מנכ"ל ארגון העובדים מען, אסף אדיב, שוחרר בתנאים מגבילים

מנכ"ל ארגון עובדים נעצר לחקירה במשטרת מעלה אדומים לאחר שעמד עם פועלים שובתים מול מקום עבודתם ■ ארגון מען המייצג עובדים פלסטינים שובתים במישור אדומים פונה ליועץ המשפטי של המשטרה בדרישה להפסיק להתנכל לחופש המחאה וההתארגנות

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לאחר שעוכב כשעתיים לחקירה במשטרת מעלה אדומים שוחרר מנכ"ל ארגון העובדים מען, אסף אדיב, בתנאים מגבילים. כמו פעיל מען יואב טמיר, שעוכב לחקירה אתמול, נאסר גם על אדיב להכנס לאזור התעשייה מישור אדומים למשך שבועיים.

אדיב, נעצר הבוקר בשעה 08:30 בעת שעמד עם הפועלים הפלסטינים השובתים מול פתח מוסך צרפתי שבמישור אדומים. המוסך נמצא בסמוך למפעל סודה סטרים, שפיטרה בימים האחרונים כ-60 עובדים לאחר שהתלוננו על סעודה לא מתאימה לשבירת צום הרמאדן.

תחילה ניסתה המשטרה לאסור על אדיב גם להיפגש עם פועלי צרפתי השובתים ועם מעסיקים מאזור מישור אדומים. אדיב התנגד לתנאים אבסורדיים אלה והמשטרה נסוגה בה.

אזור התעשייה מישור אדומים

ארגון העובדים מען מאגד את העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי, ומזה שנה מנהל מו"מ על הסכם קיבוצי. לפני 3 ימים החליטו הבעלים בצורה שרירותית ומפתיעה לפוצץ את המו"מ ולפטר את ראש הוועד חאתם אבו זיאדה. בתגובה החליטו העובדים לפתוח בשביתה בדרישה לבטל את הפיטורים ולחזור למו"מ. זהו הרקע להתערבות המשטרה: היא מונעת מהעובדים לקיים משמרת שביתה שלווה מול המוסך, ומעכבת לחקירה את פעילי מען, ובראשם אסף אדיב, במטרה לשבור את השביתה.

משרדה של עוה"ד סמדר בן נתן פנה היום בשם ארגון העובדים ליועץ המשפטי של המשטרה, תת ניצב שאול גורדון, בדרישה להפסיק את ההתערבות הפסולה של המשטרה ולהנחות בדחיפות את שוטרי משטרת תחנת מעלה אדומים להפסיק לפגוע בחופש ההתאגדות והמחאה. "לא היתה כל עילה לעיכוב נציגי ארגון העובדים, ואין כל הצדקה לתנאי השחרור שנקבעו להם, שמשמעותם מניעת המשך עבודתם המקצועית באיגוד, כפי שהחוק מתיר, והשתתפותם במשמרות השביתה שנערכות כדין" אומרים בארגון.

במקביל פנה הארגון לבית הדין לענייני עבודה בבקשה לצו מניעה נגד הליכי הפיטורים נגד ראש הוועד; נגד קליטה של כח אדם חלופי במקום העובדים השובתים; דרישה לקבוע שמען הוא ארגון העובדים היציג בצרפתי; צו המחייב את צרפתי לנהל עם מען מו"מ על הסכם קיבוצי תוך קביעת מסגרת זמנים ובפיקוח בית הדין; ומניעת להפעיל איומים ואלימות כלפי פעילי ארגון העובדים מען. כמו כן דורש מען לחייב את צרפתי לשלם פיצויים לדוגמא על סך 200 אלף שקל.

אסף אדיב הוא לא הראשון שהמטרה נוקטת נגדו ביד חזקה. כאמור, אתמול עוכב לחקירה פעיל מען יואב טמיר כאשר עמד עם הפועלים השובתים. עם שחרורו בתנאים מגבילים, המשטרה מסרה לטמיר צו האוסר עליו להכנס לאזור התעשייה של מישור אדומים במשך שבועיים. הצו מונע מפעיל מען לבצע את עבודתו האיגוד מקצועית, כפי שהחוק מתיר לו, ואינו עומד בקנה אחד עם התנהגותו. טמיר הוא זה שהזמין את המשטרה למקום לאחר שלטענתו ביריונים הגיעו לאיים עליו ועל העובדים. טמיר הגיש ערעור על תנאי שחרורו המגבילים.

מארגון העובדים מען נמסר כי הארגון "רואה בחומרה את שיתוף הפעולה של המשטרה עם מוסך צרפתי במטרה לשבור את ההתארגנות של העובדים ולהחזירם לעבודה בתנאי עבדות. מען עותר היום לבית הדין לענייני עבודה להוציא צו מניעה נגד הליכי הפיטורים נגד ראש הוועד, קליטתם לעבודה של שוברי שביתה בניגוד להוראות החוק, נגד הפעלה של איומים ואלימות כלפי השובתים ויתר פעולותיו שלא כדין של המוסך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר