נבחרת הדירקטורים 2015: 50% נשים ו-10% ערבים

לאחר חודשים של מיונים, גובשה נבחרת הדירקטורים השנייה - שיוצאת בימים אלה לדרך ■ למאגר הדירקטורים נבחרו 500 איש - כאשר כ–250 מתוכם ימונו לחברות הממשלתיות

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

7,100 איש הגישו מועמדות לנבחרת הדירקטורים לחברות הממשלתיות - כמחצית ממספר המועמדים לנבחרת הקודמת והראשונה. גם הפעם נבחרו למאגר 500 איש שיאיישו בשנה הקרובה משרות בחברות הממשלתיות, לאחר שייבחרו על ידי השרים לכהן כדירקטורים בחברות הממשלתיות עד 
לסוף 2016.

אורי יוגבצילום: עופר וקנין

הנשים מהוות מחצית מהנבחרת ו–10% מהנבחרת מגיעה מהמגזר הערבי, כולל מספר קטן של נשים ערביות. הגיל הממוצע של הדירקטורים הוא 55, כאשר אצל הנשים הגיל הממוצע הוא 52. גם הפעם נבחרו 500 איש, שיהפכו למאגר מתוכו יבחרו השרים למעלה מ–200 מקומות פנויים הממתינים לאיוש בחברות הממשלתיות. סך כל הדירקטורים בחברות הממשלתיות עומד על 450 איש. כרגע יש כ–150 משרות פנויות ובכל שנה מתחלפים שליש מהדירקטורים, בשל סיום הכהונה, כך שעד לסוף 2016 יתחלפו 250 איש.

אחת הטענות שעלתה היתה כי אותם חברים שנבחרו ב–2014 נדרשו להגיש שוב, בהקלות מסוימות, את מועמדותם גם לנבחרת 2015. מהנבחרת הקודמת מונו 120 דירקטורים, ב–85 חברות ממשלתיות. 300 דירקטורים, מתוך 380 שלא מונו מהרשימה של 2014, ניגשו שוב, ומתוכם שובצו 157 בנבחרת החדשה. בפעם הקודמת ההתמקדות היתה בניסיון העסקי, והפעם ההליך כלל שישה סוגי פרופילים: מומחה ניהולי בכיר, מומחה פיננסי, מומחה משפטי ומומחה תוכן (בביטחון, תשתיות ובתחום החברתי).

דגש גדול ניתן על ניסיון קודם בדירקטוריונים, תוך עדיפות לחברות בדירקטוריון של חברה מדווחת - מה שלא איפשר למועמדים בעלי ניסיון מקצועי, שלא היו בעבר בדירקטוריון, להתקבל. רבים מהנבחרת הנוכחית הם דירקטורים מנוסים: 67% בעלי ניסיון של לפחות שלוש שנים כדירקטורים, ול–50% יש ניסיון של עשר שנים בתפקיד.

ברשות החברות מרוצים מהתהליך ומזכירים שהוועדה לבדיקת מינויים פסלה בעבר 34% מהמועמדים מסיבות של זיקה פוליטית, אישית ואי־התאמה. לעומת זאת, מאז תחילת הליך המינויים הוועדה אישרה יותר מ–97% מהמועמדים.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, היה שיאן הממנים ואילו לעומתו שר הכלכלה, נפתלי בנט, לא אייש ולו משרה אחת - וחברות ממשלתיות שהיו תחת פיקוחו נותרו ללא דירקטוריון בהרכב מלא.

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, אמר כי "נבחרת הדירקטורים היא חלק משמעותי מתוך הרפורמה שמובילה רשות החברות הממשלתיות בשנה וחצי האחרונה, במטרה להפוך את החברות ליותר רווחיות, יעילות, שקופות ונגישות. לאחר שהנבחרת הראשונה שמה דגש על הזרמת דם ניהולי בכיר לחברות, הנבחרת של השנה תיתן מענה לתפקידים נוספים הדרושים בדירקטוריונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי