נחתם ההסכם: שכר מינימום יועלה ל-5,000 ש'

שכר המינימום ב-700 שקל ל-27 שקל בשעה ■ הפעימה הראשונה: באפריל 2015

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההסכם להעלאת שכר המינימום נחתם היום (ג') ואיום השביתה הכללית במשק הוסר. הלילה הגיעו התעשיינים, נציגי המעסיקים, יחד עם ההסתדרות להסכמות בנושא העלאת שכר המינימום. על פי המתווה, יעלה השכר בתוך שנתיים ב-700 שקל ויגיע ל-5,000 שקל. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) צביקה אורן, חתמו היום (ד') בצהריים על המסמך הרשמי.

הסוגייה של העסקת עובדי קבלן לא הוסדרה במסגרת הסכם זה. ההסתדרות דורשת כי עובדי קבלן המועסקים "כתף על כתף" עם עובדים קבועים, יהפכו לעובדים מן המניין. ואולם, עקב התפרקות הממשלה, הדיונים בעניין זה בין ההסתדרות לבין משרד האוצר, ייכנסו לתקופת הקפאה.

שכר המינימום יעודכן בארבע פעימות. הראשונה בהן תהיה באפריל 2015, אז יעלה השכר ל-4,650 שקל. ב-1 באוגוסט 2016 יעמוד שכר המינימום על 4,825 שקל לחודש. החל מ-1 בינואר 2017 יעמוד שכר המינימום החודשי על 5,000 שקל. ב-1 באפריל 2017 יעלה שכר המינימום פעם נוספת ויעמוד על 52% מהשכר הממוצע במשק.

במסגרת ההבנות שהושגו, ההסתדרות חזרה בה מהתנגדותה לשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה והיא תסכים לכך שהשעות הנוספות של העובדים יחושבו על בסיס חודשי במקום על בסיס יומי - דרישה שהציבו בפניה המעסיקים הפרטיים, ובמיוחד חברות ההיי-טק.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים (המעסיקים הפרטיים) צביקה אורן

לפי שעה ההסכם יחול רק על עובדי המגזר הפרטי, ולא על עובדי המגזר הציבורי והממשלתי, זאת נוכח המחלוקות שנותרו בעניין התנאים שמשרד האוצר הציב להסכמתו להעלאת שכר המינימום במגזר הציבורי והממשלתי. המחלוקת המרכזית, המונעת החלת ההסכם על עובדי המגזר הציבורי והממשלתי, נוגעת לכך שהאוצר מתנגד לכך שהתוספת תינתן למי ששכר הבסיס שלהם הוא אמנם 4,300 שקל בלבד, ואולם בפועל הם מרוויחים שכר גבוה בהרבה – לעתים אף 10,000 שקל ויותר – בזכות תוספות שכר שונות, ובהן שעות נוספות וכוננויות.

בעקבות חתימת ההסכם, ההסתדרות ביטלה את השביתה הכללית במשק שהיתה אמורה להתחיל ביום ראשון הקרב ולכלול את המגזר הציבורי, משרדי הממשלה וחלק מהמגזר הפרטי, לרבות הבנקים.

בהסתדרות גם מקווים כי המתווה יזכה לצו הרחבה עבור עובדי המגזר הציבורי, אלא שבמציאות החדשה לא ברור מי יהיה השר שיחתום על צו ההרחבה עד לבחירות הבאות.

במשרד האוצר אמרו הבוקר: "אנו מברכים על ההסכם ונמשיך לדון עם ההסתדרות בכל הקשור לעובדי המגזר הציבורי".

מדוע הסכימו נציגי המעסיקים להעלאת שכר המינימום ללא תמורה?

"רוב העסקים הגדולים אינן משלמים שכר מינימום לעובדיהם אלא יותר" מסביר גורם מקורב. "לכן לצביקה אורן קל יחסית לחתום על הסכם כזה. זה מזכיר את שלמה אליהו שמעלה לעובדיו את שכר המינימום, כשבעצם רוב מוחלט של העובדים מרוויח יותר. מי שישלם את המחיר יהיו העסקים הקטנים והבינוניים, שמרוויחים מעט, אבל גם הם לא ממש יפגעו כיוון שהם יגלגלו את התוספת על הצרכן. המשמעות: עלייה ביוקר המחיה. התעשיינים לעומת זאת, שנחשבים לעושקי עובדים, יקבלו הרבה יחסי ציבור על הצעד, וההסתדרות תקבל כמובן את יחסי הציבור שלה".

בנט, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

מוטי שפירא, מנכל להב, נציגי העסקים הקטנים והבינוניים, מסכים: "אנחנו בעד העלאת שכר המינימום בפעימות מתונות מאוד ולאורך זמן. במקביל חייבים ללוות את ההעלאה במה שיעור גם מעסיקים למשל בנושא של שעות גמישות, שיכלול חישוב חודשי לשעות נוספות, ולא חישוב יומי, כפי שהוא היום. במקביל , על אף שההסתדרות רשאית וצריכה להלחם על הענין , לא מקובל עלי שיכולים להחזיק מדינה שלמה על דבר צודק ואסטרטגי עם אקדח לרקה, ובלי יכולת לדון בזה בצורה מסודרת. זה סוג של אנרכיה. זה הזמן לעשות כמה תיקונים בשוק העבודה, לתת לעובדים החלשים, ולעסקים הקטנים, מבלי לגרום למשברים במשק".

החקלאים, המלונאים והקבלנים התנגדו להסכם ללא השותפה השלישית שהיא הממשלה, שחלקה בהסכם הוא הורדת עלויות למעסיק וטיפול ביוקר המחיה. בעשר בבוקר תתקיים הצבעה בנשיאות הארגונים הכלכליים, ולצביקה אורן לא יהיה פשוט כנראה.

עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של העובדים הזרים, בעיקר עובדי הסיעוד, והאם גם המעסיקים, הקשישים הסיעודיים, יאלצו גם הם לשלם יותר לעובדיהם.

בנט: "העלאת שכר המינימום היא לא מותרות"

שר הכלכלה נפתלי בנט נפגש הבוקר בלשכתו עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ועם נשיא התאחדות התעשיינים צביקה אורן ובירך על ההסכם להעלאת שכר המינימום. בפגישה סוכם כי הצדדים ימשיכו לדון גם על הדגשת שעות העבודה על מנת להקל על המעסיקים.

בתום הפגישה, אמר השר בנט: "העלאת שכר המינימום היא לא מותרות, זוהי בשורה לעם ישראל. זהו הסכם חשוב. אני מברך את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ואת נשיא התאחדות התעשיינים צביקה אורן. פעלנו באחריות, ההסכם שיובא לחתימתי משקף גם דאגה לעובדים וגם למעסיקים. העלאת השכר היא עוד צעד לטובת כלל המשק ולמאבק ביוקר המחיה ונמשיך לפעול באותה צורה".

חנין: אתעקש על החוק להעלאת שכר המינימום ל-30 שקל לשעה

בעקבות ההסכם, כתב ח"כ דב חנין בעמוד הפייסבוק שלו כי יבקש מיו"ר הכנסת לאפשר הצבעה בשבוע הבא על חוק שכר מינימום של 30 שקל, הזוכה לרוב בכנסת: "יש דברים שאנחנו לא יכולים לוותר עליהם. גם כאשר הכנסת מתפזרת, היא חייבת לשלם את חובה לציבור. ההסתדרות סיכמה כעת עם המעסיקים על העלאת שכר המינימום ל-5,000 שקל בחודש, שהם 27 שקלים לשעה. זו התקדמות. אבל כפי שטענו לאורך כל הדרך - 30 שקל לשעה זהו המינימום שצריך כדי לחיות כאן ולהתפרנס בכבוד".

"אסור לוותר על קידום החוק הזה. אני הולך להילחם על זה כעת בפגישה עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וראשי סיעות הכנסת. יש לנו רוב בכנסת שחתום על חוק מינימום 30 ועכשיו צריך להתעקש שהרוב הזה יבוא לידי ביטוי בהצבעה במליאה כבר בשבוע הבא. אין שום סיבה שהכנסת תתפזר לפני זה".

יחימוביץ': "זו העלאה משמעותית ביותר, קרן אור באפילה"

ח"כ שלי יחימוביץ' על הסכם שכר המינימום בין ההסתדרות והמעסיקים: "בתוך ביצת הפוליטיקה בימיה המכוערים ביותר, קורה גם משהו טוב."

יחימוביץ' מברכת את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ואת יו"ר התאחדות התעשיינים צביקה אורן על ההסכם שנחתם כעת להעלאת שכר המינימום, ואומרת כי את מה שהייתה אמורה לעשות ממשלה אחראית עושים השניים במקומה.

"גם מ-5,000 שקל בחודש איש אינו יכול לפרנס משפחה, אבל זו העלאה משמעותית ביותר, קרן אור באפילה, וצריך לברך עליה. הקרב על כבוד האדם העובד וחירותו יימשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"