תפילות בשערי המפעל וצו של בית דין רבני: העובדים החרדים נאבקים במילועוף

עובדי הקבלן החרדים, המועסקים כשוחטים במפעל מילועוף, משביתים את המפעל זה היום ה-17 ■ הם טוענים כי המפעל, הנמצא בבעלות קיבוצי הגליל המערבי, הרע את התנאים שלהם ■ יו"ר הוועד: "בעלי המפעל הם כאילו סוציאליסטים, אבל זה רחוק מהם" ■ מילועוף: "מעוניינים להעסיק אותם כעובדים מן המניין"

ליאור לרנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאור לרנר

מי שנכנס לאתר האינטרנט החרדי "כיכר השבת" בחודש אוגוסט האחרון הופתע לגלות באחד הימים ידיעה חריגה שמוקמה בדף הבית שלו. "40 שוחטים בחברת מילועוף משביתים את העבודה ומתבצרים במפעל", נכתב בה. הייתה זו כותרת חריגה במיוחד, משום שהאתר החרדי לא מרבה לסקר מאבקי עובדים. אולם המאבק הזה, יוצא דופן בציבור החרדי, הצליח להגיע גם לאתרי החדשות המרכזיים של המגזר.

היו אלה ימי מבצע צוק איתן, והציבור הישראלי התעניין יותר בביטחון האישי שלו ובדאגה לחיילי צה"ל ופחות בנושאים חברתיים. באותם הימים יצאו עובדי מפעל מילועוף הסמוך לעכו למאבק שכלל הפגנות, שביתות והתבצרות במפעל. מאבק שנמשך גם בימים אלה, עם כניסתה של השביתה במפעל ליומה ה-17.

מילועוף הוא מפעל שעוסק בתהליך ייצור מלא של עופות למאכל, ומעסיק כ-700 עובדים ובהם כמה עשרות שוחטים חרדים. למעלה מ-60% מעובדי החברה מועסקים באמצעות חברות קבלן. בחברה טוענים כי המפעל, שהוקם בשנת 1963, אחראי לכ-12% מתצרוכת בשר העוף בישראל. מי שעומד בראשו הוא שוקי בשן, חבר קיבוץ בית העמק, המשמש גם יו"ר ארגון מגדלי העופות.

בעל המפעל הוא תאגיד מילואות, העוסק בעיקר במזון ובחקלאות. הוא נמצא בבעלות 23 קיבוצים ושני מושבים בגליל המערבי ובהם ראש הנקרה, סער, פרוד, עין המפרץ וכברי. הוא בעל מחזור של כ-2 מיליארד שקל בשנה.

תחילת הפרשה בחודשים הראשונים של שנת 2014, עת התארגנו השוחטים בארגון כוח לעובדים והקימו ועד יציג. העובדים גם הקימו את ארגון שו"ב (שוחטים ובודקים), ארגון יציג ענפי. הייתה זו גם היסטוריה קטנה עבור כוח לעובדים שזכה ליציגות ענפית לראשונה מאז שהוקם בשנת 2007, זכות שהייתה שמורה באופן בלעדי לארגון העובדים הגדול בישראל – ההסתדרות. רוב השוחטים במפעל מועסקים באמצעות חברת קבלן "המאיר", ולכן הם החלו לנהל משא ומתן קיבוצי עם החברה עצמה, ולא עם הנהלת המפעל שבו הם עובדים בפועל.

המשא ומתן לא מצא חן בעיני ההנהלה. עובדי מילועוף מפגיניםצילום: כוח לעובדים

עשרות שוטרים במפעל

אולם המשא ומתן שקרם עור וגידים לא מצא חן בעיני הנהלת מילועוף, שככל הנראה חששה כי שיפור תנאי העובדים ייקר עבורה את עלויות ההעסקה ולא רצתה להעסיק עובדים מאוגדים. במילועוף החלו להתערב במשא ומתן בין הצדדים וניסו לחבל בו, עד ש"המאיר" נסוגה מהשיחות עם העובדים. מנגד, העובדים קיימו שלוש שביתות קצרות, בנות חצי שעה בלבד, במחאה על צעדי ההנהלה.

בחודש אוגוסט האחרון שיגרה הנהלת חברת הקבלן מכתבי פיטורים לכל העובדים. בתגובה פתחו העובדים בשביתה, התבצרו במפעל, ומנעו כניסה של עובדים חלופיים שהגיעו לעבוד במקומם. למקום הגיעו גם עשרות שוטרים. ההנהלה טוענת כי במהלך האירוע תקף יו"ר ועד העובדים, סבי עמר, את אחד ממנהלי החברה. עמר, שנחקר על כך במשטרה, הכחיש השבוע את המעשים שההנהלה מייחסת לו וטען כי הוא זה שהותקף.

עשרה ימים לאחר האירוע הקשה במפעל השיב בית הדין האזורי לעבודה בחיפה את השוחטים לעבודתם. "אין חולק כי סיום ההתקשרות בין חברת 'המאיר' לבין מילועוף הינה תולדה של השביתה ושל הצעדים הארגוניים שננקטו על ידי עובדי מערך הכשרות", נכתב בפסק הדין. בית הדין גם קבע כי הנהלת המפעל תיכנס למשא ומתן משולש, עם הנהלת "המאיר" ועם העובדים, במטרה לחתום על הסכם קיבוצי. הוועד, מנגד, קיבל את בקשת ההנהלה לשקט תעשייתי. העובדים לא הסתפקו בהחלטה של בית הדין לעבודה ופנו לבד"ץ (בית דין צדק) קהילות חניכי הישיבות בבני ברק, שהוציא צו מניעה מטעמו. הצו, שנשלח להנהלת מילועוף באוגוסט האחרון, אוסר לפטר את העובדים או לפגוע בזכויות שלהם. הצו גם מורה לשוחטים אחרים לסרב להגיע למפעל, על מנת להחליף את עובדי "המאיר".

"רצו שנחזור ללא זכויות". עובדי מילועוף מפגינים ביום חמישי האחרוןצילום: כוח לעובדים

בעקבות מה שהעובדים מכנים "סרבנות ההנהלה", הם הפרו בחנוכה האחרון את השקט התעשייתי בחברה וכינסו אסיפות הסברה בשטח המפעל. בתגובה סיימה הנהלת מילועוף את ההתקשרות עם חברת "המאיר" ובכך למעשה פיטרה את 40 השוחטים. הנהלת המפעל גם הציעה לעובדים להיקלט בחברה לתקופה מוגבלת. "אנו מציעים לכם להיקלט להעסקה ישירה בתנאים האמורים", נכתב באיגרת שנשלחה לעובדי חברת הקבלן. "תחת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות הכללית וחל על כלל עובדי מילועוף. מילועוף תיתן עדיפות לקליטת עובדים מעובדי חברת 'המאיר' להעסקה ישירה אצלה לתקופה מוגבלת".

העובדים סירבו להיענות להצעה ופתחו בשביתה שנכנסת היום ליומה ה-17. מאחר ומילועוף עוסקת בכל שרשרת הייצור, שביתה של השוחטים משביתה למעשה אגפים נוספים במפעל. על פי ההערכות, בכל יום של שביתה מפסיד המפעל כ-3.5 מיליון שקל. "חלקנו עובדים כאן 20 שנה וההנהלה מציעה לנו לחזור לעבודה בתנאים של מכירת חיסול, מתוך כוונה שנרעב ושנחזור בכל מחיר וללא זכויות", אמר אחד העובדים השבוע. בשבועות האחרונים הם ניצבים מחוץ לשערי המפעל ומתפללים. ביום חמישי האחרון הם גם עטו על עצמם שקים לאות אבל ותקעו בשופרות. "ההנהלה לא רצתה את הכוח שלנו. זה מה שגרם להם לשבור את הכלים", אומר עמר, יו"ר ועד השוחטים. עמר, אב לשבעה המתגורר בקריית ים, הוסיף: "כל הבלגאן הזה התחיל כשהתאגדנו. חברת 'המאיר' נותנת שירותים למילועוף כבר 23 שנה. לא היתה שום בעיה עד היום.

"אנחנו מקבלים שכר פר שחיטה. הורידו לנו לאחרונה יום וחצי של עבודה ומשכורת השוחטים ירדה ב-30%. בתלוש האחרון שלי הופיע שכר של 3,500 שקל. אתה מגיע למפעל ואתה לא יודע כמה עופות יהיו שם. אין לנו ביטחון תעסוקתי".

למה אתם מסרבים לעבוד תחת ההסכם הקיבוצי הקיים של ההסתדרות?

"המפעל רוצה להפריד אותנו ולהכניס אותנו כעובדים בודדים ולא כיחידה. זה נוח לו. ההסכם של יתר העובדים עם ההסתדרות לא עוסק בשוחטים ולנו יש את הצרכים שלנו. אנחנו חוששים שלא יהיה מי שידאג לנו. כעובדים, אנחנו מקבלים הוראות מהרבנות הראשית וזה בעייתי לנו".

סבי עמר צילום: כוח לעובדים

עמר גם התייחס לרקע שממנו מגיעים בעלי המפעל. "הם כאילו סוציאליסטים והם צריכים להיות דמוקרטים אבל זה רחוק מהם", הוא אומר. "הכל הם עושים בצורה גסה ובברוטליות. רק לשבור אותנו".

מילועוף: "מנהלים כאן מאבק על חשבון העובדים"

ממילועוף נמסר: "כבר לפני מספר חודשים ביקשנו להעסיק שוחטים כעובדים מן המניין, בהעסקה ישירה, דבר שיאפשר להם ליהנות מכל התנאים וההסכמים הקיבוציים מהם נהנים שאר עובדי מילועוף, אולם עד כה השוחטים, עובדי חברת 'המאיר', לא נענו לכך. בהתאם להחלטת בית הדין הארצי לעבודה בערעור על ההחלטה שפורסמה, אין חובה לקיים משא ומתן משולש.

"בימים אלה מתנהל משא ומתן מול השוחטים לגבי קליטתם לעבודה. נציגות השוחטים במפעל היא חלק מהמשא ומתן. המשמעות היא כי עובדי החברה הקבלנית יכולים לעבוד כעובדי מילועוף ולקבל ביטחון תעסוקתי תחת הסכם קיבוצי, כמו שאר עובדי חברת מילועוף הנהנים מתנאי עבודה הוגנים ומהגנות הסכמים קיבוציים, שעליהם מקפידה מילועוף.

"במקביל זימן בית הדין האזורי לעבודה את הצדדים לדיון מחר וביקש כי ההסתדרות, כארגון העובדים היציג במפעל, תצטרף להליך. ארגון כוח לעובדים מנהל מאבק להכרה בו כארגון ענפי, וצר לנו שאת המחיר על מאבק בינארגוני זה משלמים בעיקר ציבור השוחטים עובדי הקבלן, שיכלו כבר לפני מספר חודשים להפוך לעובדי מילועוף ולקבל את התנאים המיטיבים של עובדי החברה, לולא נציגיהם התנגדו לכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"