אוניברסיטת חיפה שכחה את מכללת נצרת בדרך לטקסס

בנצרת מצפים לפתיחת סניף של אוניברסיטת טקסס איי אנד אם, אך בעוד שהחזון רחוק מלהתממש - בעיר פועלת מאז 2010 מכללה שנאבקת על קיומה

הפרסומים בדבר הגעתה האפשרית של אוניברסיטת טקסס איי אנד אם (A&M) לעיר נצרת הפתיעו את הנהלת המכללה האקדמית הפועלת בעיר כיום. נציגי האוניברסיטה האמריקאית אכן בודקים אפשרות להקים קמפוס טכנולוגי חדש בעיר הערבית הגדולה בישראל, אלא שהדבר לא יקרה בזמן הקרוב בשל קשיי היתכנות כלכליים ואקדמיים - ובנצרת כלל לא מבינים מדוע מחזרים ראש העיר ואוניברסיטת חיפה (שהקשר שלה לסיפור יובהר מיד), אחרי גוף אקדמי חדש, כשהגוף הפועל בעיר כיום אינו מצליח להתפתח כמתוכנן.

סיפורה של מכללת נצרת מתחיל לפני כארבע שנים, אז החליטו אנשי עסקים מקומיים כי יש צורך במכללה אקדמית בעיר. הם פנו למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) שהסכימה לפקח מבחינה אקדמית, אך לא כלכלית, והחלו לגייס תרומות. בין היתר, גויסו 2 מיליון שקל מאיש העסקים הפלסטיני מוניב אל מסרי, ועוד כמה מיליוני שקלים מבעלי עסקים מהחברה הערבית בישראל.

המכללה הציעה שני מסלולי לימוד - כימיה ותקשורת - שאליהם נרשמו כ-80 סטודנטים בסך הכל. הלימודים יצאו לדרך, אך לפני כשנה החלה המכללה הלא־מתוקצבת לקרוס תחת העול. המל"ג הגיעה למסקנה כי רמת הלימודים נמוכה מדי, בעיקר במסלול לתקשורת, וגם מבחינה כלכלית נתגלו בעיות בלא תקצוב מהמדינה. ככלל, המל"ג אינה מעוניינת לתקצב גוף שאינו עומד לחלוטין בתקנים אקדמיים, והמכללה עמדה לסגור את שעריה ולשלוח את הסטודנטים להשלים את תאריהם במוסדות לימוד אחרים.

רגע לפני סגירתה הסופית של המכללה נכנס לתמונה פרופ' מנואל טרכטנברג, אז יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המל"ג. "טרכטנברג היה נחוש בדעתו כי יש לשמר מכללה אקדמית במגזר הערבי, והפעיל לחץ גדול על אוניברסיטת חיפה, בהיותה קרובה גיאוגרפית לנצרת, כדי שתיקח עליה חסות, ותשמר אותה פעילה ופורחת", אומר מקור הבקי בהשתלשלות העניינים. "חיפה לא ממש התנדבה לחיבור הזה, אבל טרכטנברג הטיל את כל כובד משקלו, וקשה היה להם לסרב".

באוקטובר 2014 נחתם הסכם חגיגי בין מאזן קופטי, יו"ר הוועד המנהל של המכללה, לרקטור אוניברסיטת חיפה פרופ' דוד פראג'י. על פי ההסכם, בשנת הלימודים הנוכחית תוקם מכינה במקום, ועד סוף 2014 תגיש חיפה למל"ג מתווה סדור לפיתוחה הכולל ואף תישקל האפשרות לפתוח מסלולים נוספים כבר בסמסטר ב', המתחיל בימים אלה.

סטודנטיות במוסד האקדמי נצרת ב 2010 - "נצרת נכפתה על חיפה מלכתחילה"צילום: ירון קמינסקי

ההסכם, שפירט גם את אופן התקצוב של כל סטודנט על ידי המל"ג, אכן נחתם - אבל לאוניברסיטת חיפה יש לוח זמנים משלה: עד היום לא הוגש כל מתווה למל"ג ואיש אינו מדבר על מסלולי לימוד נוספים. מנגד, רקטור אוניברסיטת חיפה טס לטקסס כדי לקיים שיחות גישוש נמרצות עם אוניברסיטת טקסס איי אנד אם, במטרה ליצור מסלול מחקרי משותף דווקא בתחום מדעי הים. המגעים בין שני המוסדות אמנם עדיין לא הבשילו להסכם, אך כבר הגיעו לשלבים מתקדמים. מה הקשר בין לימודי ים במכמורת לפעילות אקדמית במגזר הערבי? כנראה שאין כל קשר.

בחיפה טוענים שמי שיצר את החיבור בנושא מדעי הים היה דווקא טרכטנברג עצמו, וכי כל הסיפור כולו הוא בכלל צירוף מקרים. אלא ששני הסיפורים השונים לכאורה, כוללים בדיוק את אותם שחקנים: אוניברסיטת חיפה, שלא ממהרת לקדם לימודים אקדמיים בנצרת - אך מקדמת קשרים עם אוניברסיטת טקסס.

"הבעיה החלה בכך שנצרת נכפתה על חיפה מלכתחילה", אומר מקור נוסף. "אלא שטרכטנברג התפטר מהמל"ג והלך לפוליטיקה - ומאז, לקשר שבין חיפה ונצרת אין אבא. המל"ג לא דורשת מאוניברסיטת חיפה לעמוד בהסכם שעליו חתמה ומשאירה את מנהלי המכללה בודדים במערכה. הגרוע מכל הוא שדווקא המגזר הערבי, שכה זקוק לקידום מוסדות אקדמיים - שוב נפגע".

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה: "כל הדברים שנעשו, וגם אלה שלא נעשו, הם תוצאה של עבודה משותפת של אוניברסיטת חיפה, המוסד האקדמי בנצרת והגורמים האחראיים במל"ג ובוות"ת. אוניברסיטת חיפה עשתה ותמשיך לעשות ככל יכולתה כדי לקדם את הפעילות האקדמית בנצרת". ממכללת נצרת נמסר: "אנו שמחים, כי המועצה להשכלה גבוהה הכירה בחשיבות העליונה בהקמת מכללה אקדמית ראשונה במגזר הערבי. אנו מקווים, כי כל הגורמים השותפים יירתמו לאלתר ויעמדו בלוח הזמנים, על מנת שהמכללה תוכל לפתוח את שעריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות