1 מכל 3 עובדים עבר התעמרות במקום העבודה

לפי נתוני משרד הכלכלה, 45% מהעובדים שעברו התעמרות סובלים מבעיות בריאות, מה שמסב למשק נזק של מיליארדי שקלים בשנה ■ הצעת חוק: התעמרות במקום העבודה תיחשב עבירה על החוקף, כמו הטרדה מינית

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

אחד מכל שלושה עובדים במשק עבר התעמרות במקום עבודתו, על פי רוב בידי הממונה עליו. 45% מהעובדים שעברו התעמרות סובלים מבעיות בריאות, והנזק למשק עקב תופעה זו נאמד במיליארדי שקלים בשנה. נתונים אלה הוצגו אתמול בכנס מיוחד על התעמרות בעבודה בכנסת. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק, שלפיה התעמרות בעבודה תיחשב כעבירה על החוק, כמו הטרדה מינית.

שר הכלכלה, אריה דרעי, אמר בכינוס כי התעמרות הפכה לכלי ניהולי במקומות עבודה לא מעטים. לדבריו, מבדיקת משרד הכלכלה עולה כי השיעור הגבוה ביותר של התעמרות מצד מעסיקים הוא בבעלי שכר נמוך ועובדים צעירים, והתופעה רחבה יותר במגזר הפרטי מאשר בציבורי. "50% מנפגעי ההתעמרות אינם מצליחים לתפקד ו–14% מאחרים לעבודה", טען דרעי. "מי שחווה התעמרות בעבודה זונח גם את המטלות שלו בבית, לרבות את חינוך הילדים".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), שיזמה את הצעת החוק נגד התעמרות, אמרה כי יש להגדיר את המושג "התעמרות בעבודה" כבלתי חוקי. "היכן שיש יחסי כוח לא פרופורציונליים, ההתעמרות מתרחשת. החוק החדש יסייע לבניית מקום עבודה מעצים ולא כזה שבו העובד חש מושפל". לדבריה, גם התאחדות התעשיינים, אף שלא שלחה נציג לכינוס, מבינה שלמעסיקים יש מה להרוויח מכך.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הודיע כי ארגונו תומך בחקיקה. עם זאת הוא קרא לגבש את החוק כך שיהיה פרקטי: מצד אחד ייצור סביבת עבודה נוחה, ומאידך לא ייצור עיוותים בשוק העבודה.

מחאה נגד הטרדות מיניותצילום: ניר קידר

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) טען כי ההתעמרות "מתחילה בהעסקה באמצעות חברות קבלן, שמעניקה למנהל תחושת כוח". לדבריו, ככל שיצטמצם היקף ההסכמים הקיבוציים ויגדל מספר עובדי הקבלן, כך תגדל יכולתו של המנהל להתעמר. פרץ הודיע שהוא יוזם הצעה להוצאתן של חברות כוח האדם מחוץ לחוק.

איתן מאירי, חוקר ומחבר הספר "המגיפה השקטה במקומות העבודה", אמר שב–75% מהמקרים המתעמר הוא הממונה הישיר. "אותו ממונה הוא בדרך כלל כריזמטי ואינטלגנטי, אך חסר מוסר פנימי ועכבות ובעל אישיות בעייתית". העובד הנפגע הוא לרוב מוסרי, ערכי וחרוץ — אך יש לו נטייה לרצות את המנהל והוא לא מסוגל להגיד למתעמר בו 'עד כאן'".

נועה, שעבדה 13 שנים במוסד מתוקצב, אמרה בכינוס כי הממונה נהג להפנות אליה אמירות מזלזלות בפני עובדים אחרים. "ההתעמרות נמשכה במשך 3 שנים, עד שנאלצתי להתפטר". שרה ליבסקר, שעובדת 21 שנה במשרד ציבורי גדול, סיפרה כי סבלה מהתעמרות ויחס משפיל לאחר שסירבה לבצע הוראה שהיתה פלילית בעיניה. "חוויתי התמוטטות נפשית ונזקקתי לטיפול פסיכיאטרי, אך כשהגשתי תביעה לביטוח לאומי דחו אותי, בנימוק שההתעמרות אינה מונח שקיים בתקנוני הביטוח הלאומי".

פרופ' סיביל היילברון וד"ר יריב איצקוביץ' ממכללת כנרת הציגו מחקר שלפיו 30% מהעובדים בישראל חווים התעמרות ברמות משתנות — 170 אלף חווים התעמרות קשה, הגורמת להם לנזקים נפשיים ופיזיים, ועוד כמיליון איש סובלים מהתעמרות קשה פחות. עובדי קבלן חווים התעמרות בהיקף של 65% יותר מאשר יתר העובדים במשק. 7% מהעובדים החווים התעמרות פוגעים ברכוש המעסיק כ"נקמה", לעומת 0% בקרב אלה שלא חוו התעמרות.

חיים ביאור

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש