הרישום למעונות היום נדחה בשל ההסכמים הקואליציוניים

סעיף בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה מבטל מבחן תמיכה חדש במעונות היום המסובסדים שידרוש יציאה לעבודה של אבי המשפחה ■ משרד הכלכלה: "הרישום יפתח בקרוב"

הרישום למעונות היום המסובסדים על ידי המדינה (נעמת, ויצו , אמונה) נפתח בדרך כלל מיד אחרי פסח. במעונות אלה רשומים כ-90,000 ילדים מתוך למעלה מ-300,000 ילדים עד גיל שלוש בישראל. כ-85% מקבלים תמיכות שונות מן המדינה על פי סולם שנקבע כבר לפני שנים. הסביסוד עומד בממוצע על 900 מליון שקל בשנה.

השנה נדחתה פתיחת תהליך הרישום בשל הסכמים קואליציונים שנעשו בין הליכוד והמפלגות החרדיות, שם נדרש שינוי דרמטי בסעיף שנכנס רק לאחרונה, בעידודה של הממשלה הקודמת, וקבע כי סבסוד גבוה יותר יקבלו ילדים למשפחות בהם עובד גם האב.

מעון יום בהרצליהצילום: ניר כפרי

יצויין כי במהלך שנים רבות נקבע גובה הסבסוד הן על פי מבחן הכנסה והן על פי מבחן תעסוקה בו עמדה רק האם. כיוון שהמעונות נתפסו ככלי של המדינה לעידוד אימהות לשוב לשוק העבודה, עמד גובה הסבסוד בין היתר על מספר שעות עבודתה בשבוע, וילדים לאמהות עובדות קיבלו סבסוד גבוה יותר.

מהשנה שעברה נכנסו גם אבות למעגל, במטרה לעזור לגברים חרדים בפרט להשתלב בשוק העבודה. בשנה ראשונה נקבע סבסוד מיוחד עבור אבות שעבדו 10 שעות בשבוע, ולאחר מכן עלה המספר בהדרגה בכל שנה, עד 36 שעות שבועיות. יוצא מכך כי משפחות בהן אבות לא עובדים יקבלו פחות סבסוד מן המדינה, ולכן ישלמו יותר עבור הגן.

בשל הסעיף החדש בהסכמים הקואליציונים, שלא הפך עדיין להחלטת ממשלה, עמד משרד הכלכלה מול שוקת שבורה. בעקרון ניתן היה לפתוח את הרישום כבר בסביבות החודשים מארס-אפריל, יחד עם פרסום מבחני התמיכה הנדרשים, אך המידע על אלה לא קיים עדיין.
כיוון שהזמן הולך ומתקצר, החליט המשרד לפתוח את הרישום מבלי להודיע על מבחני התמיכה שיקבעו, כאמור, רק לאחר החלטת הממשלה. "הרישום למעונות היום והמשפחתונים המוכרים ייפתח בימים הקרובים. באשר למתן הסבסוד, הקריטריונים יקבעו בהתאם למדיניות הממשלה החדשה בתקופה הקרובה".

יצוין כי במשרד האוצר מתנגדים לביטול הסעיף ורואים בו כלי מרכזי לטיפול בשילוב גברים חרדים בשוק העבודה, בעיקר בשל סטגנציה במספרם בשנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?