בית המשפט הכריע: רונית תירוש לא תקבל פנסיה תקציבית ממשרד החינוך

שופט בית הדין הארצי לעבודה: תירוש אינה זכאית לפנסיה תקציבית בעבור השנים שבהן כיהנה כמנכ"לית המשרד וכמורה בבית ספר תיכון

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

המאבק הממושך שניהלה חברת הכנסת לשעבר רונית תירוש לקבלת פנסיה תקציבית ממשרד החינוך הסתיים בכישלון. שופט בית הדין הארצי לעבודה עמירם רבינוביץ' קבע היום כי תירוש אינה זכאית לפנסיה תקציבית בעבור השנים שבהן כיהנה כמנכ"לית המשרד וכמורה בבית ספר תיכון.

תירוש עבדה כמורה בבית ספר תיכון עירוני ט' בתל אביב מ-1977, כעובדת של משרד החינוך. ב-1990 מונתה לסגנית מנהל באותו תיכון, ונהפכה לעובדת עיריית תל אביב־יפו. כדי לשמר את זכויות הפנסיה שלה, היא ביקשה וקיבלה מדי שנה אישור לחופשה ללא תשלום ממשרד החינוך. ב–1997 מונתה תירוש למנהלת אגף החינוך בעירייה, והחזיקה בתפקיד זה עד שנת 2000. בפברואר 2001 מונתה למנכ"לית משרד החינוך, בתקופת כהונתה של לימור לבנת כשרת החינוך.

תירוש סירבה לחתום על הסכם העסקה רגיל, ודרשה להכיר בה כ"מנכ"ל הבא מן השירות" - תואר שמאפשר לראות בה עובדת מדינה ומזכה את נושאו בפנסיה תקציבית. נציבות שירות המדינה דחתה את דרישתה, אך ב–2005 קבעה הנציבות, על סמך חוות דעת מקצועית של עו"ד נורית אלשטיין מפרקליטות המדינה, שניתן להיענות לדרישה. עם זאת, כעבור כמה חודשים, היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, הפך את החלטת הנציבות וקבע כי אין להכיר בתירוש כ"מנכ"ל הבא מן השירות".

צילום: אמיל סלמן

תירוש, שלא השלימה עם ההחלטה, עתרה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נגד החלטתו של מזוז, ובית הדין קיבל את העתירה. המדינה עירערה על ההחלטה לבית הדין הארצי, באמצעות עוה"ד גדי שילה ורינה מיוחס, וערכאה זו קיבלה אתמול את הערעור. השופט רבינוביץ' קבע כי יחסי העבודה בין תירוש לבין המדינה (משרד החינוך) נותקו כשנהפכה לעובדת של עיריית תל אביב, ולפיכך לא חל עליה תנאי הסף שקבעה הממשלה, שלפיו רק מי שמועסק בשירות המדינה עשר שנים לפחות זכאי לקבל פנסיה תקציבית מהמדינה.

"מורה ומנהלת בתיכון עירוני ט' היא עובדת עירייה ולא עובדת מדינה", פסק השופט רבינוביץ'. לדבריו, הטענה של תירוש שלפיה ההבחנה בין עבודתה בעירייה לבין עבודתה בשירות המדינה היא מלאכותית, אינה מבוססת. "אלה שתי רשויות נפרדות", קבע השופט. "במקרה של המשיבה (תירוש) לא התקיים רצף של העסקה בשירות המדינה". השופט רמז כי תירוש ניסתה ליצור לעצמה רצף תעסוקתי פיקטיבי בדיעבד.

רבינוביץ' הוסיף ופסל את החלטתו של שמואל הולנדר, לשעבר נציב שירות המדינה, בעניינה של תירוש, ואמר שהיא נשענת על חוות דעתה של אלשטיין, "אשר נסיבות נתינתה, כפי שהתגלו בדיעבד, מעוררות תמיהות". לפיכך, הוא קבע, תירוש לא תקבל פנסיה תקציבית. השופט חייב את תירוש בתשלום הוצאות משפט בסך 6,000 שקל. את תירוש ייצגו עוה"ד רועי פוליאק ורון דינור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"