"עובדי המכס בנמלים שובתים מתחילת השבוע - וגורמים נזק עצום למשק"

התעשיינים עתרו לבית הדין: נזקי העיצומים במכס - מאות מיליוני שקלים ■ האוצר: אין טעם לנהל מו"מ על מענקי שכר בהיעדר תקציב ל-2015

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

העיצומים שנוקטים עובדי המכס בנמלי הים והאוויר מתחילת השבוע, גרמו נזק של מאות מיליוני שקלים ליצוא מישראל. כך טוענת התאחדות התעשיינים בעתירה שהגישה אתמול (ד') לבית הדין הארצי לעבודה.

בעתירה נגד ההסתדרות ונגד המדינה שהתאחדות התעשיינים הגישה, היא טוענת באמצעות עו"ד עופר יוחננוף, כי במסגרת העיצומים, העובדים אינם מאפשרים כמעט לחלוטין הכנסת סחורות לישראל והוצאתן ממנה. עקב כך, טוענת ההתאחדות, נוצר מחסור בחומרי גלם במפעלים. כתוצאה מכך קווי הייצור אינם יכולים לפעול וכמו כן קיימת ירידה במכירות עקב מחסור בסחורות מיובאות.

יציאה מהמסלול הירוק מנתב"ג

התאחדות התעשיינים מבקשת מבית הדין שיורה לעובדי המכס לשוב לעבודה תקינה ובנוסף לכך להורות לאוצר ולהסתדרות לחדש את המשא ומתן ביניהם, כדי לפתור את המחלוקות ולהביא לסיום העיצומים.

התאחדות חקלאי ישראל הביעה תמיכה בעתירה של התעשיינים, אף שלא הצטרפה אליה. יו"ר ההתאחדות, מאיר צור, אמר אתמול (ד') כי "השביתה של עובדי המכס גרמה עד כה נזק לייצוא החקלאי בסך 50 מיליון שקל. "עקב אי היכולת לייצא, פירות וירקות נזרקים לפח והפרחים, שממילא יש להם חיי מדף קצרים ואשר אמורים להגיע לשווקי אירופה לרגל חג המולד, נרקבים".

עובדי המכס נוקטים עיצומים בתגובה על הפסקת המשא ומתן בין נציגיהם לבין משרד האוצר, שהיה אמור להביא לחתימה על הסכם שכר קיבוצי חדש. במסגרת ההסכם, עובדי המכס אמורים להנות מדירוג שכר משופר וממענקים לרגל מטלות חדשות שהושתו עליהם, בשל שינויי חקיקה.

בנוסף לעובדי המכס נוקטים עיצומים גם עובדי מס הכנסה, אף הם בתגובה על הפסקת המו"מ עמם על הסכם שכר קיבוצי חדש, דומה לזה שאמור להיחתם עם עובדי המכס. משרדי רשות המיסים אמנם פתוחים לקהל, ואולם העובדים אינם נותנים שום שירות, כגון פתיחת תיקים, בדיקת שומות או ערעור על שומות קיימות. גם נפסקו הפשיטות על גורמים החשודים בהעלמות מס ("קומנדו מס"). העיצומים כוללים גם את אגף מיסוי מקרקעין ברשות המיסים ועקב כך לא ניתן להשלים עסקות נדל"ן.

באוצר אמרו בתגובה כי יש להמתין עד לגיבושו של תקציב חדש ל-2015, כדי שניתן יהיה לדון בדרישות של עובדי המכס, מס הכנסה ומיסוי מקרקעין. באוצר הוסיפו כי חלק מהמטלות החדשות שהיו אמורות להיות מושתות על עובדי מס הכנסה, כגון מע"מ אפס על דירות חדשות, הושעו או אף יבוטלו ולכן אין מקום לדון כעת על פיצוי לעובדים אלה. הנהלת רשות המיסים טוענת כי מתנהל מו"מ עם נציגות העובדים והיא קראה לעובדים להפסיק את העיצומים ולשוב לעבודה מלאה.

אלעד ברשאן, עמיל מכס בחברת ברשאן שילוח בינלאומי, אומר כי הפעם העיצומים של עובדי המכס חריפים במיוחד, מכיוון שבניגוד לעיצומים הקודמים, שבמסגרתם עובדי המכס בדרך כלל מונעים יבוא של סחורות, הפעם עובדי המכס מונעים גם יצוא של סחורות. "רוב הייבוא נעשה במזומן והסחורות מאוחסנות בקרבת הנמלים", אומר ברשאן. "העיצומים גורמים לכך שהיבואנים נאלצים לשלם דמי אחסנה גבוהים ודמי שהייה גבוהים של הסחורות הנמצאות בתוך המכולות ואינן מוצאות מהן.

"ויש את עניין המימון: היבואן משלם את מראש את מלוא המחיר של סחורה שהוא מייבא, נניח בגדי אופנה. אם הסחורה שקנה לא משתחררת מהמכולה, הוא לא יכול למכור אותה, אחרי שכבר שילם והוא גם לא יכול לחדש את המלאים שלו". לדברי ברשאן, יש גם את הפגיעה בשם הטוב. "יבואנים רבים אינם בגדר תחנה סופית, אלא מוכרים את הסחורה שקנו לחנויות או לקבלני בנייה ותשתיות. אם הלקוח של היבואן הוא מהסקטור הציבורי, נניח חברת החשמל או התעשייה האווירית, הוא מטיל עליו קנסות, בהתאם לחוזים הדרקוניים הקיימים בין הצדדים. את הלקוח לא מעניינים העיצומים של עובדי המכס".

ברשאן מוסיף שגם היצואנים נפגעים מהעיצומים, בשל אי יכולתם לעמוד בדד ליין שקובעים להם הלקוחות מעבר לים. לדבריו, לכך מתקשר המשבר הכלכלי הקשה ברוסיה והעיצומים של המערב על מדינה זו. "היצרנים בישראל, התחילו לייצא לרוסיה מוצרים באריזות קטנות כדי להקטין את הסיכון הכרוך בעבודה עם מדינה זו, אבל העיצומים במכס מונעים גם את אפיק הייצוא הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר