50% מהנשים בישראל לא יודעות על חופשת לידה לאב

מסקירות מקיפות שערך משרד הכלכלה עולה כי 28% מהנשים בישראל לא יודעות מה אורך חופשת הלידה שמגיעה להן

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

נשים רבות אינן מודעות לזכויותיהן במקום העבודה, בעיקר בכל הקשור לחופשת לידה — כך עולה משתי סקירות מקיפות שערך מנהל מחקר במשרד הכלכלה. מבין הנשאלות, רק 72% ידעו מהו משך חופשת הלידה על פי חוק, 64% ידעו באופן מלא ו–8% ידעו באופן חלקי. לעומת זאת, 28% מבין הנשאלות לא ידעו כלל את הנתון. בנוסף לכך, 50% מהנשאלות לא ידעו על זכאות האב לחופשת לידה. שיעור האימהות הערביות שמכירות את החוק בנוגע לזכאות האם עומד על 49% ,ובכל הנוגע לזכאות האב על 23% — שיעורים נמוכים ביחס לשיעור האימהות היהודיות, 76.1% ו–53.5% בהתאמה.

מנהל מינהל מחקר במשרד הכלכלה, בני פפרמן, מסביר כי "שיעור יחסית גבוה של נשים בחברה הישראלית אינן יודעות, נכון להיום, על זכאותם של בני זוגם לחלוק עימן את חופשת הלידה. עובדה זו באה על רקע פרסומי המוסד לביטוח לאומי, ששיעור זניח של גברים חולקים כיום את חופשת הלידה עם בנות זוגן. תהליכי השינוי המצופים הם מטבעם איטיים ולמרות זאת, ראוי היה לבחון מה הם החסמים העומדים בפני בני הזוג בקבלת ההחלטה לחלוק עם בנות זוגן את חופשת הלידה — וזאת מעבר לעובדה שאחוז כה גדול של נשים לא ידעו על זכאות זו".

משרד הכלכלה השיק בשבועות האחרונים חוברת המאגדת מידע רב על זכויות עובדות ועובדים במהלך תקופת ההיריון, תקופת טיפולי הפוריות, שמירת היריון, הלידה, חופשת הלידה והחזרה לעבודה. המידע נותן מענה לשאלות כמו: האם ומתי עובדת נדרשת לדווח למעסיק שהיא בהריון, האם עובד רשאי להיעדר מעבודתו עקב טיפולי פוריות והאם ניתן לפטר עובד או עובדת הנמצאים בחופשת לידה.

אשה בהריון

הפרת זכויות נשים בזמן ההריון הינה ההפרה הקשה ביותר שבה נתקלים בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, במשרד הכלכלה. ממנהל ההסדרה והאכיפה נמסר כי מ–2011 ועד סוף פברואר 2015 נפתחו 340 תיקים מנהליים ופליליים כנגד מעסיקים שנחשדו שהפרו את חוק עבודת נשים. ב–47 תיקים ניתנו עיצומים כספיים על סך 1.7 מיליון שקל וניתנו שש התראות מינהליות. כמו כן, הוגשו על ידי המשרד למעלה מ–35 כתבי אישום כנגד מעסיקים שהפרו את חוק עבודת נשים, וניתנו 14 הרשעות ושבעה גזרי דין כנגד מעסיקים שהורשעו בגין עבירות על חוק עבודת נשים.

מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה, יפה סולימני, אמרה כי "אני קוראת למעסיקים ולמעסיקות להקפיד על הוראות החוק ולהימנע מהעסקה פוגענית או סיום העסקה בניגוד לחוק, ומזמינה כל מעסיק ומעסיקה לאתר המשרד למידע בדבר העסקה הוגנת ונכונה. מעסיקים שלא עומדים בהוראות חוק עבודת נשים צפויים לסנקציה פלילית (הגשת כתב אישום), או מינהלית (עיצום כספי). מעסיקות ומעסיקים המפרים את חובתם לפי החוק צפויים לעיצום כספי של 35,740 שקל לכל עובד, ולכל הפרה. הפרת החובה החוקית אף עשויה להוות עבירה פלילית, שבשלה צפויים מעסיקים עבריינים לעמוד לדין. העונש בדין הפלילי עלול להסתכם בעד שישה חודשי מאסר או קנס של 150,600 שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי