הפורום לזכויות עובדים: "עובדים שעתיים בדרום אינם מוגנים בהסכם הפיצוי"

משרד הכלכלה: "הממונה הראשי על יחסי עבודה במשרדנו בוחן הנושא"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

הפורום לאכיפת זכויות עובדים - הכולל את האגודה לזכויות האזרח בישראל, איתך מעכי - משפטניות למען צדק חברתי, קו לעובד, הקליניקה לזכויות עובדים, הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ושדולת הנשים – שלחו השבוע מכתב לשר הכלכלה נפתלי בנט שבו מחו על כך שקבוצות עובדים חלשות שנפגעו במבצע "צוק איתן" ונמצאות בטווח 40-0 ק"מ, אינן מוגנות על פי ההסכם המשולש שבין הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים. אמנם משרד הכלכלה הודיע כי בכוונתו להרחיב בצו את תחולת ההסכם הקיבוצי הכללי על כלל העובדים הרלוונטיים - גם אלו שאינם מאוגדים בהסתדרות - אולם לפי הפורום, "קיימים חסרים בולטים בהסכם, כמו גם עמימות ביחס לאופן יישומו ועצם תחולתו על קבוצות עובדים חלשות".

בקבוצות חלשות הפורום מכוון בעיקר לעובדים שעתיים, יומיים ולעובדים במשמרות - ששכרם נפגע משמעותית במהלך המבצע, עקב צמצום היקפי העבודה, ואולם ההסכם אינו מתייחס כלל לעניינם. על פי ההסכם, מעסיק מחויב לשלם שכר לעובדים שנעדרו מעבודתם עקב המצב הביטחוני, רק אם נשארו בבית עם ילדיהם הצעירים, עקב סגירה של מוסדות חינוך; אם נעדרו מעבודתם עקב סגירת מקום העבודה בהוראת פיקוד העורף' או אם הם בעלי מוגבלויות. במקרים מסוימים - עובדים בשכר חודשי המשיכו לקבל את שכרם כסדרו, גם אם נעדרו מהעבודה, בשל התחשבות המעסיקים במצבם.

"להערכתנו, לפחות מחצית מהעובדים באזורים הרלוונטיים להסכם, אינם מועסקים בתבניות העסקה חודשיות ויציבות אצל מעסיק אחד, והם צפויים להתקשות בקבלת שכרם הרגיל בתקופת המבצע הממושכת, ותיגזר עליהם פגיעה כלכלית קשה", כתבה עו"ד מיכל תג'ר מעמותת "קו לעובד", בשם הפורום. "אנו שומעים על כי מקומות עבודה רבים, בתוכם אלה מהמגזר הציבורי, שמסרבים ליתן פיצוי כלשהו לעובדים שהועסקו על בסיס שעתי/יומי ו/או במשמרות משתנות, וזאת בטענה כי ההסכם הקיים אינו חל על עובדים אלה, אינו מגדיר את אופן חישוב השכר, ואין כל ודאות כי המעסיק יקבל פיצוי הולם על תשלום השכר מרשות המסים בגין תשלום שכר לעובדים אלה".

משרד הכלכלה – טוענים הארגונים – אינו מתמודד עם התלונות האלו. "אין להן מענה באתר המשרד, כמו גם ביתר אתרי הרשויות הרלבנטיות", נכתב, ועוד הוסיפו הארגונים שבעוד מעסיקים עשויים לזכות בפיצוי על ירידה בהכנסותיהם, "דינם של עובדים אשר אינם הורים ומעסיקיהם הפחיתו ביוזמתם את היקף המשרה שלהם בתקופת הלחימה, עקב ירידה בהיקפי העבודה – לא ברור. ראוי לייצר איזון בין קבלת פיצוי כספי למעסיק, לבין אופן העסקת עובדיו בעת הלחימה. איזון כזה, יכול היה להיווצר לו היה נקבע במסלול הכספי, כי שמירה על יציבות שכרם / היקפי משרתם של העובדים בתקופת הירידה בהכנסות, יהווה תנאי למתן פיצוי מלא.

עוד נכתב כי המידע לעובדים ומעסיקים המפורסם באתר המשרד אינו מעודכן, "ויש בכך כדי לבלבל מעסיקים ועובדים כאחד. בלבול זה, טיבו שיפגע בעובדים החלשים ביותר, אשר אינם מצוידים בכלים להשיג מידע מעודכן ומהימן בזמן אמת".

מפעל של עלי קטיף בשדרותצילום: אליהו הרשקוביץ

ממשרד הכלכלה נמסר: "קיבלנו המכתב והממונה הראשי על יחסי עבודה במשרדנו בוחן הנושא המועלה בו. נדגיש כי להבנתנו 'קו לעובד' אינו מתנגד לצו ההרחבה".

עסקים שוממים בטיילת של אשקלון, בתקופת צוק איתןצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?