ביטוח לאומי לא טרח לאתר את הזכאיות לדמי לידה - ובקופתו נשארו 35 מיליון ש'

ממחקר חדש עולה כי ב-2011 כ-5,000 נשים עובדות הזכאיות לדמי לידה לא קיבלו אותם משום שלא הגישו תביעה כנדרש ■ ח"כ עליזה לביא: "מדובר לרוב בנשים החלשות ביותר בחברה. אם הן היו חייבות כסף לביטוח הלאומי היו מוצאים אותן בדקות ספורות"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

חופשת הלידה בתשלום בישראל היא בת 14 שבועות, ומשלם עבורה הביטוח הלאומי. הסכום נקרא "דמי לידה", והוא נפרד ממענק הלידה החד־פעמי שניתן לכל היולדות עם היציאה מבית החולים. עבור כ–60% מהנשים מדובר בתהליך הדורש תביעה אקטיבית מצד האישה, קרי: פניה לביטוח לאומי, מילוי טפסים ושליחתם. כתוצאה, נשים רבות - בעיקר מאוכלוסיות מוחלשות - אינן מקבלות את דמי הלידה להם הן זכאיות.

ממחקר שערך הביטוח הלאומי לאחרונה עולה כי ב-2011 (הנתונים האחרונים המעודכנים) העניק המוסד דמי לידה בסך 2.9 מיליארד שקלים לכ-110 אלף נשים עובדות. עוד הראה המחקר ש-4.6% מהנשים הזכאיות לדמי לידה - למעלה מ-5,000 נשים - לא תבעו את דמי הלידה. כתוצאה, הן לא קיבלו את הכסף שמגיע להן, ובקופת הביטוח הלאומי נותר סכום של כ-35 מיליון שקל.

יולדת זכאית לדמי לידה אם עבדה כשכירה או עצמאית לפחות חודש אחד בהיותה בהריון, וצברה תקופת עבודה של 6 חודשים ב-14 החודשים שקדמו להפסקת העבודה.

"אם הן היו חייבות כסף לביטוח הלאומי היו מוצאים אותן בדקות ספורות" אומרת יו"ר הוועדה לקידום האישה ושוויון מגדרי, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד). "כשמדובר בתשלום כנראה שפחות מתאמצים".

ח"כ עליזה לביאצילום: מיכל פתאל

לאחרונה פנתה ח"כ לביא במכתב אל מנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור־יוסף, בבקשה למצוא דרך לאתר את הנשים שאינן פונות לקבלת דמי לידה. "רוב הנשים שאינן מודעות לזכויותיהן, או לדרך בה עליהן לתבוע ולממש זכות זו, הן ערביות או עולות חדשות", כתבה לביא. "מדובר בנשים החלשות ביותר בחברה. אלה ששכרן הממוצע נמוך במיוחד. הכסף הזה יכול היה לעזור להן בצרכי יום־יום בסיסיים. המוסד לביטוח לאומי אינו חברת ביטוח פרטית, אלא מוסד שמטרתו לספק לאזרחים בסיס רווחה מינימלי, ואם הוא מותיר בשולי הדרך דווקא את החלשות ביותר, הוא חוטא לעצם מטרת קיומו".

אילנה שרייבמן, משנה למנכ"ל וראש מנהל גמלאות בביטוח הלאומי, מודה כי הופתעה כשראתה את הנתונים, ומסכימה שיש להשקיע מאמצים בשיפור תהליך מיצוי הזכויות. עם זאת, היא טוענת שהביטוח הלאומי פועל בעניין: "בעקבות המחקר, הביטוח הלאומי שיפר את האיגרת שנשלחת לכל היולדות, וקרא להן לבדוק את זכאותן לדמי לידה. כעבור חצי שנה מיום הלידה נשלח מכתב מפורט לכל היולדות, שמפרט את התנאים לזכאות ומציע לנשים להגיש תביעה לביטוח הלאומי בכל מקרה של ספק. הביטוח הלאומי פועל באופן רציף להעלאת שיעורי מיצוי הזכויות לקצבאות השונות. אנחנו עושים, ובעזרת הטכנולוגיה נעשה עוד יותר".

לביא התייחסה לבעיה נוספת, שמונעת מנשים הזכאיות לדמי לידה לקבל את הכסף שמגיע להן: החוק לא מאפשר להעניק את דמי הלידה רטרואקטיבית יותר משנה לאחור. גם על פי הביטוח הלאומי, שינוי החוק כך שיאפשר תשלום רטרואקטיבי בן שלוש־ארבע שנים יכניס יותר נשים שלא דרשו בזמן את דמי הלידה למעגל מיצוי הזכויות. ח"כ לביא הבטיחה להירתם לשינוי החוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט