ניסנקורן לקראת השביתה: הלב של כחלון אתנו; על ראש הממשלה להכריע

אלפים השתתפו בהפגנה של ההסתדרות בתל אביב למען עובדי הקבלן, לאחר שעד כה לא חלה התקדמות משמעותית במו"מ המתנהל בין יו"ר ההסתדרות ניסנקורן, לשר האוצר כחלון

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

בהסתדרות מחממים מנועים לקראת השביתה שהיא מאיימת לקיים במשק החל מיום רביעי הקרוב, אם לא יוסכם עד אז על צמצום של תופעת ההעסקה הקבלנית במגזר הציבורי. היום (ה') קיימה ההסתדרות הפגנה של כאלף איש בכיכר הבימה בתל אביב. מדבריו של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בהפגנה עלה ששר האוצר, משה כחלון, אינו מהווה מכשול במילוי דרישת ההסתדרות להעביר חלק מעובדי קבלן להעסקה ישירה. "לבו של כחלון אתנו, ואני קורא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב", אמר ניסנקורן.

לדבריו, "כמו שהעלנו את שכר המינימום במשק והבאנו לשילובם בעבודה של עובדים עם מוגבלויות, כך נושא מיגור התופעה הבזויה של עובדי קבלן לא יהיה אחרון בסדר העדיפויות". עוד הוא אמר כי "השביתה שתתחיל ביום רביעי הקרוב תהיה קשה, תכלול את השירותים הציבוריים, לרבות הרכבת, נתב"ג והנמלים, משרדי הממשלה, שירותי הדואר, לשכות העבודה וסניפי הביטוח הלאומי. לא ייתכן שאחות בית ספר, עובדת סוציאלית בעירייה, או מורה יהיו עובדי קבלן. זה מנוגד לכל ערך חברתי", הוסיף ניסנקורן.

רונית שפיגל, מורה בקרן קרב, סיפרה כי היא מועסקת 16 שנה כעובדת קבלן, בשכר שעתי, ללא זכויות סוציאליות כמו דמי הבראה וימי חופש. "אני מפוטרת בכל שנה ב-30 ביוני ומחזירים אותי לעבודה ב-10 באוקטובר, אחרי החגים", היא אמרה. יוסי גור, עובד בפלאפון, אמר: "אני לא עובד קבלן, אבל אני חושש שהבן שלי כן יהיה כזה. גם בפלאפון עלול להיווצר מעמד של עובדי קבלן, כאשר חטיבת ההנדסה של החברה תהיה משותפת עם סלקום". ערן בן דוד, יו"ר ועד עובדי הרכבת במחוז הדרום, אמר שברכבת מועסקים 500 מאבטחים, 400 דיילות ו-450 עובדי ניקיון בלא הסכם קיבוצי 'ובלי תנאים בכלל'. אנחנו דורשים שהם יהפכו לעובדים קבועים כמונו".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה

ביום ראשון יחודש המשא ומתן בין השר כחלון לבין ניסנקורן. המחלוקות בין השניים נסובות על סוגיות שונות, למשל, אי היכולת לפטר את עשרות אלפי עובדי הקבלן לאחר שהם יהפכו לעובדים קבועים. כדוגמא מצביעים באוצר על עובד ניקיון בבית חולים ,שיועבר להעסקה ישירה. אחרי כמה שנות עבודה הוא עשוי להישחק ורמת עבודתו תרד. במקרה כזה, אומרים באוצר, יהיה קשה לפטרו. דוגמא אחרת היא של עובדי קבלן המבצעים פרויקטים זמניים, ואשר לא ניתן יהיה לפטרם בסיום הפרויקטים אם יהפכו לקבועים.

בתוך כך עשרות עובדים סוציאליים יפגינו מחר (ו') החל מהשעה 10 בכיכר הבימה, ויצעדו לעבר מתחם שרונה בתל אביב. המפגינים, שמזוהים עם תנועת עתידנו השותפה באגוד העובדים הסוציאליים, יקראו להפסיק את תופעת ההעסקה הקבלנית בקרבם, שהתרחבה בשנים האחרונות, בעיקר ברשויות המקומיות, ויביעו תמיכה במאבקה של ההסתדרות. בנוסף, ידרשו המפגינים שיפור ממשי בשכר ובתנאי ההעסקה, לנוכח האכזבה שהנחיל הסכם השכר הקודם של העובדים הסוציאליים, שנחתם לפני ארבע שנים.

ההפגנה למען עובדי הקבלן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן