"17% מתושבי נצרת עילית הם ערבים, אך הם אינם מועסקים בעירייה"

על אף ש-17% מאוכלוסיית נצרת עילית הם בני המגזר הערבי, בעירייה עובדים רק 4 אנשים מתוך 77 עובדי המחלקות המרכזיות ■ מרכז עדאלה מנסה לקבל מאז 2011 תשובה לשאלה - מדוע העירייה לא מכבדת את חוק ייצוג הולם ■ מהעירייה נמסר: "אין בידינו נתונים מספריים"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

מרכז עדאלה, העוסק בין היתר בייצוג המגזר הערבי, פנה באחרונה לעיריית נצרת עילית בטענה כי זו אינה מקיימת את חובת הייצוג ההולם המוטלת על העיריה כגוף ציבורי. על פי נתוני המרכז, בעוד 17% מכלל אוכלוסיית נצרת עילית הם תושבים ערבים, הרי שברוב מחלקות העירייה אין ולו עובד ערבי אחד, בוודאי שהמספר אינו תואם את חלקם באוכלוסיה. במכתב שנשלח למ"מ מקום ראש העיר אלכס גדלקין, עליו חתומה עו"ד סאוסן זהר מפורטים נתונים המבהירים את המצב . מתוך 77 עובדים במחלקות השונות רק 4 הם ערבים, ואף אחד מהם לא בעמדת ניהול. המצב מעט טוב יותר יחסית ל-2010 אז באותן מחלקות מרכזיות שנבדקו עבדו 68 עובדים אך אף לא עובד ערבי אחד.

"אין ספק כי ייצוג הולם של התושבים הערבים במחלקות אלו, הינו בעל חשיבות רבה, כאשר הוא עשוי להשליך על חייהם, פרנסתם ותחושתם בדבר התייחסות שוויונית של אלפי התושבים הערבים המתגוררים בעיר", כתבה עו"ד זהר, והוסיפה: "הבטחת ייצוג הולם של האזרחים הערבים בגופים הציבוריים מהווה חובה חוקית...יודגש כי חובת הבטחת ייצוג הולם לתושבים הערבים חלה על הרשויות המקומיות מכוח החלטת ממשלה. זאת ועוד, החובה להבטיח ייצוג הולם הודגשה בפסיקת בית המשפט העליון כנגזרת מעקרון השוויון ונקבע כי על הרשות מוטלת החובה לפעול באופן פוזיטיבי ומידי להבטחת ייצוג הולם". במרכז עדאלה צרפו למכתב תזכורות למכתבים שנשלחו החל משנת 2011 לעיריית נצרת עילית, ובהם התרעות בנושא, אך, לדבריהם, "העירייה טרם נקטה בצעדים הדרושים לתיקון המצב".

המכתב נשלח לממלא מקום ראש העיר כיוון שראש העיר שמעון גפסו שנשאם בהפרת אימונים וקבל שוחד, הושעה עד סוף אוקטובר. ראוי לציין כי גפסו זכה בבחירות האחרונות באוקטובר 2013 עם הסיסמה נצרת עילית יהודית לנצח.

עדאלה לא זכו לתשובה, לטענתם. דוברת עיריית נצרת עילית מסרה כי: "הנתונים המוצגים על ידי הארגון אינם נכונים ואין בהם כדי לשקף את המציאות. בעירייה מועסקים עובדים רבים מהמגזר הערבי ומשולבים בתפקידים שונים, בהם גם תפקידי ניהול. בעיקרון, מכרזי העירייה פתוחים לכל ומתמודדים המתאימים ביותר נבחרים על פי כישוריהם והתאמתם לתפקיד".

אם נתוני עדאלה אינם נכונים מה הם המספרים הנכונים? לשאלה זו ענתה הדוברת ביושר: "אין בידי נתונים מספריים (נתוני משאבי אנוש לא מתייחסים למוצאם של העובדים). ראוי לציין כי העובדים הערבים משולבים בכלל מחלקות ואגפי העירייה".

שמעון גפסוצילום: גיל אליהו

ציונה קניג יאיר נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה: "רשות מקומית היא רשות שלטונית ועל כן מן הראוי שתייצג את האוכלוסייה שאותה היא משרתת. אם הנתונים שהועברו ע"י עדאלה משקפים את מצבת כוח האדם נראה שאכן קיים פער ותת ייצוג של האוכלוסייה הערבית שמתגוררת בנצרת עילית.נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה מזמינה כל רשות שמעוניינת לפעול לייצוג הולם לפנות אליה לסיוע, נשמח לעמוד לרשותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח