"קבלנים מציעים למנהלי עבודה שכר גבוה, אך הם לא מגיעים"

שכר התחלתי גבוה של כ–12 אלף שקל בחודש, שיכול לטפס עם השנים והניסיון עד ל–25 אלף שקל, אמור היה למשוך רבים לענף הבנייה, המשווע למנהלי עבודה ■ אבל מחסור בבתי ספר ייעודיים להכשרת עובדים, לצד העובדה שמדובר בעבודה מפרכת, מרחיקים רבים מהתחום

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

מוטי לוזון עבד כפועל בניין עוד בהיותו נער, בחופשות מבית הספר. הוא נהג להסתובב עם פטיש ביד, עבד כטפסן באתרי בנייה, ונהנה מכל רגע - למרות השכר הדל שקיבל. ב–89' פנה ללשכת התעסוקה בבאר שבע וביקש למצוא עבודה קבועה. חיים פייגלין, בעליה של חברת הנדל"ן צמח המרמן, פנה באותה תקופה ללשכה כשחיפש פועלים לעבודות "רטובות", (טפסנות, רצפות, ברזלנות), וקלט את לוזון לעבודה.

כעבור שנה פנה לוזון ללימודי מדעי המדינה באוניברסיטה. לאחר סיום הלימודים הוא חזר לעבוד אצל פייגלין, הפעם כמנהל עבודה. כיום לוזון הוא אחד מבכירי החברה, ומשמש סמנכ"ל התפעול שלה. לוזון הוא דוגמה לקריירה מרשימה של מי שהחל כפועל בניין, והגיע לתפקיד בכיר, אך זו דוגמה נדירה. בפועל, חסרה היום שכבה שלמה של מנהלי ביניים בענף הבנייה. לטענת התאחדות בוני הארץ, המאגדת את הקבלנים, חסרים 3,500–5,000 מנהלי עבודה באתרי בנייה בישראל.

הסיבה פשוטה: רוב הפועלים אינם ישראלים, ולכן עוזבים לפני הקידום. אלה שנשארים מתקשים ללמוד את המקצוע באין מקומות לימוד מוסדרים.

חיים פייגלין (משמאל) ומוטי לוזוןצילום: אייל טוא

רוני בריק, בעלי חברת הבנייה בריק וסגן נשיא התאחדות בוני הארץ, אומר שהתחום של מנהלי עבודה "נכבש" בחלקו בראשית שנות ה–90 על ידי עולים חדשים ממדינות בריה"מ. "האנשים האלה התבגרו, וכעת הם פורשים לגמלאות - ואין מי שימלא את מקומם".

לדבריו, יש קושי בהכשרה של מנהלי עבודה חדשים באתרי הבנייה, מכיוון שמספר בתי הספר שמכשירים את בוגריהם לתחום זה הצטמצם מאוד במהלך השנים. "אנחנו מקיימים קורסי הכשרה באורט סינגאלובסקי ובמכללת רופין, באמצעות הקרן לענף הבנייה המשותפת להתאחדות בוני הארץ ולהסתדרות, אבל זה מעט מדי. הצענו למשרד הכלכלה להוריד את רף הכניסה למקצוע מנהלי העבודה, שהוא גבוה מדי כיום, על ידי כך שיקוצר בשנתיים משך ההליך הדרוש כדי להפוך למנהל עבודה. הצענו גם למשרד הכלכלה לקיים במכללות מסלול לימודים ייעודי של הנדסאי מנהל עבודה, אך כל הרעיונות האלה עדיין לא עברו את המחסום של משרד הכלכלה, ואנחנו נשארנו תקועים עם המחסור במנהלי עבודה".

לדברי פייגלין, בשנים האחרונות נבנות 40 אלף דירות בשנה, לעומת 30 אלף בלבד בעשור הקודם, וקיים מחסור של כ–100 אלף דירות. "מגמה זאת לא רק מאיצה את עליות המחירים, אלא יוצרת מחסור במנהלי עבודה, וגם למנופאים ולפועלים בעבודות רטובות", הוא אומר.

"הנפגעים הם רוכשי הדירות. יותר ויותר קבלנים נאלצים לשלם פיצויים לרוכשים שלא קיבלו את דירותיהם בזמן", אומר בריק.

בעיית ההכשרה ופרישת העולים שעבדו בענף בעבר מצטרפות לעובדה שמדובר בעבודה פיסית לא פשוטה. "מנהל עבודה באתר בנייה חייב להיות על הרגליים יום שלם", אומר שי פאוזנר, סמנכ"ל התאחדות בוני הארץ. "מנהל העבודה נמצא בחוץ, ללא קשר למזג האוויר. עליו לטפס ולרדת כמה פעמים ביום במעלה המדרגות של הבניין - הרי בשלבי הבנייה אין במקום מעלית - להתרוצץ במתחם הבנייה, לתאם את בואו של קבלן החשמל, הביוב והמעליות ולוודא שאין תקלה, קלה כחמורה. זה לא פשוט", הוא מציין.

מנהל עבודה, שליחו של הקבלן המבצע, אכן עובד קשה. הוא מוודא את הגעתם של העובדים לאתר, קובע את סדרי העבודה ועוקב אחריה, מוודא את הגעתם של חומרי הגלם הנדרש וכן שנעשה שימוש בחומרי הבנייה הנכונים. הוא אחראי גם על הבטיחות של הפועלים, במצב שבו ענף הבנייה נמצא במקום הראשון והמפוקפק בטבלת תאונות העבודה מבין ענפי המשק. אם מתרחשת תאונה ופועל באתר נפגע - מנהל העבודה הוא הראשון להיחקר. כשמנהל העבודה לא מגיע לאתר מסיבה כלשהי, נועלים את האתר והעבודה מושבתת.

למרות חשיבותו של התפקיד - בלעדיו אי־אפשר להתחיל פרויקט בנייה - המשכורת טובות למדי, אך לא מרקיעות שחקים יחסית למאמץ הפיסי הנדרש. שכר חודשי ברוטו של מנהל עבודה מתחיל הוא 11–12 אלף שקל.

"קבלנים מוכנים להציע למנהלי עבודה כמעט כל שכר, אבל הם לא מגיעים", טוען בריק.

אתר בנייה באשקלוןצילום: אילן אסייג

לדבריו, מנהל עבודה עם ותק של כחמש שנים משתכר 11–12 אלף שקל (ברוטו) בחודש, ויש לו רכב וסלולרי צמודים בתוספת תנאים סוציאליים. הוותיקים, שכבר מועסקים בתחום שש שנים ויותר, מרוויחים 20–25 אלף שקל, ומנהל עבודה בפרויקט גדול יגיע ל–28–30 אלף שקל.

"למנהל עבודה יש לאן להתקדם, אם הוא טוב: הוא יכול לעבור לנהל את העבודה עבור קבלן גדול יותר, כזה שבונה שכונה שלמה", אומר בריק.

מסלול הכשרה
 ארוך ומורכב

שלוש דרכים מובילות לתפקיד מנהל עבודה בענף הבנייה: הראשונה היא להתחיל כפועל בניין ולעסוק במסגרת זו באחת המלאכות ה"רטובות" - טפסן, טייח, רצף או ברזלן. על הפועל להשתתף בשלושה קורסים במשך חמש שנים, ולאחריהם הוא ייקרא "טפסן 5".

לאחר מכן עליו להשתתף בקורס למנהלי עבודה שנמשך כעשרה חודשים. לדברי פאוזנר, לנוכח המחסור במנהלי עבודה והעיכובים הגדלים והולכים בהשלמת דירות ברחבי הארץ, ההתאחדות מנסה להגיע להסכמה עם משרד הכלכלה על קיצור התהליך כולו, כך שהעובד ישלים את שלושת הקורסים בתוך שלוש שנים ולא בתוך 
חמש שנים.

הדרך השנייה להפוך למנהל עבודה היא ללמוד הנדסה אזרחית או הנדסת בניין, המאפשר לקבל את התפקיד באופן אוטומטי, אלא שמעטים מהמהנדסים פונים לתפקיד.

"מי שלמד לתואר מהנדס בניין או מהנדס אזרחי, לא יילך להיות מנהל עבודה. הוא יעדיף לעבוד בתכנון של בניין או בתחום הפיקוח על הבנייה", אומר פאוזנר.

הדרך השלישית היא ללמוד לתואר הנדסאי בניין במסלול שבפיקוח משרד הכלכלה. הלימודים נמשכים שנתיים או שלוש שנים בשעות הערב, ועל הבוגרים לעסוק שנתיים בתפקיד של עוזר למנהל העבודה, בסגנון מתמחה במשרד עריכת דין, ולעבור בחינה בעל פה בתחום הבטיחות בעבודה. גם בקרב הבוגרים של לימודי הנדסאי בניין, אין להיטות לעבוד כמנהלי עבודה. הם מעדיפים לעבוד כמתכנני מבנים או כמנהלי פרויקטים בחברות בנייה.

"דרושה השקעה של 100 מיליון שקל"

"קשה לי, ממש קשה, להשיג מנהלי עבודה לפרויקטים חדשים שאני נכנס אליהם. מכיוון שהשכר לפועלים הזרים המקצועיים הוא גבוה ומגיע ל–20–25 אלף שקל לחודש, מנהל עבודה שאני מגייס חייב להשתכר לא פחות. ובכל זאת, קשה להשיג. אם המדינה תוותר על שנתיים של הכשרה למנהל עבודה, ייתכן שיהיה פשוט יותר לגייס אותם", אומר פייגלין.

יו"ר הסתדרות עובדי הבנייה, יצחק מויאל, אומר כי הסיבה למחסור במנהלי עבודה היא היעדר מסגרות להכשרה מקצועית עבורם. "ב–2010 חתמתי עם התאחדות בוני הארץ על הסכם עבודה קיבוצי מהטובים במגזר הפרטי, שהבטיח שורה של הטבות לפועלי הבניין והתמקד גם במנהלי עבודה. ואולם בהיעדר תקציבים להקמת בתי ספר שיכשירו עובדים לענף הבנייה, לרבות מנהלי עבודה, לא פלא שיש מחסור. על המדינה להשקיע 100 מיליון שקל בשנה בהקמת בתי ספר כאלה - והבעיה תיפתר".

ממשרד הכלכלה נמסר כי "מינהל בטיחות בעבודה שבמשרד הכין תוכניות הכשרה חדשות למנהל עבודה בענף הבנייה, במטרה להגדיל את מספרם, בהתאם לבקשתה של התאחדות בוני הארץ ובתיאום מלא עמה. "לכן, לא ברורה לנו הסיבה לטענות שראשי הקבלנים מפנים כלפינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות