בלחץ ההסתדרות: האוצר הסכים לשינויים ברפורמה ברשות השידור

האוצר שאף לקדם מתווה רפורמה חדש, אך התקפל מול דרישות ההסתדרות ■ בדרך לחקיקה החדשה ישונו כמה סעיפים, בהם ויתור על הגבלת הוצאות השכר והגדלת מספר העובדים הוותיקים שייקלטו בגוף החדש

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

סד הזמנים הצפוף שכופה סופו המתקרב של מושב הכנסת מכניס ללחץ את בעלי העניין ברפורמה בשידור הציבורי - ומביא לשינויים במתווה שלה.

שר התקשורת, גלעד ארדן, נחוש להביא לאישור הכנסת בימים הקרובים את הצעת החוק המסדירה את הקמתו של גוף חדש במקומה של רשות השידור. כדי לזכות בתמיכה פוליטית לכך, עליו לדלג מעל התנגדותה של ההסתדרות לקביעת מגבלות על השכר בגוף החדש ועל מספר העובדים של רשות השידור הקיימת שייקלטו בו.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

סעיף 65 בהצעת החוק קבע כי הוצאות השכר בגוף החדש לא יעלו על 35% מכלל הוצאותיו, כדי למנוע הוצאות שכר גבוהות במיוחד, כמו אלה הנהוגות ברשות השידור. עוד נקבע כי מנכ"ל שיחרוג ממגבלת השכר יידרש לתת על כך את הדין. ההסתדרות התקוממה על מגבלת השכר - וגם על הסנקציה שהוצעה נגד המנכ"ל. בהסתדרות חוששים שתנאי דומה יוצב בהליכי משא ומתן בעתיד, וכך תוגבל היכולת לתמרץ עובדים באמצעות העלאות שכר. האוצר עמד בתוקף על המגבלה על הוצאות השכר, בטענה כי בלעדיה תהיה הרפורמה מעוקרת - ואולם בימים האחרונים חזר בו.

בתחילה אמרו גורמים באוצר כי "אם נקים עוד גוף שידור ללא הגבלת היכולת לפרוץ את שכר העובדים - הרפורמה לא תהיה רפורמה. יש ללמוד מבעיות העבר כדי לשמור על המנהל התקין בעתיד". ואולם בינתיים נכנס לתמונה גם חבר הכנסת יריב לוין, בן בריתו הפוליטי של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שהפעיל לחץ משמעותי על האוצר כדי שיוותר על הסעיף.

רם לנדסצילום: עופר וקנין

לחץ הזמן, רצונו של ארדן לראות את "הבייבי" הפוליטי שלו יוצא לדרך, וחולשתו של האוצר מול ההסתדרות יצרו את השינוי, כשבמהלך סוף השבוע התקפל האוצר מול ההסתדרות וויתר על דרישת מסגרת הוצאות השכר. מתוך כך גם לא נדרשת סנקציה, והאוצר הסכים כי הפיקוח העתידי יישאר בידי הממונה על השכר.

ויתור נוסף נעשה בסעיף הקובע מה יהיה שיעור עובדי רשות השידור שיעבדו ברשות החדשה. בדו"ח לנדס לבחינת עתיד השידור הציבורי הומלץ על 600 עובדים, מהם 250 ותיקים, ההסתדרות דרשה להגדיל את המספר, ושרובם המוחלט יהיו ותיקים. גם כאן, הפשרה שהושגה נוטה לטובת ההסתדרות - 750 עובדי רשות השידור יועסקו בגוף החדש שיוקם, אך עדיין לא ברור כמה מהם ותיקים.

גורמים בהסתדרות רואים בזניחת סעיף 65 הישג גדול של ניסנקורן, שהטיל את כל כובד משקלו נגד מתווה הרפורמה כפי שהציע האוצר, אך מדגישים כי הפתרון שהם מבקשים מאוזן.

גורמים באוצר מסרו: "במסגרת הדיונים הוסכם על שינוי סעיף 65 כך שלא יתייחס להגבלת עלות השכר, אלא להגבלה ופיקוח על היקף כוח האדם בגוף החדש. בעניין מספר העובדים: ועדת לנדס הציעה 750 איש, מהם 25% ותיקים. אין סיכום חדש בנושא זה". הסיכום הסופי של המתווה ייעשה מחר.

ממשרד התקשורת נמסר כי הצדדים עדיין לא הגיעו לסיכום בנושא סעיף 65 והמשא ומתן צפוי להתנהל היום. גורמים במשרד ציינו כי בהתאם לתוצאות המשא ומתן יחליט ארדן אם לקדם את החקיקה במושב הכנסת הנוכחי או לדחות אותה למושב הבא. עוד ציינו כי ארדן נחוש להעביר בחקיקה רפורמה משמעותית,ו המשמעות של התפשרות על סעיף זה היא החלשה מהותית שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"