הביטוח הלאומי: רק 0.4% מהגברים מקבלים דמי לידה

הגברים המעטים המממשים את זכותם לחופשת לידה הם בדרך כלל מבוססים כלכלית ובעלי שכר גבוה יותר מזה של נשותיהם

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

מספר הגברים המקבלים דמי לידה הוא זעום ועומד על פחות מ-0.4% מבין כלל מקבלי דמי לידה. כך עולה מסקירה חדשה של המוסד לביטוח לאומי.

במאי 1998 תוקן חוק הביטוח הלאומי בעקבות חוק עבודת נשים, באופן שמאפשר לאב להחליף את בת זוגו בחלק מחופשת הלידה ולקבל דמי לידה. האב זכאי להחליף את בת זוגו לאחר שחלפו 7 שבועות מהלידה ולמשך 21 ימים רצופים לפחות, ובתנא ששניהם צברו תקופת ביטוח כנדרש בתנאי הזכאות לדמי לידה. בדומה לדמי לידה לאשה, התשלום לאב הוא על פי שכרו ובתקופה שהם משולמים בעבורו, הם אינם משולמים בעבור בת זוגו.

אלא שמהסקירה, אותה הכינה החוקרת שנטל וסרשטיין, עולה כי מספר הגברים שקיבלו דמי לידה נשאר מזערי וכללית, גברים אינם מגלים רצון להחליף את בנות זוגם בחופשת הלידה. יש עלייה במספרם במהלך השנים, אם כי מתונה ביותר. ב-2014 קיבלו דמי לידה 473 גברים, שהם 0.39% מן הנשים שקיבלו באותה שנה.

על פי הסקירה, הגברים המעטים המממשים את זכותם לחופשת לידה הם בדרך כלל מבוססים כלכלית ובעלי שכר גבוה יותר מזה של נשותיהם. 77% מהגברים שיצאו לחופשת לידה קיבלו ב-2014 דמי לידה ליום בסכום העולה על השכר הממוצע במשק, לעומת 36% בקרב הנשים שחלקו את חופשת עם בני זוגן. ב-2014 הגובה הממוצע ליום של דמי לידה לגבר היה 571 שקל (187% מהשכר הממוצע במשק) ולאשה – 196 שקל (רק 64% מהשכר הממוצע במשק), שהם 34% מדמי הלידה של בני זוגן.

בנוגע לדמי לידה לנשים, ממצאי הביטוח הלאומי מעידים על עלייה רצופה בשנים האחרונות במספר הנשים המקבלות דמי לידה, דבר המצביע על גידול בהשתתפות של נשים בכוח העבודה בישראל. ב-2014 קיבלו דמי לידה (המשולמים לנשים עובדות – שכירות או עצמאיות) כ-120 אלף נשים, שהן כ-70% מכלל הנשים שקיבלו מענק לידה (סכום חד פעמי שנועד לרכישת ציוד ראשוני ליילוד). מאז 2010 מספר המקבלות דמי לידה עולה ב-4.3% בממוצע. גם שיעורן בקרב המקבלות מענק לידה נמצא העלייה: מ-62% ב-2010, ל-70% בשנה החולפת.

מכאן עולה שגם בקרב הנשים היולדות יש עלייה בהשתתפות בכוח העבודה, בדומה לכלל הנשים, מ-52.7% בשנת 2010 ל-58.4% ב-2014. מרבית הנשים המקבלות דמי לידה (95%) הן שכירות, עוד 4% הן עצמאיות והיתר – חברות קיבוץ או מושב שיתופי. מאפיין מעניין נוסף הוא מועד הפסקת העבודה: על פי החוק, אפשר להפסיק לעבוד ולהתחיל לקבל דמי לידה מ-49 יום לפני מועד הלידה. ואולם רוב הנשים, 63%, מפסיקות לעבוד ביום הלידה עצמו.

דמי הלידה משולמים בשיעור של 100% מהשכר בתקופה שקדמה ללידה. לכן, גובה דמי הלידה מלמד על רמת שכרה של האשה באופה תקופה. התפלגות תשלומי דמי הלידה מראה שרוב הנשים (77%) קיבלו דמי לידה בסכום שאינו עולה על 75% מהשכר הממוצע במשק. דמי הלידה הממוצעים ליום היו בשנה שחלפה 243 שקל, שהם 80% מהשכר הממוצע במשק, בדומה לשכרן הממוצע של כלל הנשים העובדות בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו