נתניהו ודרעי מבטלים יוזמה שהוציאה אלפי חרדים לעבודה

הסבסוד למעונות יום הותנה בכך ששני ההורים עובדים - ובתוך שנה בלבד זינק ב-70% מספר האבות החרדים העובדים שילדיהם במעונות יום ■ בעקבות ההסכמים עם הסיעות החרדיות מתכוונת הממשלה לחזור למדיניות הישנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הכלכלה החדש, אריה דרעי, עלולים לחסל את אחד מצעדי המדיניות המצליחים ביותר של ממשלת נתניהו הקודמת: ההחלטה להתנות את הזכות לקבל סבסוד במעונות יום בכך ששני ההורים עובדים - אף שהמהלך כבר זכה להצלחה רבה. הדיון בנושא נדחה מהיום (ג') לישיבת הממשלה שתתקיים שבוע הבא.

בשנה הראשונה ליישום המהלך, שנעשה באופן מדורג, נרשם זינוק חד של 70% במספר האבות החרדים העובדים שיש להם ילדים במעונות. בד בבד, מספר הילדים החרדים במעונות המסובסדים עלה. על אף ההצלחה יוצאת הדופן שהושגה בתוך שנה אחת בלבד, הממשלה צפויה לאשר היום - בדחיפות, ומחוץ לסדר היום הרגיל - את הסעיף בהסכם הקואליציוני שמבטל את דרישת התעסוקה של שני ההורים כתנאי לקבלת סבסוד במעונות היום.

בתגובה לפניית TheMarker מסר משרד הכלכלה כי אינו יכול להתייחס למספר המלא של ילדים חרדיים במעונות - כי קשה להגדירם בדיוק - או למספר האבות החרדיים העובדים. עם זאת, המשרד אישר כי מספר האבות החרדיים שדיווחו כי הם לומדים בכולל היה ב-2013 17 אלף, וב–2014 18 אלף - ולעומת זאת ב–2015, השנה הראשונה שבה הופעלה המדיניות החדשה, נרשמה צניחה חדה של מספר האבות הלומדים בכולל ל–11.5 אלף בלבד - כלומר צניחה של 36%. משרד הכלכלה לא ידע לומר אם האבות, שחדלו להצהיר שהם לומדים בכולל, אכן הצטרפו לשוק העבודה.

צילום: רמי שלוש

לא עובדים - ומסובסדים

במאי 2013 קיבלה הממשלה החלטה בדבר עידוד תעסוקת שני בני הזוג באמצעות סבסוד מעונות יום. ההחלטה נועדה לטפל במצב שבו משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים קיבלו סבסוד נמוך יותר מזה של משפחות שבהן בני הזוג אינם עובדים.

מעונות היום לילדים עד גיל שלוש נמצאים באחריות משרד הכלכלה - ולא באחריות משרד החינוך - מכיוון שהם נתפשים ככלי המעודד השתלבות אימהות בשוק העבודה. לפיכך, הקבלה למעונות מותנית בעבודת האם. המחוקק מעולם לא קבע תנאי הנוגע לעבודת האב. ההנחה היתה שהאבות עובדים בכל מקרה, ויש לעודד את השתלבות האימהות בשוק העבודה.

ואולם במקרה של משפחות חרדיות, המציאות לרוב הפוכה. ברבות מהמשפחות האימהות עובדות, ואילו האבות אינם עובדים. מכיוון שמרבית המשפחות החרדיות הן גדולות ועניות, המצב שנוצר הוא שמשפחות חרדיות התקבלו למעונות היום בעדיפות גבוהה מזו שקיבלו משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים - וזאת בניגוד גמור למדיניות המוצהרת של מעונות היום ככלי המעודד תעסוקה.

האבסורד במדיניות הזאת עלה בהמלצות של כל הוועדות שעסקו בנושא באחרונה - ועדת טרכטנברג, ועדת אלאלוף וכן ועדת התעסוקה (אקשטיין). כולן ציינו את החשיבות הרבה של יציאת שני בני הזוג לעבודה בחילוץ משפחות מעוני, ואילו הסבסוד של מעונות היום עשה בדיוק את ההפך מכך.

בפועל, הסבסוד של מעונות היום נהפך לכלי העיקרי בידי החרדים למימון הישארותם של האבות מחוץ לשוק העבודה. כך למשל, משפחה חרדית ממוצעת, עם שישה ילדים, חסכה כ–2,000 שקל בחודש בשל הסבסוד של מעונות היום. התניית הסבסוד בכך שגם אב המשפחה יעבוד, כלומר האפשרות להגדיל את הוצאות המשפחה הענייה ב–2,000 שקל בחודש אם האב ימשיך ללמוד בכולל ולא יצא לעבוד - נתפשה כמנוף לחץ חשוב במיוחד לעידוד תעסוקת אבות חרדיים.

התוצאות עלו 
על המצופה

החלטת הממשלה המתנה את קבלת הסבסוד ביציאה לעבודה היתה הדרגתית - מדי שנה אב המשפחה צריך היה להרחיב את היקף המשרה שלו, שאם לא כן המשפחה היתה מאבדת דרגת סבסוד אחת (כ–120 שקל בחודש לילד).

בשנת הלימודים הראשונה ליישום המהלך, תשע"ה (2014–2015), נדרש האב לעבוד עשר שעות שבועיות כדי שהמשפחה תשמור את רמת הסבסוד שלה. ב–2018 כבר אמור היה האב לעבוד במשרד מלאה כדי לא לאבד את הזכאות לסבסוד. ההדרגתיות נועדה לאפשר לחרדים להסתגל למדיניות החדשה, וגם כדי לבחון את השפעתה - בעקבות חשש כי האפקט יהיה הפוך, ובמקום שאבות ייצאו לעבוד, האמהות יפסיקו לעבוד ויוציאו את ילדיהן מהמעונות.

המדיניות החדשה הופעלה לראשונה בספטמבר 2014, והתוצאות עלו על המצופה. ראשית, מספר הילדים החרדים במעונות כלל לא נפגע - ואף גדל מ–28.9 אלף ב–2014 ל–30.7 אלף ב–2015 - כלומר נראה שאימהות חרדיות לא פרשו מעבודה בעקבות המדיניות החדשה. שנית, מספר האבות החרדיים שהצהירו כי הם עובדים לפחות עשר שעות בשבוע זינק בשיעור חד של 70% - מ–10,200 ב–2014 ל–17.4 אלף ב–2015. אין נתונים מלאים שמורים אם אכן אירעה הצטרפות מסיבית של אבות חרדיים לשוק העבודה בשל ההתניה החדשה או שמדובר במי שעבדו מלכתחילה באופן לא מדווח, ועתה נאלצים לדווח על כך. בכל מקרה, מבחינת המדינה זו השפעה חיובית - גם מבחינת הדיווח למערכת המס וגם מבחינת שיעור התעסוקה של אבות חרדיים.

עידוד עבודה בקרב אבות חרדיים הוא גם כלי חשוב לחילוץ משפחות חרדיות בעוני. על פי נתוני הביטוח הלאומי, תחולת העוני של משפחות עם מפרנס יחיד היא 24%, ועם שני מפרנסים שיעור המשפחות העניות יורד לפחות מ–6%, וזאת כשמדובר במפרנסים גם במשרה חלקית. לפיכך, ההצטרפות של מפרנס נוסף לשוק העבודה היא דרמטית מבחינת ההשפעה על עוניה של המשפחה. ועדת אלאלוף מצאה כי במשפחות חרדיות שבהן שני בני הזוג עובדים, שיעור העוני נמוך ב–70% מבשאר המגזר החרדי.

עתה עומד להתבטל דווקא הכלי שתרם לזינוק בעבודת אבות חרדים, כאמור בעקבות ההסכמים הקואליציוניים עם הסיעות החרדיות. בעקבות ההסכמים יוחזרו הקריטריונים הישנים, שלפיהם משפחות חרדיות זכו בסבסוד מרבי במעונות היום, אף שאב המשפחה אינו עובד. שר הכלכלה החדש, אריה דרעי, לא המתין אפילו רגע - וכבר בישיבת הממשלה הראשונה שנקבעה להשבוע, ואמורה היתה לעסוק באישורים שנוגעים לחלוקת הסמכויות החדשה בממשלה, הוא צפוי לדרוש בדחיפות את ביטול ההתניה.

בכך צפויה המדינה להכשיל את עקרונות היסוד של מדיניות הרווחה שלה - מלחמה בעוני באמצעות עידוד התעסוקה. יתרה מכך, משפחות עובדות ממעמד הביניים הנמוך ימצאו את עצמן מקופחות - ומקבלות פחות סבסוד במעונות יום ממשפחות חרדיות שבהן אב המשפחה בוחר שלא לעבוד. לפיכך, תתקבל תוצאה הפוכה ממדיניות הממשלה הרצויה.

משרד הכלכלה מסר בתגובה כי "המשרד פועל לשילוב מגוון אוכלוסיות בשוק העבודה, ובהן המגזר החרדי, בכלים מגוונים ורבים. בין הכלים: מרכזי הכוון תעסוקתיים, סיוע בלימודי הכשרה, סיוע למעסיקים בקליטת עובדים ומגוון כלים נוספים, בהם גם סבסוד מעונות היום. שילוב הגברים החרדים במעגל התעסוקה נובע משילוב נכון ומקיף במגוון הכלים שהוזכרו לעיל, ויופעלו גם בשנים הקרובות, ולא מסבסוד מעונות היום - המהווה כלי אחד בלבד מני רבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"