המלונות יוציאו 1,000 עובדים לחופשה כפויה בגלל הצניחה בתפוסה

התפוסה בבתי המלון בתל אביב ובירושלים בשיעורים הנמוכים מאז האינתיפאדה השנייה ומגיעים ל-40% בלבד ■ שמואל צוראל, מנכ"ל התאחדות המלונות בישראל: "לפני כמה שבועות היינו בדרך לשבירת השיא של 10 מיליון לינות תיירים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפוסה ביולי בבתי המלון בערי התיירות המרכזיות בישראל הגיעה לשפל מאז ימי האינתיפאדה השנייה. בתי המלון בירושלים ובתל אביב היו אמורים להיות בתפוסות של 80%, אבל נמצאים בתפוסה של 30%–40% בלבד. התיירים לא מגיעים, ישראלים מבטלים חופשות — אם בגלל קבלת צווי 8 ואם בגלל מצב רוח ירוד — ובתי המלון חווים עצירה מוחלטת בהזמנות עתידיות.

לדברי שמואל צוראל, מנכ"ל התאחדות המלונות בישראל, "רק לפני כמה שבועות היינו אופטימיים, במסלול של צמיחה ובדרך לשבירת תקרת זכוכית של 10 מיליון לינות תיירים לשנה. למעשה, לא היה אזור מלונאות בישראל שלא נהנה מצמיחה ומפריחה. התחושה היתה שלאור ההישגים, מתחילים מקבלי ההחלטות להבין את גודל הפוטנציאל לכלכלה הטמון בישראל כמדינת תיירות".

לדבריו, "בימים אלו אנו חווים דרמה כלכלית. מנתוני שיא — להתרסקות כואבת. אם בתחילת המבצע עוד היינו אופטימיים, הרי שכעת כבר ברור היקף המשבר. מנהלי בתי המלון, שנערכו לקראת עונת קיץ מוצלחת במיוחד, בין היתר, באמצעות גיוס עובדים חדשים והצטיידות, צריכים כעת לגלות כישורי לוליינות פיננסית כדי להתמודד עם עודף כוח אדם, הוצאות עודפות והתחייבויות, שמסתמכות על תחזיות חיוביות. מהערכות זהירות שלנו, עולה כי אובדן הכנסות לכלל גורמי תעשיית התיירות בשל הפגיעה בתיירות הנכנסת יגיע ברבעון השלישי ליותר מ–2.2 מיליארד שקל, מזה הפגיעה בבתי המלון צפויה להגיע ליותר מ–500 מיליון שקל. אנו מקווים, שקמפיין נכון ומשמעותי לחו"ל ביום שאחרי מבצע 'צוק איתן' יצליח להחזיר בהדרגה את תנועת התיירות לארץ".

המלונות בישראל החלו להוציא לחופשה כפויה מאות עובדים בשל הירידה הדרמטית בתפוסת החדרים. בהסתדרות מעריכים כי מספר העובדים שייצאו לחופשה יגיע ל–1,000, אך אם המבצע בעזה יימשך גם אחרי השבוע הקרוב, המספר עשוי להכפיל ואף לשלש את עצמו.

מלון הולידיי אין, אשקלוןצילום: דניאל זיו

סמנכ"ל משאבי אנוש בהתאחדות המלונות, יואב בכר, אמר כי הוצאת העובדים לחופשה נעשית על פי סעיף בהסכם העבודה הקיבוצי בין ההתאחדות להסתדרות עובדי המלונות והאירוח, שמאפשר למלונאים להוציא עובדים לחופשה בעתות חירום, לאחר שמוצתה האפשרות לנייד עובדים בין המחלקות השונות של המלונות.

גם עובדים שכבר ניצלו השנה את כל מכסת ימי החופשה המגיעה להם ייאלצו לצאת לחופשה, על חשבון מכסת החופשה המגיעה להם בשנה הבאה ("יתרת מינוס"). לדברי בכר, אם המצוקה בענף תחריף, יעברו המלונאים לשלב השני של צמצום העלויות — שהוא צמצום מספר העובדים הזמניים והקטנת מספר ימי העבודה השבועי של עובדי הקבלן. "היציאה לחופשות וצמצום היקפי המשרות לעובדי הקבלן ולעובדים הזמניים עדיפים בעינינו על פיטורים, שהוא פתרון שאיננו רוצים בו", אמר.

נציג הסתדרות עובדי המלונות והאירוח, שמואל בן שעיה, אמר כי משך החופשה הכפויה של העובדים לא נקבע, אך הוא עשוי להגיע לחודש־חודשיים, לפי משך המשבר בענף. "גם אם תוכרז הפסקת אש, יעבור זמן עד שהתיירים מחו"ל יפקדו שוב את ישראל וקצב ההתאוששות של המלונות יהיה אטי", אמר בן שעיה.

לדבריו, 60% מהעובדים שמוצאים לחופשה מועסקים במלונות תל אביב וירושלים, והשאר במלונות בדרום. באילת, שסובלת ממחסור בכוח אדם במלונות, לא יוצאו עובדים לחופשה, ואילו במלונות ים המלח והצפון הוצאת עובדים לחופשה תהיה בהיקף מצומצם.

עוד אמר בן שעיה כי עקב המשבר בענף המלונאות, הסתדרות עובדי האירוח והמלונות וההתאחדות הפסיקו את המשא ומתן על הסכם שכר קיבוצי חדש. המו"מ הגיע לשלב מתקדם, ונסב על דרישת ההסתדרות לתשלום תוספת שכר לעובדי המלונות בשיעור של 2% לכל אחת מהשנים 2013–2015. לדבריו, ההסתדרות לא תוותר על דרישתה לתוספת שכר, חרף תפוסת החדרים הנמוכה. "בשנות השיא של התיירות לישראל העובדים לא שותפו ברווחים הנאים שגרפו המלונות, לכן כעת, בזמן שפל, הם זכאים להמשיך לקבל תוספת", אמר בן שעיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד