החל הליך בחירת נבחרת הדירקטורים לחברות הממשלתיות; העלות: 2 מיליון שקל

בעקבות לקחי הנבחרת מהשנה שעברה, תהליך האיתור יתמקד בשישה פרופילים שונים של מועמדים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

תהליך המיון לנבחרת הדירקטורים לחברות ממשלתיות 2015 הושק השבוע. עלות ההשקעה באיתור הנבחרת היא 2 מיליון שקל, ובעקבות לקחי הנבחרת מהשנה שעברה, תהליך האיתור יתמקד בשישה פרופילים שונים של מועמדים. סילבן שלום ונפתלי בנט היו השרים היחידים שלא מינו דירקטורים מתוך הנבחרת.

מ', שהתקבלה אחרי תהליך מפרך לנבחרת הדירקטורים של 2014 אך לא שובצה לאף דירקטוריון, קיבלה באחרונה הזמנה לגשת שוב. אמנם, כך פירט המכתב, היא לא תצטרך להגיע שוב ליום המיונים ולראיון, אך תיאלץ למלא שוב את השאלון הנדרש, הכולל המלצות מארבעה אנשים. "למה מבקשים מאנשים שכבר עברו את התהליך, ולא שובצו, לעבור אותו שוב, גם אם חלקית?", היא תוהה. "לא מדובר בשאלון קצר ומהיר, אלא בעניין שדורש זמן, תשומת לב ועבודה".

אורי יוגבצילום: תומר אפלבאום

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, העומד בראש תהליך המיון, לא מבין מה הבעיה. "מתוך 500 חברי הנבחרת, שובצו יותר מ–100, ואני מקווה שעד הבחירות נגיע ל–150, הוא אומר. מכיוון ששונו קריטריונים, אין ברירה אלא להגיש שאלון מעודכן".

הרעש הגדול שנוצר בשנה החולפת, אז 14 אלף איש הגישו את מועמדותם, נבע בעיקר מהעדפת מועמדים בעלי פרופיל ניהולי־עסקי מוכח. בשל הקריטריון הזה, נטען על ידי המבקרים, רק אנשי עסקים יכולים להתקבל לנבחרת, בעוד אנשי אקדמיה, מדינה או מגזר שלישי יודרו ממנה. גם השנה לא יוכלו עובדי מדינה לגשת למיונים.

ואולם השנה נלמד הלקח, וההתמודדות פתוחה למועמדים משישה פרופילים שונים: בעלי נסיון ניהולי עסקי, בעלי מומחיות חשבונאית, או בעלי מומחית משפטית. שלושת הנוספים הם בעלי ניסיון מתחומי התוכן של החברות עצמן, בשלושה תחומים שונים - ביטחוני, חברתי ותחום התשתיות.

בשנה שעברה נדרשו לפחות חמש שנות ניסיון, השנה, מול ריבוי הפרופילים, מספר שנות הניסיון הדרושות עלה לשבע. על אף שרוב אנשי הנבחרת לא שובצו השנה, יוגב אומר כי "יותר ממחצית מהנבחרת הן נשים, ואנחנו עומדים גם בתקנות 10% בני מיעוטים", הוא אומר. אחת הביקורות בשנה שעברה נבעה מהעובדה שלא ניתן דגש למגזרים כמו בני העדה החרדית או האתיופית. יוגב טוען כי החוק אינו מאפשר לו ליצור אפליה מתקנת מן הסוג הזה.

המתנגד הגדול לנבחרת הדירקטורים היה שר התחבורה, ישראל כץ. ואולם, מתברר כי גם הוא השתמש בה במהלך השנה. "מכיוון שבחצי השנה האחרונה נכנסו לחברות ממשלתיות אנשים מן הנבחרות בלבד, זה אומר שהם לא איישו חברות בתחום משרדיהם", אומר יוגב. לדבריו, כ-80% ממשרות הדירקטורים מאוישות כיום. ב-2015 הוא מקווה לאייש 200–250 איש מן הנבחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"