איפה אפשר לעבוד רק יום בשבוע - וליהנות מעלות שכר של 866 אלף שקל בשנה?

לילך כהן משמשת כמנ"כלית הסתדרות המח"ר, מנכ"לית קופת הגמל שלה ומנכ"לית קרן ההשתלמות לאקדמאיים ■ המח"ר: "כהן נדרשת להימצא פיזית במשרדים לפחות יום בשבוע"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לילך כהן היא אישה רבת פעלים. זה שנים שהיא משמשת כמנ"כלית הסתדרות המח"ר - המאגדת תחתיה אקדמאיים עובדי מדינה מתחומי מדעי החברה והרוח - וביניהם כ-20,000 פסיכולוגים וכלכלנים. המח"ר הוא איגוד מקצועי גדול השייך להסתדרות העובדים החדשה. האיגוד אמנם אינו גדול כמו הסתדרות המעוף (לשעבר הסתדרות הפקידים) אך כבודו במקומו מונח. כהן עומדת בראש הארגון, עובדת בשני שליש משרה ומרוויחה משכורת שההסתדרות לא הסכימה לחשוף.

בנוסף לכך, כהן משמשת כמנכ"לית קרן ההשתלמות לאקדמאיים, אשר בבעלות משותפת למדינת ישראל ולהסתדרות המח"ר, ללא תשלום. היא גם מנכ"לית קופת הגמל של המח"ר, שם היא מקבלת משכורת נוספת ונאה מאוד.

כותרות נוספות ב-TheMarker

סרטון התדמית של מושיק גלאמין על בנימין ושרה נתניהו: "הבית שלנו מתקלף"

"להטיל מס של 25% על ירושות של יותר מ-10 מיליון שקל"

לא מה שחשבתם: האיש העשיר בעולם - עם 200 מיליארד דולר

בית ההסתדרות בתל אביב. עו"ד לוין היה היועץ המשפטי של ההסתדרות עד שעזב ב-2011צילום: אלון רון

מדיווחי חמשת מקבלי השכר לדירקטוריון קופת הגמל עולה כי עלות שכרה של כהן ב-2013 עמד על 519 אלף שקל, ועוד 347 אלף שקל תחת סעיף "פירוט התחייבויות לתשלומים שקיבלה על עצמה החברה". בסך הכל מדובר בסכום של 866 אלף שקל - הכל מכספי החוסכים.

בתגובה, הסתדרות המח"ר טוענת כי "התחייבויות אלה הינן התחייבויות לפיצויי פיטורין מ-2003 בה החלה הגב' כהן את עבודתה בקופה". באשר לשכר עצמו - מעל לחצי מיליון שקל בשנה - גם על כך המח"ר מערערת. לטענתם, כהן מקבלת רק 32 אלף שקל ברוטו בחודש, או 10,000 שקל נטו.

העובדים האחרים: "זוכים" למספרים שונים לגמרי

בדיקת העובדים האחרים מגלה מספרים שונים לגמרי, הן בשכר והן בסעיפים הנוספים. עובד שני מבין חמשת מקבלי השכר הגבוה מקבל 355 אלף שקל ועוד 20 אלף שקל "פירוט התחייבות". עובד שלישי משתכר 343 אלף שקל ועוד 8,000 שקל פירוט התחייבויות. העובדים במקום הרביעי והחמישי מקבלים סכומים נמוכים מאוד לשנה, בכל הסעיפים.

אגב לטבלת חמשת מקבלי השכר הגבוה מצורף הסבר: הסכומים לעיל משקפים את עלות השכר למעביד הנגזרת ממשכורות ינואר-דצמבר 2013, ואינם כוללים הוצאות נוספות שנרשמו בדו"חות הכספיים בגין יחסי עובד מעביד, אם היו כאלה". כלומר, זהו סכום עלותה של כהן לקופת הגמל באותה שנה.

מעניין להבין על מה בדיוק משלמת קופת הגמל 866 אלף שקל עלות שכר עבור המנ"כלית. בפרוטוקול ישיבת ועדת המבקר של ההסתדרות, מדצמבר 2013, מגדירה יו"ר הסתדרות המח"ר, יעל רון, את חלוקת הזמן של כהן: "מעכשיו היא לא תעבוד יומיים בקופת הגמל, אלא יום בקופת הגמל ויום בקרן ההשתלמות". כלומר, עבור עלות שכר אסטרונומית - כהן תעבוד יום אחד בשבוע. כשהיו"ר, חנוך ליבנה, שואל האם זה אושר, רון מודה כי נציבות כח האדם של ההסתדרות הודיעה לה (אחרי ארבעה חודשים) כי הבקשה לעבוד במקביל כמנכ"ל קופת הגמל וקרן ההשתלמות - אינה מאושרת בעצם.

לאחרונה עומדת הסתדרות המח"ר בבדיקה של שני גורמים מרכזיים: האחד הוא מבקר המדינה, כאשר ממשרדו נמסר: "החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה אכן בודקת היבטים שונים בקשר לקרנות השתלמות, ביניהן קרן המח"ר". תוצאות הבדיקה יפורסמו בסוף הקיץ. הבדיקה השנייה, היותר ספציפית, החלה לפני כשבועיים על ידי רשות החברות הממשלתיות. הרשות בודקת את קרן ההשתלמות המשותפת בשל בעיות שונות שנתגלו בניהולה, בין היתר בשל ניסיון המנכ"לית לפטר את מבקר הפנים וכן החלפת רואי החשבון שלה. את הביקורת עושה משרד רואי חשבון חיצוני שמינתה הרשות.

תגובת הנהלת קופת הגמל המח"ר: "הגב' לילך כהן נבחרה לתפקידה כמנכ"לית החברה המנהלת של קופ"ג לאקדמאים ולמהנדסים ב-2003, אחרי שנמצאה כמתאימה ביותר ובהתאם לכל כללי המינהל התקין. הבחירה, כמו גם קביעת גובה שכרה, נעשו בתקופת כהונתו של היו"ר הקודם של הסתדרות המח"ר ושל קופ"ג, מר ראובן גולדברג ז"ל. מינויה כמנכ"לית ושכרה אושרו אצל כל הגורמים הרלבנטיים, ופעילותה מעבר לתפוקות המקצועיות חוסכת לקופה מאות אלפי שקלים בשנה. החברה מנהלת את כספי עמיתיה במטרה לצמצם את עלויות ההנהלה והכלליות ככל שניתן, ועל ידי כך לחסוך בדמי ניהול עבור העמיתים. דמי הניהול של הקופה, המנהלת נכסים בשווי 1.7 מיליארד שקל, הינם מהנמוכים בשוק - 0.26% ב-2014 (באתר נרשם 0.36% ט"ח)".

לגבי עבודה של יום בשבוע, נמסר: "אין הכוונה שהגב' כהן מנהלת את הקופה רק יום בשבוע אלא שהיא נדרשת להימצא פיזית במשרדים לפחות יום בשבוע, כאשר מעבר לכך היא מטפלת בענייני הקופה הרבה מעבר לכך, בהתאם לאחריות הניהולית הנדרשת ממנה בכל זמן ועת שהיא נדרשת לכך, וכך היא עושה מאז בחירתה לתפקיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008