טכנולוגיה מוגברת אנשים מחפשים את המגע האישי והחברתי, מה שהופך את המונח "למידה מרחוק" לאוקסימורון. אשליית הלמידה מרחוק נובעת מטעות תפישתית על תפקידו המיותר לכאורה של המרצה והכיתה בעידן הדיגיטלי.

ואולם מסתבר שמאחורי המרצה והתוכן מצוי גם מורה־אדם, ובקרב התלמידים נותר עדיין צורך להיפגש דרך מגע עיניים, פנים מול פנים. זוהי הסיבה שבבואי להטמיע כיום שיטות למידה אונליין, אני מבקש להחליף את מטבע הלשון המרוחקת ב"למידה מקרבת", ובתרגומה הלא ישיר אך המשלים שבחרנו, Reach–Out Teaching, מתוך תהליך השינוי הידוע של העובדים הסוציאליים לפני כ–40 שנה, ביציאתם ממשרדי "לשכת הסעד" לבתי התושבים בקהילותיהם.

בשנתיים האחרונות צילמנו את כל קורסי היסוד שלנו בבתי הספר והעלינו אותם ליוטיוב. אף שהמיזם הצליח מאוד וצבר יותר ממיליון צפיות, איני רואה בכך את הפתרון ללמידה אונליין. צילומי הקורסים, כמו ספר קורס, הם מדיה משלימה בלבד ללמידה בכיתה.

יש להכיר בכך שלא ניתן לבצע מעבר לינארי פשוט בין הוראה/למידה בכיתה מסורתית ללמידה מול המחשב בבית. כדי להוכיח זאת לעצמכם צפו להנאתכם באחד מסרטוני TED המפורסמים, אך נסו גם לערוך "סיכום שיעור" על תכניו, כפי שהייתם עושים בכיתת הלימוד. תוך מספר דקות תיווכחו שנדרשת כאן התאמה קיצונית בהרבה. פדגוגיה אלקטרונית, שעוסקת רק בצילום והעתקה של מרצה בקדמת הכיתה, דומה לסריקה של מכתב ושליחתו כתמונה במייל: עומק הטקסט הולך לאיבוד.

הפתרון, אם כן, הוא במעבר ל"משחקיות" (Gamification) של תהליך הלמידה, הכולל סדרה של צעדים, מטלות, כרטיסים, וכמובן ציר זמן והישגיות. אנו נדרשים לפרוט את השיעורים הארוכים לאובייקטים קצרים. למשל, סרטוני נושא בני 10 דקות, עם עיבוד החומר דרך טקסטים, העשרות, משימות ושכבות ידע שנוצרות על ידי משתתפי הקורס. חשוב במיוחד לייצר אינטראקציה ועיבוד של החומר באמצעות צוותים וירטואליים שנפגשים על בסיס קבוע.

האתגר בלמידה מקרבת הוא להפוך דווקא את המפגש מרחוק לאישי ומחבר, כפי ששיחת טלפון קבועה עם חבר יכולה להיות משמעותית יותר ממפגש קר עם שותף לכיתת לימוד. ואולם חלק זה הוא יקר ומורכב ולכן רוב מוסדות החינוך עדיין מכוונים את עצמם לפיתוח הטכנולוגי, שגורם לניכור ואינו מותאם לפסיכולוגיה של הלומד.

אם דימוי "מגדל השן" היה בעוכרי המערכת עד כה, כעת הוא עלול לחסלה מן היסוד. המעבר למערכת חינוך מקרבת ומותאמת אישית הוא אתגר, שכשיצליח (על פי דרוקר, בעוד 12 שנים בדיוק), ישנה את פני החברה, לא פחות מהמצאת הטלוויזיה, הטלפון ושאר אמצעי התקשורת האלקטרוניים, ששינו את עולמנו.

הכותב הוא פסיכולוג קליני וכלכלן, דיקאן בית הספר למינהל עסקים במסלול האקדמי המכללה למינהל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"