התנועה לחופש המידע נגד משרד הכלכלה: חשפו המעסיקים שקיבלו היתר עבודה בשבת

משרד הכלכלה יפגוש את התנועה לחופש המידע בבית המשפט בקרוב, אחרי שלא חשף את רשמת המעסיקים שקיבלו היתר לעבוד בשבת ■ ברשימה כ-300 חברות ועסקים שונים

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

התנועה לחופש המידע עתרה השבוע לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד הכלכלה בדרישה לחשוף את רשימת המעסיקים שקיבלו מהמשרד היתר עבודה והעסקת עובדים גם במהלך יום המנוחה שנקבע בחוק.

העתירה הוגשה על ידי עו"ד נדב עשהאל לאחר שורת התכתבויות בין התנועה לחופש המידע לבין הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד הכלכלה. בחלופת המכתבים מסרב המשרד לחשוף את הרשימה שמונה כ-300 מעסיקים. במכתב שנשלח לתנועה טרם העתירה, בחודש יולי האחרון, טענו במשרד הכלכלה כי לא ניתן להמציא את המידע המבוקש "מאחר ויש חשש לפגיעה בצד ג' לפי סעיף 13 לחוק חופש המידע".

במשרד הוסיפו כי הבקשה תצריך פנייה לכ-300 מפעלים על מנת לקבל את עמדתם בעניין חשיפת שמם. לכך הגיבה מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד במכתב שנשלח למשרד הכלכלה בחודש ספטמבר: "נבקש לדעת מדוע פרסום שמו של גוף שקיבל היתר פוגע בו. הרי אין מדובר בסודות מסחריים, אלא בהיתר מנהלי שניתן והחייב בשקיפות. ודאי תסכימו, שחוסר נעימות של מי ששמו מתפרסם לא יכול לגבור על זכות הציבור לדעת".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, באירוע של הסיעה בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

לאחר שבתנועה לחופש המידע ראו כי כל הניסיונות להשגת המידע המבוקש עולים בתוהו החליטו על הגשת העתירה אליה יידרש כעת בית המשפט. בעתירה מציינת התנועה כי המקרה המדובר הוא מקרה בוחן בו יידרש בית המשפט ל"טקטיקה נפסדת בה נוקטים גופים ציבוריים על-מנת לחמוק מחובתם לפרסם מידע". בתנועה לחופש המידע מסבירים כי גוף ציבורי שמעוניין לחמוק מהעברת מידע תולה זאת באישור צד ג' הנוגע לעניין ובדרך כלל בדרך זו גם מטרפד את חשיפת המידע.

"איזו סיבה מתקבלת על הדעת יש לסרב למסור את רשימת המפעלים שקיבלו היתר עבודה לשבת?" תוהה מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד. "כנראה שאין, אז משרד הכלכלה החליט שהוא צריך לשלוח ל-300 המפעלים שיש להם היתר כזה פניה ששואלת אם יש להם התנגדות שהמידע ימסר לתנועה. הכל כדי לא להשיב לבקשה ששלחה התנועה."

"כמובן שעברו שבועות ארוכים והפניה הזו למפעלים מעולם לא יצאה מהמשרד" מוסיפה וינוגרד, "אבל מעבר לזה מקוממת הגישה לפיה פרסום היתר שנתן הרגולטור, דורש את הסכמת הגוף לו ניתן ההיתר. לתנועה לחופש המידע לא נותרה כל ברירה אלא להגיש עתירה בסיועו של עו״ד נדב עשהאל בכדי לקבל את הרשימה הסודית".

תגובת משרד הכלכלה: "כיוון שהתנועה בחרה לפנות לבית המשפט טרם מיצוי ההליך - נגיב בבית המשפט"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"