עובדי לשכות התעסוקה מתנגדים לתוכנית משרד הכלכלה - ופוגעים במובטלים

מפוטרים חדשים שאיבדו את עבודתם החל באמצע אוקטובר אינם יכולים להגיש תביעות לתשלום דמי אבטלה ולקבל שירותי השמה למקומות עבודה ■ משרד האוצר מתכוון להנחות את הנהלת שירות התעסוקה לנכות כשליש משכר עובדי השירות בשל העיצומים

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

העיצומים בשירות התעסוקה, הזוכים לגיבוי של ההסתדרות, נכנסים ליומם ה-24, ולשכות העבודה בכל המדינה יהיו סגורות לקהל. מפוטרים חדשים שאיבדו את עבודתם החל באמצע אוקטובר אינם יכולים להגיש תביעות לתשלום דמי אבטלה ולקבל שירותי השמה למקומות עבודה. גם המעסיקים אינם יכולים להגיש בקשות לקבלת עובדים. משרד האוצר מתכוון להנחות את הנהלת שירות התעסוקה לנכות כשליש משכר עובדי השירות בשל העיצומים. הנה כמה שאלות ותשובות הנוגעות לעיצומים בשירות.

מה הסיבה לעיצומים?

עילת העיצומים היא תוכנית משרד הכלכלה לסגור כמה לשכות עבודה, מתוך 72 הלשכות הפועלות בכל המדינה. לטענת מנכ"ל השירות, בועז הירש, מספר הלשכות שייסגרו הוא 12, בעוד שוועד העובדים, בראשות עופר לוי, טוען כי התוכנית כוללת סגירה של 18 לשכות, מה שיגרום, לטענתו, לפיטורי 80 עובדים.

מדוע מבקש משרד הכלכלה לצמצם את מספר הלשכות?

לא מעט לשכות מצויות ביישובים קטנים ואינן אפקטיביות עבור המובטלים. הרעיון הוא למזג את פעילותן לתוך לשכות גדולות יותר, המספקות שירותים מגוונים יותר בתחום חיפוש העבודה, כמו קורסים מקצועיים או הדרכה בתחום הטכניקה של חיפוש עבודה. הנהלת שירות התעסוקה, בגיבוי משרדי הכלכלה והאוצר, מעוניינת לנצל את סגירת הלשכות כדי להקטין את מצבת כוח האדם בשירות התעסוקה ב-80 עובדים מתוך 600 כיום.

לשכת התעסוקה בת"אצילום: תומר אפלבאום

ממה חושש הוועד?

מכך שסגירת 12 לשכות העבודה היא רק ההתחלה, ואחר כך תועלה תוכנית לסגירת עוד לשכות ולפיטורי עובדים נוספים, מה שיוביל בסופו של דבר לקריסת שירות התעסוקה הממלכתי ולהחלפתו בחברות פרטיות.

אני מובטל, האם בגלל העיצומים לא אקבל דמי אבטלה?

אם אתה מובטל "ותיק", שהספיק להתייצב באחת מלשכות העבודה עוד בטרם נסגרו לקהל, תמשיך לקבל את דמי האבטלה המגיעים לך במועדם, בלא חשש. הנזק היחיד שנגרם לך הוא בכך שאינך יכול לקבל הפנייה לעבודה (וממילא, חיפוש עבודה באמצעות האינטרנט יעיל יותר).

ואולם, אם נהפכת למובטל בתקופה האחרונה והיית אמור להגיש בקשה לדמי אבטלה באוקטובר, אך נתקלת בלשכת עבודה סגורה - לא תקבל את דמי האבטלה שאמורים להיות משולמים לך בשבוע הבא (ב-17 בחודש), מאחר שעקב העיצומים בקשתך לא נרשמה. התוצאה - תצטרך להמתין עד שהעיצומים יסתיימו כדי שתוכל להתייצב בלשכה ולהגיש בקשה לדמי אבטלה. נכון שאתה לחוץ לקבל את הכסף עכשיו (כי אתה ללא עבודה ואין לך הכנסה אחרת), אבל לפחות דע שזכויותיך יישמרו ובסופו של דבר תקבל רטרואקטיבית את דמי האבטלה המגיעים לך.

יש סיכוי לסיום קרוב של העיצומים?

העיצומים נכנסו כעת לשבוע הרביעי ורק שלשום נפגש בראשונה מנכ"ל שירות התעסוקה הירש עם יו"ר ועד העובדים לוי ועם יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי. הירש סיפר אתמול שהוא ישב עמם כשעתיים בלי להגיע לפתרון ובלי לקבוע פגישות נוספות. זה בהחלט יכול לשמש מדד לשאלה עד כמה באמת מתרגשים במשרדי האוצר והכלכלה משאלת קיומו (או היעלמותו) של שירות התעסוקה הממלכתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?