בימין מעוניינים להחיל את חוקי העבודה ביו"ש, בשמאל טוענים לסיפוח זוחל

האם חוקי העבודה הישראליים יהיו תקפים גם מעבר לקו הירוק? ביום ראשון יציג השר משה (בוגי) יעלון את הסוגיה בפני השרים ■ בימין מעודדים את המהלך, אולם בשמאל דווקא מתנגדים ■ ח"כ רוזין: "לא ניתן לממשלה לאשר מהלך כזה בגניבה ודרך הדלת האחורית"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

האם חוקי המגן יוחלו גם על הפועלים הפלסטינים שעובדים בשטחי C? שר הביטחון משה (בוגי) יעלון יציג את הנושא בישיבת הממשלה שתתקיים ביום ראשון הקרוב. הנושא שנמצא על סדר יומה של הישיבה מוגדר כ"עדכון אודות סגירת פערים בתחום דיני העבודה בין עובדים באזור יהודה ושומרון לבין העובדים בישראל". אולם הנושא כבר מעורר זעם רב בקרב פעילי שמאל, הטוענים כי מטרת החלת החוקים היא סיפוח זוחל של שטחי יהודה ושומרון.

כבר כמה חודשים שבמשרד המשפטים דנים בעדכון חוקי העבודה הישראליים כך שניתן יהיה להחיל אותם גם בשטח C, הנמצא מעבר לקו הירוק ונתון לשליטה ישראלית מלאה. הדיונים הללו הם תוצאה של שנים ארוכות שבמהלכן הפכו השטחים למערב פרוע מבחינת חוקי עבודה, כפי שפורסם בעבר בכתבה ב-TheMarker, שעקבה אחר פועלים פלסטינים שעובדים עבור מעסיקים ישראלים בבקעת הירדן ומשתכרים שמונה שקלים לשעה, ללא תלוש שכר או זכויות סוציאליות.

באופן תאורתי, העובדים הללו מוגנים על ידי צו אלוף המחייב את המינהל האזרחי לשמור על חוקי העבודה הקיימים גם בישראל, אולם בפועל איש לא אוכף את הצו הזה.

הקושי ביישום החוקים הישראליים נובע מהעבודה שהחלתם בשטחים כבושים עלולה להתפרש כסיפוח זוחל. עם זאת, העובדים, הן הישראלים והן הפלסטינים, נפגעים מאי אכיפת חוקי העבודה. נוסף על כך, ביום ראשון יעדכן שר האוצר יאיר לפיד לגבי ההתקדמות בנושא, הכולל החלת חוקים שונים ובהם חוק שכר מינימום וחוק שעות עבודה ומנוחה. מדובר בעדכון בלבד, והחוקים עוד רחוקים מלהיכנס לתוקף, כך שהעובדים אינם מוגנים עדיין.

פלסטינים במעבר תרקומיא, בשנה שעברה. האיזון הקדוש נשמר תמיד

עם זאת, בקרב חלקים מחוגי השמאל משוכנעים כי מדובר בפעילות צינית שמטרתה אינה רווחת העובד הפלסטיני אלא סיפוח בלבד. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), המשמשת יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, הודיעה שתכנס דיון דחוף בנושא בוועדה בשבוע הבא, והזכירה כי הגורם הדוחף את החלת חוקי העבודה בשטחים הם ח"כ אורית סטרוק וסיעת הבית היהודי.

"הבית היהודי בעד זכויות אדם של הפלסטינים? הצחקתם אותי", אומרת רוזין. "החלת דיני העבודה והחוקים על שטחי יהודה ושומרון הוא צעד משמעותי בדרך להגשים את חזון הבית היהודי לסיפוח השטחים ולסתום את הגולל על פתרון שתי המדינות".

רוזין הוסיפה: "לא ניתן לממשלת הימין הקיצוני לאשר מהלך כזה בגניבה ודרך הדלת האחורית". פעיל השמאל, דרור אטקס, אשר מעורה בנושא ופוגש את העובדים על בסיס קבוע, הוסיף: "על סמך הרקורד של סטרוק וחבריה בבית היהודי, בכל הקשור לכבוד שהם רוחשים למערכת אכיפת החוק בכללה, אפשר לסמוך על כך שהשר בנט, העומד בראש משרד הכלכלה האמון על אכיפת חוקי העבודה, ידאג ל-100% אכיפה בנוגע לשכירים המתנחלים בגדה, בעוד שאלפי הפלסטינים המועסקים בהתנחלויות, ימשיכו להנות מחשיפה מלאה למערכת חוק הג'ונגל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"