"מוות לערבים", "13 חיילים הרוגים - שירבו אמן" - לפטר עובדים בגלל פייסבוק?

התבטאויות קשות של ערבים ישראלים ברשתות החברתיות בזמן "צוק איתן" אינן בהכרח עילה לפיטורים ■ ראש עיריית צפת: "אני מקבל את הזדהות האוכלוסייה הערבית עם הפלסטינים, אך יש קו אדום" ■ מנהל שערי צדק: "לא יודע אם נהגתי לפי דיני העבודה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם הפיטורים או ההשעיה של עובדים ערבים בעילה של פגיעה בלקוחות הארגון, בצו מצפונו ובערכיו, לאחר שהתבטאו בחריפות כנגד ישראל וחייליה ברשתות החברתיות, הוא מהלך חוקי?

"רוב מקרי הפיטורים לא יעמדו במגבלות החוק", טוענת עו"ד שרון אברהם־ויס, מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח. "מצד שני, אם באמירות המתפרסמות בפייסבוק, שחוקית נתפשת כזירה ציבורית, יש מידה של הסתה - למשל קריאה ברורה לאלימות - ניתן להגיש נגד העובדים תלונה במשטרה. מתפקידה להכריע אם מדובר בעניין פלילי".

היא הוסיפה כי אם יתגלה שמעסיק פיטר עובדים ערבים שהתבטאו בקיצוניות בפייסבוק ולא נהג באותן המידות בהקשר לעובדים יהודים שהתבטאו באופנים כאלה, רק בכיוון ההפוך (פירסמו אמירות אלימות עד מסיתות כנגד שמאלנים לדוגמה) - הרי שניתן לטעון כנגדם לאפליה".

עשן מיתמר לאחר תקיפת צה"ל בעיר עזה, היוםצילום: REUTERS

במכתב ששלחו אתמול ארגוני זכויות האדם קו לעובד, אתך, האגודה לזכויות האזרח וסיכוי למשרד הכלכלה, הם ביקשו לנקוט מגוון אמצעים שתכליתם שמירה על זכויות העובדים הערבים. בין השאר, נכתב כי "לא הגיע לידינו בדל מידע בדבר פיטורים של עובדים יהודים בשל התבטאויות והבעות דעה ברשתות החברתיות, אף שרשתות אלה גדושות בהתבטאויות קשות, גזעניות ובחלקן אף כאלה הקוראות לאלימות. חמור לא פחות, חברות גדולות וידועות החלו לאמץ נהלי עבודה האוסרים על עובדיהן להתבטא או להביע עמדה ברשתות החברתיות בהקשר למצב הפוליטי במדינה, ולאיים בהליך משמעתי נגד עובדים המפירים הנחיות אלה.

"ההיסחפות שאנו עדים לה בקרב מעסיקים לפיטורי העובדים הערבים בשל התבטאויותיהם בפייסבוק, היא מדרון חלקלק 'שתכשיר' בסופו של דבר התנהלות דומה של מעסיקים כלפי כל העובדים ובכל ההקשרים כמעט. ובכך תיהפך ההוראה בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה האוסרת הפליה מחמת השקפה, לאות מתה".

"מותר לעובדים להתבטא כרצונם בעניינים פוליטיים או בכל תחום אחר. אמירה של עובד, גם אם היא קיצונית ומתריסה, אינה יכולה להיות סיבה אוטומטית לפיטוריו", אומר השופט לשעבר של בית הדין הארצי לעבודה, סטיב אדלר, בהתייחסו לשורת המקרים שבהם עובדות ועובדים, כולם ערבים, פוטרו בשל התבטאויות שהשמיעו בזכות הרג חיילי צה"ל בידי החמאס במבצע צוק איתן. אם העובד השמיע את דעותיו בשם עצמו בלבד, ללא כל קשר לחברה שבה הוא מועסק, למשל בעמוד הפייסבוק שלו, המסקנה ברורה: גם אם השמיע דברי שטנה שהאוזן אינה יכולה להכיל - מותר לו להשמיעם. הוא אדם חופשי החי המדינה דמוקרטית, ואין בסיס משפטי לפטר אותו".

למעסיק מותר לנקוט הליכי פיטורים נגד העובד אם יוכח שהאמירה הקיצונית שהשמיע פוגעת ישירות בחברה, מבחינה פיננסית או תדמיתית. "אם למשל העובד מועסק בקוקה קולה ומשמיע את דעתו המקוממת בשם החברה", מסביר אדלר. לטענתו, למעסיק מותר לנקוט הליכים נגד העובד גם אם הוא מועסק במערכת הביטחון. עם זאת, לפי אדלר, בכל המקרים שבהם העובדים השמיעו אמירות בלתי נסבלות לכל הדעות, כלי הפיטורים חייב להיות אחרון, אם בכלל. אפשר להסתפק בעונש חמור פחות, כמו השעיה, כי אולי היתה זו מעידה חד פעמית מצד העובד.

הפועלים וישקר פיטרו, בשיבא השעו

השופט לשעבר של בית הדין הארצי לעבודה, סטיב אדלר

בין השאר, בשבוע האחרון נודע על פיטורי עובד זכיין של טיב טעם, שהביע שמחה על מות חיילים, וכן על זימון שני עובדים של שופרסל לשימוע לפני פיטורים. סלקום זימנה עובדת לבירור ומכללת הדסה בירושלים ביטלה מלגת סיוע לסטודנטית ערבייה בעקבות התבטאות ברשת, והסירה אותה מרשימת המצטיינים. בסניף בנק הפועלים בבאר שבע פוטר ע', עובד ערבי, שכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הלוואי שתהיה עוד שואה יהודית שתשמיד את היהודים".

מבנק הפועלים נמסר כי "הבנק הבהיר לעובדיו כי במיוחד בתקופה זו, עליהם להימנע מהתבטאויות פוגעות. העובד פוטר לאלתר לאחר תהליך שימוע והבנק מגנה את התנהגותו המזעזעת והמבישה". ס', עובד ערבי של ישקר, שמח על מות חיילים בעמוד הפייסבוק שלו, ופוטר מעבודתו. מישקר נמסר: "בימים אלה לא ראוי להתעסק בפוליטיקה, ובוודאי שלא בגנות מדינת ישראל. אנו מחבקים את המשפחות השכולות ומאחלים לכל חיילי ישראל לחזור הביתה בשלום".

מקרים דומים נוספים אירעו במרכז הרפואי שיבא ובבית החולים שערי צדק בירושלים. בשיבא הושעה מעבודתו אח ערבי בשל התבטאויות קשות כנגד צה"ל, ובשערי צדק הושעה הרופא ד"ר היית'אם ראג'בי, מתמחה לרפואה דחופה, אחרי שהתבטא בחריפות כנגד פעולות צה"ל בעזה. גם שני עובדי עירייה ערבים הושעו או פוטרו מעבודתם בימים האחרונים. הראשונה היא איסרה גרא, תושבת ג'ת העובדת כיועצת פסיכולוגית בעיריית לוד, שכתבה בדף הפייסבוק שלה "13 (הרוגים). שירבו אמן". היא פוטרה בשבוע שעבר בהליך מהיר. עובד תחזוקה ותיק מעיריית צפת הושעה מעבודתו אחרי שכתב בפוסט: "הציונות היא אויב האנושות...כולנו פלסטין".

גדיר ניקולא, מנהלת סניף קו לעובד בנצרת, אמרה כי "בימים האחרונים אנו מוצפים בעשרות פניות של עובדים המפוטרים, מושעים או מוזמנים לשימוע מהיום למחר, אך ורק בשל התבטאויות או הבעת דעה ברשתות החברתיות".

"ההשעיה תימשך 
עד שוך הקרבות"

עימותים בחווארה ליד שכם בזמן "צוק איתן". אם יש מידה של הסתה, למשל קריאה ברורה לאלימות, ניתן להגיש נגד העובד תלונה במשטרהצילום: REUTERS

ראש העיר צפת, אילן שוחט, שהשעה עובד תחזוקה ערבי אחרי שכתב ש"הציונות היא אויב האנושות", טוען כי התנהגותו עלולה לפגוע בשמה הטוב של העירייה ובתדמיתה, ופיטורים שכאלה מותרים לפי חוק המשמעת לרשויות המקומיות.

"עיריית צפת מעסיקה כ-40 עובדים ערבים, ואני מבין ומקבל את הזדהות האוכלוסייה הערבית עם העם הפלסטיני. בנוסף, הדמוקרטיה באה לידי ביטוי רק בעתות מלחמה. אני מכיר בכך", הוא אומר. "ואולם יש קו אדום שממנו והלאה ההזדהות נהפכת לבעיית נאמנות. כעובדי גוף ציבורי, אנו עובדים מגויסים. לא מדובר בגוף פרטי, ודברי אותו עובד היו קשים מנשוא. בכל מקרה לא בטוח שהעובד יפוטר. הוא ישטח את טענותיו בשימוע ונחליט בהתאם. בינתיים הוא ממשיך לקבל מחצית שכרו לפי חוק".

פרופ' יונתן הלוי, מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, מסביר כי ההחלטה על ההשעיה נבעה מכך שחש כי מדובר בחציית גבול. לדבריו, "המטופלים יאבדו אמון ברופא שמפרסם תמונה כזו. עמוד הפייסבוק של הרופא פורסם בכלי התקשורת. זימנתי את ד"ר ראג'בי לשיחה שבה הסכים כי לו היה במקומי, היה נוקט גם כן מדיניות של השעיה. עד מתי תימשך ההשעיה? אני מעריך כי עד שוך הקרבות והלהבות. אמרתי לו שאני מצפה שיסיר את הפרסומים. האם נהגתי כשורה מבחינת דיני העבודה? אני לא יודע. פעלתי כפי שמצאתי לנכון לפעול".

לו היה עובד יהודי מפרסם פוסטים גזעניים כלפי מנהיגים ערבים או מנהיגי שמאל, היית מגיב באותו האופן?

"קשה לי לדעת במדויק כיצד הייתי נוהג. הייתי בוודאי נוזף בעובד כזה ומגיב בחומרה רבה מאוד, כי אני מגנה כל הסתה. האם הייתי משעה אותו? אני לא יודע. אני רוצה להשיב בכנות. איני רואה סימטריה מוחלטת בין שתי הסיטואציות. אנו נתונים כעת במצב של מלחמה, שהיא בעיני מלחמה צודקת. ילדינו נלחמים בעזה. פייסבוק שינה את כללי המשחק".

עובדות ערביותצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

"אם אין פגיעה בחברה - אסור לפטר"

עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה אומרת שלשאלה אם לפטר עובד בשל אמירות קיצוניות אין תשובה חד משמעית. "מצד אחד כואב לי שיש עובדים שמתבטאים באופן פומבי במטרה להפיץ שנאה לצה"ל, ומצד שני אין אפשרות חוקית לפסול התבטאות פוליטית של אדם, תהא מכעיסה אשר תהא", אומרת לנדאו.

עו"ד ברק כלב, שותף במשרד עוה"ד ארנה לין, אומר כי "המקרה של אורנה בנאי (שהיתה הפרזנטורית של מנו ספנות ופוטרה מתפקידה בעקבות דברים שאמרה, ה"ו, וח"ב) הוא דוגמה לכך שהחברה סבורה כי תדמיתה של בנאי נפגעה ולכן אין עוד הצדקה להמשך העסקתה כפרזנטורית של החברה, אך זו דוגמה חריגה", אומר כלב. "לרוב זה אינו המצב. רוב העובדים שהשמיעו הערות מכעיסות במהלך המבצע הנוכחי בעזה, ממלאים משרות מינהליות שאין להן ממד תדמיתי או ייצוגי, ולכן על המעסיק לגלות כלפיהן גישה סובלנית. אין מקום לפטרם רק בשל הבעת דעה".

ומה אם מורה בבית ספר משמיע דעה שאוהדת הרג של חיילי צה"ל או מאחל מוות לערבים?

"יש תפקידים מיוחדים בשירות הציבורי, כמו מורים, שוטרים ופרקליטי מדינה, שעליהם חלה חובת ריסון מיוחדת. אנשים שמשמיעים דעות כאלה בפומבי כנכנסים לתחום הגבולי שבו המעסיק יכול להחליט שהם אינם כשירים עוד למלא את תפקידם".

עו"ד נעמי לנדאוצילום: משרד נעמי לנדאו

מה קורה כשמעסיק פרטי מחליט לפטר עובד בשל התבטאות איומה שהשמיע, והעובד יפנה לבית הדין לעבודה כנגד פיטוריו?

"בתי הדין אינם נוטים לאכוף יחסי עובד ומעביד. סביר להניח שהם לא ימנעו את הפיטורים, אך יפסקו פיצויים משמעותיים לעובד".

"אסור להפלות סטודנטים בגלל דעותיהם - אך חופש הביטוי אינו מוחלט"/אפרת נוימן

האם מותר להטיל סנקציה על סטודנטים בגלל דברים שכתבו בעמוד הפייסבוק שלהם? השבוע פורסם ב"הארץ" שמכללת הדסה בירושלים ביטלה מלגת סיוע לסטודנטית ערביה והסירה אותה מתוכנית מצטיינים, בעקבות סטטוס שפירסמה ובו הביעה שמחה על מות חיילים. במכללת הדסה אישרו את הדברים וציינו כי גם הגישו תלונה במשטרה והרחיקו את הסטודנטית באופן זמני, בנימוק של הסתה.

פרופ' ברק מדינה, מומחה למשפט חוקתי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, מסביר כי הנחה שגויה היא שדמוקרטיה וליברליות פירושן אי הגבלה מוחלטת של חופש הביטוי. "להיות דמוקרט זה לא אומר להימנע מהתערבות, אלא שיש לגנות ולהעניש רק במקרים קיצוניים", אומר מדינה. "המדינה יכולה להעמיד לדין פלילי אדם שכותב טוקבק של הסתה, למשל שצריך להרוג את כל הערבים או את כל היהודים. השאלה הקשה היא מה אמורים לעשות גורמים לא שלטוניים, כמו מעביד או מוסד אקדמי".

הוא מסביר שבנושאים של מלגה למשל, ניתן למוסד האקדמי שיקול דעת, והוא יכול להתחשב בפרמטרים מסוימים. לדבריו, הנטייה תהיה לומר שאסור להפלות בין סטודנטים בגלל דעותיהם. גם אם זה לא אסור באופן מוחלט, חשש משימוש לרעה בשיקול הדעת של המוסד האקדמי צריך לגרום לריסון משמעותי בזכותו להפלות בשל דעות או להטיל סנקציות בשל התבטאויות.

עם זאת, אפשר לקיים הליך משמעתי בשל עבירת התנהגות שאינה הולמת חבר סגל או סטודנט. לכן ברור שאסור לאוניברסיטת אריאל, לדוגמה, לפטר עובד בגלל התבטאויותיו, אבל כן מותר לה לקיים הליך משמעתי שבו מבררים עובדות, ניתנת זכות טיעון ומותר להטיל סנקציה בגלל התבטאות חמורה במיוחד.

עו'ד ברק כלבצילום: אלון רון

לדברי מדינה, "ככל שהדברים הנכתבים הם מחוץ לפעילות הרלוונטית למוסד, למשל סטטוס פרטי, תגובת המוסד צריכה להיות מרוסנת במיוחד. אבל אם הסטודנט למשל דוגל בעמדות כהניסטיות מובהקות, אני לא שולל את הסתברות ההעמדה לדין משמעתי ושלילת מלגה. במקרה של מכללת הדסה, הנטייה שלי היא לחשוב שאסור לבטל לאותה סטודנטית את המלגה - בוודאי בלי לתת לה זכות טיעון. זה תלוי גם בתוכן הדברים ואם הם מהווים הסתה".

עובדי עיריות יהודים שהסיתו - ננזפו/טלי חרותי-סובר

מרדכי קוסוביצקי, עובד עיריית כרמיאל, שנמצאת בלב אזור עם יישובים ערביים רבים, כותב בדף הפייסבוק שלו לא מעט סטטוסים נגד ערבים. בין היתר, הוא כתב באחרונה: "רק אלף ימח שמם, היה צריך להרוג את כולם, מוות לערבים". אפשר להניח שעובד ערבי שהיה כותב "מוות ליהודים" היה מפוטר.

תגובת עיריית כרמיאל מחמירה פחות: "מרדכי קוסוביצקי אכן עובד בעיריית כרמיאל במחלקת התברואה (טיאוט רחובות). זירת הפייסבוק היא זירה שאין שליטה עליה, ואיננו עוקבים אחר הפייסבוק הפרטי של עובדי העירייה. בדף הפייסבוק של העירייה ובדף הפייסבוק של ראש העיר יש הקפדה יתרה בנושא, וכל פוסט שיש שבו ולו רמיזה קטנה ביותר של הסתה, יורד מיידית מהפייסבוק. ראש העירייה, עדי אלדר, הורה למנכ"ל העירייה, מנחם טפר, להזמין את העובד לשיחה עוד היום, כדי להעמידו על חומרת המעשה".

סייעת בגני ילדים עירוניים בעיריית בית שמש, כתבה בדף הפייסבוק שלה: "אני בעד שיהרגו את כול הערבים עם השמאלנים". מעיריית בית שמש נמסר: "העירייה מגנה כל גילוי שנאה. מצורפת בזאת התנצלות הסייעת, קרובת משפחתו של חייל שנהרג, שבסערת רגשותיה כתבה בדף הפייסבוק שלה סטטוס חמור שעורר תסיסה רבה ובצדק. מנכ"ל העירייה הורה לעובדת, השוהה בימים אלה בחופשה בחו"ל, למחוק את הסטטוס החמור וביקש כי תכתוב הבהרה והתנצלות וזה אכן מה שנעשה. לכשתשוב לישראל, תבחן העירייה את המשך הטיפול בנושא".

ויש גם מתחזים. בעיריית תל אביב למשל, נבוכים משלל הפניות בעקבות סטטוסים מסיתים של אנשים שכותבים כי הם עובדי העירייה. כך למשל, כותבת "עובדת העירייה" אתי אליאב: "אחרי שנסיים עם עזה נתחיל עם ערביי ישראל ושמאלנים, לסיים איתם אחת ותמיד"; וגם: "חיל האוויר היקר שלנו ואהוב, עם (שגיאה במקור) אתם צריכים עוד טילים להפצצות עזה תמיד ניתן לקחת את ערביי ישראל להלביש להם חומר נפץ ולשגר אותם. נתחיל בערביי יפו ונתקדם צפונה". מהעירייה נמסר: "מבדיקה שערכנו עולה כי אין עובדת בשם זה בעירייה. נציין כי עיריית תל אביב־יפו מגנה כל הסתה לאלימות ורואה זאת בחומרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה