שמחת הנכים היתה מוקדמת: ישלמו מכספם את התוספת לשכר המינימום של המטפלים

בניגוד להחלטת ועדת הרווחה מינואר 2015, קצבת הנכים לא עודכנה בהמשך לעליית שכר המינימום; האוצר: "לא ניתן היה לקדם תיקוני חקיקה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בינואר 2015 התכנסה ועדת הרווחה של הכנסת והחליטה חגיגית על העברת תקציב של 100 מיליון שקל לביטוח הלאומי, שיינתן לכ-50 אלף נכים הנזקקים לשירותי סיעוד, ומשלמים למטפל גם מכיסם. הרעיון היה פשוט: שכר המינימום עלה בתחילת אפריל ב-350 שקל בחודש (פעימה ראשונה מתוך שלוש) ולא ייתכן כי הנכה יממן את העלייה מכיסו. מסתבר כי על אף ההחלטה לא עלתה קצבת הנכים, ובשלב זה יאלצו לשלם את הסכום מכיסם ולקוות כי יוחזר להם רטרואקטיבית.

ממשרד האוצר נמסר כי "בהתאם להחלטת ועדת עו"ר הוגשו המלצות על הגדלת הקצבאות. נקבע כי יישום החלטת הועדה יידון עם גיבוש הממשלה, זאת בשל הצורך בתיקוני חקיקה שלא ניתן היה לקדם בשל הבחירות". במילים אחרות מודים באוצר כי לא נעשה דבר בנידון וכי רק כשתקום ממשלה חדשה ניתן יהיה לקדם את הנושא.

ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד) דורשת בתגובה כינוס דחוף של ועדת הרווחה: "בדיון שנערך בינואר ניתנה התחייבות ברורה להעלאת קצבאות הסיעוד והשר"מ כתנאי להעלאת שכר המינימום. לא הגיוני שקשישים ואנשים עם מוגבלויות יממנו מכיסם הדל את תרגיל הבחירות של ראש הממשלה, שמתפאר כעת בהישג אך לא עומד במחויבות כלפי הציבור. עליית שכר המינימום היא מבורכת, אך אסור שתבוא על חשבון החלשים ביותר".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) דורש גם הוא את ההצמדה לשכר המינימום באופן מיידי: "אסור להשלים עם מצב שבו ביד אחת אנו דואגים לרווחת העובדים המוחלשים ביותר, אך ביד השנייה מדרדרים את ציבור הנכים והקשישים לחיים בעוני. בלתי נתפס שקשישים ונכים בישראל של 2015 נאלצים לבחור בין אוכל, תרופות וטיפול סיעודי. אני קורא לממשלה החדשה שתקום לתמוך בהצעת החוק שלי להצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום. במקביל לכך אמשיך להאבק גם על העלאה משמעותית יותר של שכר המינימום, ל-30 שקל לשעה, שכר שבאמת ייחלץ מעוני את ציבור העובדים".

בתוך כך פנה היום גם ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) לראש הממשלה בנימין נתניהו המכהן גם כשר האוצר וכשר הרווחה והשירותים החברתיים, בדרישה לטפל בדחיפות בנושא. "לאור דחיפות הנושא, ועל אף שטרם הוקמה ממשלה, אני קורא לך לכנס בהקדם האפשרי את ועדת ההסכמות לאישור התיקון בחוק שיאפשר לביטוח הלאומי להעביר עוד החודש את התוספת לקצבה של לעשרות אלפי הנכים בישראל כפי שהתחייבה המדינה", כתב יונה לנתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן