בקשה לייצוגית נגד אוניברסיטת חיפה ב-86 מיליון ש': מפרה את זכויות עובדי המחקר

בכתב התביעה נטען כי האוניברסיטה לא שילמה לעוזרי המחקר זכויות נלוות לשכר וכן לא ביצעה הפרשות לפיצויי פיטורים, פנסיה וקרן ההשתלמות וקיפחה את הקבוצה בנוגע לחופשה, דמי הבראה, דמי חגים, דמי מחלה וגמול מילואים

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

תביעה יצוגית נגד אוניברסיטת חיפה הוגשה אתמול לבית הדין האיזורי לעבודה בחיפה, בטענה שהאוניברסיטה הפרה הסכם עבודה קיבוצי עליו היא חתמה עם הסגל האקדמי הזוטר. את התביעה, המוערכת בסך 86 מיליון שקל הגישה עוזרת מחקר שעבדה באוניברסיטה.

התובעת, תמר חן, שפרשה מעבודתה באוניברסיטה בסוף 2011, טוענת בתביעה שהגישה באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, שאוניברסיטת חיפה לא שילמה לה ולעוזרי מחקר נוספים את השכר המגיע להם בהתאם להסכם משנת 2000, אלא שילמה להם שכר שעתי נמוך יותר, שאינו מסתמך על הסכם משנת 2000, אלא על "נוהל העסקה הארעית" של האוניברסיטה ו"דף מידע – תכנון וניהול תקציבי מחקר".

כמו כן, טוענת חן שהאוניברסיטה לא שילמה לה ולעוזרי המחקר האחרים זכויות נלוות לשכר וכן לא ביצעה הפרשות לפיצויי פיטורים, פנסיה וקרן ההשתלמות וקיפחה את הקבוצה בנוגע לחופשה, דמי הבראה, דמי חגים, דמי מחלה וגמול מילואים.

קמפוס הנמל של אוניברסיטת חיפהצילום: אייל טואג

היא מבקשת לאשר את התביעה כייצוגית בהסתמך על פסק דין שניתן עוד ב-2011 בבית הדין האיזרי לעבודה בחיפה, בתביעה שהגיש עוזר מחקר באותו עניין (ניקולאי נוי טבך נגד אוניברסיטת חיפה) ולפיה אוניברסיטת חיפה הפרה את ההסכם הקיבוצי עליו חתמה עם עוזרי המחקר. האוניברסיטה אמנם ערערה על ההחלטה, אך הערעור נידחה.

למרות פסק הדין נגדה, טוענת עוזרת המחקר בבקשה, לא פעלה האוניברסיטה כדי לתקן את הפרות ההסכם ולפצות את כל נפגעי ההפרה, שהם עוזרי מחקר שהיו זכאים להשלמות בשכרם ולפיצויי בגין זכויות סוציאליות.

עוד טוענת חן שעד למועד הגשת הבקשה (לאישור התביעה כייצוגית), לא התקבלה תגובה עניינית מהאוניברסיטה או מארגון העובדים של עוזרי המחקר. לטענתה, התביעה הייצוגית תאפשר הכרעה לטובת חברי הקבוצה של עוזרי המחקר, שחלקם כלל אינם מודעים לזכויותיהם ואשר לכל אחד מהם אין כדאיות בניהול הליך משפטי נפרד, עקב ההוצאה הכלכלית הכרוכה בכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו