ההסתדרות מגבירה הלחץ: בתי המשפט ועובדי המעברים יצטרפו לשובתים

שביתות ההזדהות שיוזמת ההסתדרות עם מאבקם של עובדי הדואר נגד פיטורי 1,200 מהם עולות מדרגה ■ היום יתחדש 
המשא ומתן בין משרד האוצר לוועד עובדי הדואר ונציגי ההסתדרות ■ בסמוך לראש השנה צפויה הפחתה בעיצומים

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

ביום חמישי בערב, כשלושה שבועות אחרי שעובדי הדואר החלו בעיצומים וסגרו סניפים לקהל, וכשבועיים לאחר שההסתדרות הרחיבה את מאבק עובדי הדואר למשרדי הממשלה, החליט שר האוצר, יאיר לפיד, להיכנס לתמונה. הוא כינס בביתו פגישה עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן; מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב; יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי; ויו"ר ועד עובדי הדואר, שמעון פרג'ון, כדי לדון בדרכי ההבראה של חברת הדואר, שבעוד חצי שנה תיוותר - לפי הערכות באוצר - ללא מזומנים בקופתה.

בפגישה התנגד ניסנקורן לתוכנית שכוללת פיטורי 1,200 מעובדי הדואר המועסקים בחברה יותר מחמש שנים. לטענתו, עובדים אלה יוחלפו בעובדים מוחלשים ועובדי חברות קבלניות, "ולדלת מסתובבת זו לא נסכים". בפגישה לא הושג פתרון למשבר, ואולם הערב נציגי ההסתדרות ועובדי הדואר יחדשו את המשא ומתן עם ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, וצוותו.

הקרדיט לחידוש המו"מ בין הצדדים על עתיד חברת הדואר שייך לשופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ, שלפני שבועיים קבע שעל האוצר, הנהלת חברת הדואר וההסתדרות לנהל מו"מ בתוך 45 ימים לפתרון המשבר. נראה שבחלק משלבי הדיונים ישתתף אייל גבאי, בעבר מנכ"ל ראש הממשלה ומנהל רשות החברות הממשלתיות, שבית המשפט מינה כמשקיף בדירקטוריון של חברת הדואר, לבקשת הנציגות של מחזיקי האג"ח בחברה. בית המשפט קיבל את בקשת המדינה וקבע שגבאי לא ייטול חלק אקטיבי בהליכי ההבראה של החברה, ואולם באוצר, בהנהלת החברה ואף בהסתדרות מאמינים ביכולתו לתרום להתקדמות הדיונים.

הפגנה של עובדי הדואר מול משרד האוצרצילום: גיל כהן-מגן

בינתיים מגבירה ההסתדרות את הלחץ והיום יצטרפו למעגל העיצומים עובדים נוספים במגזר הממשלתי: בבתי המשפט לא תהיה קבלת קהל ולא יינתן שירות במזכירויות (הדיונים המשפטיים יתקיימו כרגיל), ועובדי המכס והפקידים במעברי הגבול עם ירדן ומצרים לא יאפשרו החל מהבוקר בשעה 8:00 מעבר סחורות לישראל וממנה.

שיבושים אלה מצטרפים לעיצומים שכבר מתקיימים בלשכות הבריאות, שבהן אין קבלת קהל והן אינן מבצעות ביקורת של מזון ותרופות המיובאים לישראל. עובדי המחשוב ברשות המסים (שע"מ) שובתים, וכתוצאה מכך העבודה במשרדי מס הכנסה חלקית בלבד ואין גביית מסים. לפי הוראת ההסתדרות גם אין אפשרות לבצע העברת בעלות על רכב או לעדכן בעלות על רכב בסניפי הדואר ובמשרד התחבורה; אין אפשרות לשלם קנסות לבתי המשפט, למשטרה ולעיריות; אין קבלת קהל ברשות האכיפה והגבייה (ההוצאה לפועל); הופסק הטיפול בשירותי הדואר של משרדי הממשלה ויחידות הסמך שלה, וכמו כן - אין שירות דואר דיפלומטי לשגרירויות ולנציגויות הזרות הפועלות בישראל.

ביום חמישי שעבר הפסיקו עובדי רשות שדות התעופה את העבודה בנתב"ג לשלוש שעות וגרמו לדחיית ההמראה של 58 טיסות ולפקק של אלפי נוסעים שנחתו בשדה ונאלצו להמתין שעות עד לקבלת מזוודותיהם.

ניסנקורן רואה במאבק נגד פיטורי 1,200 עובדים עניין עקרוני, מאחר שלדעתו יסמלו את כשלון ההסתדרות במאבק נגד ההתרחבות של תופעת עובדי הקבלן, ששיעורה בישראל גבוה לעומת השיעור ברוב המדינות המפותחות. הוא אף מאיים להמשיך להרחיב את מעגל העיצומים עד כדי שביתה כללית במשק. ואולם ההערכה היא שלקראת ראש השנה הוא דווקא ידאג להנמיך את הלהבות ולהפחית את כמות העיצומים, כדי לא לעורר זעם ציבורי.

זו אינה הפעם הראשונה שבה ההסתדרות מכריזה על סכסוך עבודה כללי בשירות הציבורי ואף יוזמת שביתות כהזדהות עם מאבקה של קבוצת עובדים: ב-2006 וב-2007 עובדי המגזר הציבורי שבתו כהזדהות עם עובדי הרשויות המקומיות והמועצות הדתיות שלא קיבלו שכר מלא או קיבלו אותו באיחור, בשל מצוקתן התזרימית של הרשויות. בפברואר 2012 ההסתדרות יזמה שביתת הזדהות עובדי הקבלן, שהופסקה בהתערבותו של בית הדין הארצי לעבודה. בשביתה זו השתתפו לא רק עובדי המגזר הציבורי, אלא גם עובדי הבנקים, שבהם פועלים ועדים חזקים.

סביר להניח שאם ניסנקורן ירצה להקצין מהלכיו נגד האוצר הוא יוכל להרחיב את שביתות ההזדהות לשורה של קבוצות עובדים מהמגזר הפרטי שהצטרפו לאחרונה להסתדרות והקימו ועדים יציגים, כגון עובדי ענף הסלולר וענף הביטוח.

האם שביתות הזדהות הן חוקיות?

עו"ד דפנה שמואלביץ', מומחית לדיני עבודה, המייצגת בעיקר מעסיקים, לרבות הנהלת הדואר, אומרת ששביתות מסוג זה אינן עבירה על החוק, בכפוף לתנאים שהמרכזי בהם הוא שהוכרז על סכסוך עבודה בגוף המרכזי שעובדיו מצויים במאבק, ובמקרה שלנו – חברת הדואר.

"ברגע שקבוצת עובדים מחליטה לתת גיבוי למאבק עובדים שאינו שייך לה, עליה לוודא שהסכסוך הראשי הוכרז. "במקרה של חברת הדואר, הסכסוך הוכרז, ולכן שביתת ההזדהות היא לגיטימית", אומרת שמואלביץ. לדבריה, תנאי שני לחוקיות של שביתת הזדהות הוא שהיא תהיה מוגבלת בזמן, בדרך כלל בין ארבע שעות ליום אחד. "השביתה בשדה התעופה נמשכה כמה שעות, לכן אי־אפשר לערער על חוקיותה, אבל שביתות ההזדהות שיזמה ההסתדרותבלשכות הבריאות המחוזיות וברשות האכיפה והגבייה נמשכות כבר כמה ימים. אם המדינה תפנה לבית הדין לעבודה בבקשה לצו מניעה, סביר להניח שיקבל את הבקשה".

מה אשמתו של מעסיק שקבוצת עובדים במפעל אחר נמצאת בעימות עם המעסיק שלה? מדוע הוא חייב לחוות שביתת הזדהות בחצרו?

"מעסיק אל"ף אינו אשם שעובדי מעסיק בי"ת מנהלים מאבק, ואין זה צודק שהוא יסבול מכך. לכן שביתות ההזדהות חייבות על פי החוק והפסיקה של בתי המשפט להיות מוגבלות בזמן ולהימשך לכל היותר כמה שעות. נכון שגם שביתה של כמה שעות גורמת נזק לאותו מעסיק, כי גם אחרי שבית הדין מוציא צו להפסקת השביתה, לוקח לוועד יום שלם כדי 'ללמוד את ההחלטה', והעיוות מחריף".

גם עובדי ההיי־טק יכולים לקיים שביתת הזדהות?

"עובדי היי־טק מעולם לא יצאו מהמשרדים כהזדהות עם מאבק של עובדים אחרים, אבל בשנה האחרונה עובדים בשתי חברות - נס טכנולוגיות ו–SAP, התארגנו בהסתדרות והקימו ועד. ייתכן שניסנקורן, במסגרת רצונו לעשות הפגנת כוח, ולא רק בגלל המשבר בחברת הדואר, יחליט לצרף עובדים אלה למעגל שובתי ההזדהות. אותו דבר לגבי עובדי חברות הסלולר. החברות הגדולות בענף הזה התארגנו במסגרת ההסתדרות וגם אותם ההסתדרות יכולה, לפחות לכאורה, לצרף אל שוטבתי ההזדהות. אין בכך נמיחעה חוקית ואם הדבר יקרה, זו תהיה באמת חתיכת הסטוריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?