הסיכום הסודי בין נתניהו ליו"ר עובדי ים המלח: אל תנאם בעצרת - ואפעיל את מניית הזהב

ארמונד לנקרי שהיה מתוכנן לנאום בעצרת הוזמן אמש על ידי ראש הממשלה והשר סילבן שלום לשיחה לילית ■ היום בצהריים כבר הינחה נתניהו את החשבת הכללית באוצר לבחון את "סוגיית עמידתה של החברה בתנאי מניית הזהב" לאור תוכנית הפיטורים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לשכנע את יו"ר ועד העובדים במפעל ים המלח, ארמונד לנקרי, שלא להשתתף בעצרת נגד נתניהו שהתקיימה במוצאי שבת בכיכר רבין תל אביב, בתמורה להבטחה שהממשלה תפעיל את מניית הזהב שיש לה בחברה ותתערב למניעת הפיטורים בחברת כימיקלים לישראל, שמפעלי ים המלח הם חלק ממנה.

בתגובה נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "בצהריים הודיע נתניהו כי הנחה את החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו לבחון בבחינה רחבה את סוגיית עמידתה של החברה בתנאי מניית הזהב, זאת לאור פעילותה של החברה בשנים האחרונות והשקעותיה בארץ בצד תוכניות העבודה שלה לעתיד ומהלך פיטורי העובדים האחרון".

כתבות נוספות באתר TheMarker

משפט הגירושין שמסעיר את ארה"ב

קפה, מאפה וסלולר ב-5 שקלים: קופיקס תשווק כרטיסי סים של וואלה מובייל

בן כספית נגד שרה נתניהו: "רק אישיות מטורללת יכולה להשתמש במכתב אישי של אבא על בנו"

ארמונד לנקרי

בהודעת נתניהו נאמר כי, "תרומת העובדים היא נדבך חיוני לתנופת הפיתוח הגדולה בנגב. באחרונה הודיעה חברת כימיקלים לישראל כי תפטר עובדים המועסקים במפעליה באזור ים המלח. כחלק מתנאי מניית הזהב של המדינה בחברה, מחויבת החברה לשמור על מרכז עסקיה בישראל, ואף להמשיך ולפתח את פעילותה כאן זאת בצד תניות נוספות".

לפני כמה ימים שלח היועץ המשפטי של משרד האוצר, יואל בריס, מכתב לחברת כיל, ובה הזהיר אותה כי המדינה תפעיל את סמכויותיה כחוק (מניית הזהב) אם החברה לא תחזור בה מכוונתה לפטר עובדים בכי"ל.

הדיל של נתניהו ולנקרי

אדמונד לנקרי, ראש סניף הליכוד בדימונה וחבר מרכז הליכוד, היה אמור לנאום בעצרת נגד הפיטורים בכיל, המקיפים בשלב ראשון 200 עובדים במפעל תרכובות ברום בנאות חובב ובמפעלי ים המלח. בטווח של שנתיים הפיטורים מתוכננים להקיף לא פחות מ-700 עובדים.

לנקרי הודיע ביום שישי כי החליט שלא להשתתף בכנס נגד נתנהו בתל אביב "מכיוון שהוא נושא אופי פוליטי". עם זאת הוא הביע הזדהות עם "המסרים החברתיים של העצרת". מארגני הכנס התעלמו, ככל הנראה, מהודעתו כי לא יגיע, והם הודיעו בתחילתה כי לנקרי צפוי לנאום בה.

כעת מתברר כי לנקרי ויתר על השתתפותו בעצרת בתל אביב לאחר שקיבל פנייה מנתניהו ומהשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום שביקשו ממנו להפגש עמם במוצאי שבת. ואכן, במקום לנאום, נסע לנקרי לכנס של ראשי מחוזות בליכוד שהתקיים באותן שעות בחולון. בשולי הכנס הוא הוזמן לשיחה עם נתניהו ועם שלום, שבה השתתף גם יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, אף הוא חבר בליכוד. נתניהו הבטיח לשניים כי יפעיל את מניית הזהב שהממשלה מחזיקה בכיל, במטרה למנוע את פיטורי העובדים בחברה.

לדעת משפטנים, גם אם הממשלה תפעיל את מניית הזהב שבידה, אין בכוחו של מהלך זה למנוע את הפיטורים בכיל. בכוחה של של מניית הזהב למנוע סגירת מפעלים או קווי יצור, אך סגירת מפעלים או קווי יצור כלל אינה על הפרק בכיל.

בינתיים נערכת ההסתדרות לממש ביום חמישי השבוע את סכסוך העבודה עליו הכריזה בדרום, במחאה על הפיטורים בכיל. בהסתדרות הוחלט לכלול גם את אשדוד בסכסוך, ולפיכך אם ימומש הסכסוך, הוא יתבטא בין היתר בהשבתה של נמל אשדוד – עורק יצוא חיוני של ישראל. בנוסף לכך יתקיימו שביתות או שיבושים בשורה של מוסדות ציבור בדרום, בהן אוניברסיטת בן גוריון, המכללות, סניפים של משרדי הממשלה, בתי המשפט ורשויות מקומיות.

"חבל שביבי לא הציע לדגן שיעשה שלום עם הפלסטינים כדי שגם הוא לא ינאם"

ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה בעמוד הפייסבוק שלה לדיווח וכתבה כי "מדהים, דמיוני, ושערורייתי שנתניהו התחייב לעשות את מה שהיה חייב לעשות כבר מזמן, ולהפעיל את מניית הזהב של המדינה כדי למנוע את הפיטורים בכיל - רק בתמורה לכך שארמונד לנקרי יו"ר הועד לא ינאם נגדו בעצרת אתמול. חבל שביבי לא הציע לדגן שיעשה שלום עם הפלסטינים כדי שגם הוא לא ינאם. אחלה שיטה".

יחימוביץ הוסיפה כי "אתם הבנתם את זה? אם לנקרי, שהוא חבר מרכז ליכוד, היה נואם בכיכר - 139 עובדים היו הולכים הביתה ולביבי זה לא היה מזיז. אבל אם מאיימים עליו בנזק פוליטי מיידי - הוא נעשה סוציאל דמוקרט בשנייה. 'תרומת העובדים היא נדבך חיוני לתנופת הפיתוח הגדולה במשק', הודיע לפתע ראש הממשלה. מה אתה אומר! ממש גילית את אמריקה! אבל רגע, אם לנקרי היה נואם, תרומתם לא היתה גדולה? היה אפשר לפטר אותם? לא היית מפעיל את מניית הזהב? מגיע לנו שמעשים נכונים יעשו מהסיבות הנכונות ועל פני כל הקדנציה, ולא בפרץ היסטריה של ערב בחירות. עוד תשעה ימים מחליפים את השלטון", קבעה יחימוביץ.

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר כי "לצערנו, את ביבי אנחנו מכירים לא מאתמול ולצערו, הזיכרון שלנו ארוך משל דג זהב. אין ספק שהפגישה נועדה לקנות שקט עד הבחירות ותו לא. ביבי מתעב בכל רמ"ח איבריו את העבודה המאורגנת, ליבו היה ויישאר תמיד בכיסם המרווח של בעלי ההון. הם מחזיקים אותו בשלטון והוא מחוייב לאינטרסים שלהם. בנושא הזה לא נתפוס אותו מזגזג, הישרדותו תלויה בכך".

עוד הוסיף ח"כ רוזנטל כי "אלמלא הבחירות לא היינו שומעים ממנו מילה. בדיוק כפי שלא התערב במשבר מגבות ערד, לא כשנסגר מפעל הטקסטיל בשדרות ולא במשבר פרי גליל. ביבי סייע בעבר ובהווה למשפחת עופר בעשרות עניינים. הוא בכיסם ולעולם לא יפעל נגד האינטרס שלהם". לעובדי כי"ל קרא רוזנטל "אל תקנו את הבטחות השווא מביבי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?