ועדת הכנסת אישרה: שכרם של העוזרים הפרלמנטרים יועלה

יו"ר הוועדה הציבורית לבחינת שכר העוזרים: "חשוב שהתחלופה של העוזרים תפחת"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכנסת אישרה בצהריים (יום ג') את ההמלצות של הוועדה הציבורית לבחינת שכרם ותנאיהם של הח"כים, לפיהם שכרם של של 180 העוזרים הפרלמנטריים יועלה בכ-18%-20%. תואר ה"עוזר הפרלמנטרי" יהפוך ל"יועץ פרלמנטרי".

יו"ר הוועדה הציבורת פרופ' חיים לוי ציין כי בתחילה הציעה הוועדה הציבורית שהעלאת השכר תתפרס בשתי פעימות, אבל לאחר חשיבה נוספת החליטה הוועדה שההעלאה תהיה מיידית ובפעימה אחת". לוי הוסיף כי "חשוב שהתחלופה של העוזרים תפחת, והם יישארו בתפקידם לאורך זמן".

העוזרים הפרלמנטריים התאגדו בהסתדרות ביוני 2013 שליוותה את מאבקם להגדלת שכרם. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר כי "זהו ציון דרך משמעותי ליועצים הפרלמנטריים בכנסת ישראל. אני רוצה להודות באופן אישי ליו"ר ולמנכ"ל הכנסת על המעורבות ועל שיתוף הפעולה שהפגינו לאורך כל התהליך, מתוך הבנת חשיבות תפקידםשל היועצים הפרלמנטריים".

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין (ליכוד) אמר כי "אחד הדברים הטעונים שיפור הוא רמת ואיכות הסיוע שמקבלים חברי הכנסת והדבר הזה נובע מכך שתנאי העסקתם של העוזרים והמגבלות שחלות בעניין היקף העסקה הם כאלה שאינם מאפשרים לחברי הכנסת לקבל את מלוא העזרה לבצע את עבודתם, ולכך יש מחירים כבדים מאוד".

כנסת ישראל, במארס

מנכ"ל הכנסת רונן פלוט אמר כי "לאחר מאבק של מספר שנים של העוזרים סוף סוף אנו מגיעים להסכם שיהיה מקובל גם על הנהלת הכנסת וגם על העוזרים הפרלמנטריים".

ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) שהגישה הצעת חוק להשוואת שכרם של היועצים הפרלמנטריים לשכרם של עוזרי השרים אמרה כי "חברי הכנסת צריכים לקבל עזרה מאנשי מקצוע. כסגנית שר היו לי 8 עוזרים ומזכירות והיקף העבודה של סגני שרים מינורי לעומת זו של חבר הכנסת".

"העוזרים הפרמנטריים מקבלים הצעות עבודה מלוביסטים"

הח"כים דב חנין (חד"ש) וזבולון כלפה (הבית היהודי) דרשו להעלות את מספר העוזרים הפרלמנטריים מ-2 ל-3. העניין ידון על ידי הועדה הציבורית. כלפה הסביר כי הוא חבר בועדת הכספים ובועדת הפנים, ונוסע מדי שבוע כ-2,500-3,000 שקל ומתגורר בנגב. לדבריו, יש לתת כלים לחברי הכנסת לבצע את עבודתם נאמנה.

ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) אמרה כי "למספר היועצות והיועצים שיש לח"כ יש השפעה ישירה על העבודה שיוכל לעשות לא רק הח"כ אלא הכנסת עצמה. בכנסת הקודמת התפוצצה פרשת הלוביסטים. הנגישות של הלוביסטים לח"כים היא תוצאה ישירה של המחסור הקשה בכוח אדם לח"כים שצריך לספק להם את המידע הדרוש כדי לעמוד מול גופים עשירים ואינטרסנטים מחד וגם מול ממשלה שלא תמיד דעתה תואמת את זו של הכנסת. כוח האדם לח"כים אינו פינוק וזהו תנאי יסוד הכרחי לשמירה על הדמוקרטיה ועל הפרדת הרשויות בישראל".

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה כי יש לשפר את שכרם של העוזרים על מנת לתגמל כהלכה ולשמר את העובדים, והוסיפה כי שמעה מאחד העוזרים הפרלמנטריים שקיבל הצעה מחברת לובינג להכפלת שכר אם יעבור לעבוד כלוביסט.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הציע להעניק לעוזרים השתתפות או סיוע במעונות יום בדומה לזו שניתנת לעובדי מדינה. יו"ר הועדה הציבורית לוי הודיע שהוא מוכן להענות לכך.

ח"כ משולם נהרי (ש"ס) דרש לבטל את המגבלה שלפיה עוזר פרלמנטרי יוכל להשתכר מחוץ לכנסת עד מחצית משכרו בכנסת בחישוב שנתי. לפי הצעתו שהתקבלה בסופו של דבר הועדה הציבורית תוכל לדון במקרים חריגים של עוזרים פרלמנטריים שמבקשים להשתכר בחוץ יותר ממחצית שכרם בכנסת. עוד הוחלט שהועדה הציבורית תוכל להכיר בותק של עוזר פרלמנטרי לפי המקצוע שבו עבד בטרם החל לעבוד כעוזר פרלמנטרי. כיום הוותק החיצוני המוכר הוא בגין עבודה של עוזר פרלמנטר כעיתונאי.

אילן מרסיאנו, היועץ הפרלמנטרי של יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ (ליכוד), שהיה ממובילי המאבק אמר כי "מדובר בשינוי דרמטי לטובת חיזוק מעמדם של היועצים שעד כה היוו סוג של עובדים זמניים. מטרתנו היתה לחזק ולהפוך את היעוץ למקצוע מבוקש שיחזק את חברי הכנסת כנציגי הציבור".

ועד היועצים הפרלמנטריים בירך על ההחלטה וקבע כי "לפני כשנה יצאנו לדרך ארוכה ולמאבק על זכויותינו במטרה להכיר ביעוץ הפרלמנטרי כמקצוע וכעבודה מוכבדת וקבועה. נקודת המוצא הית ה כי יעוץ מקצועי ואיכותי הוא כלי עזר למימוש יכולתו של הח"כ בעבודתו בשירות הציבורי וככל לחיזוק הדמוקרטיה. אנו מודעים ליו"ר הכנסת, מנכ"ל הכנסת, וליו"ר ההסתדרות על ליווי המאבק לקידום ומימוש זכויותינו. אנו בפתחה של דרך חדשה שתאפשר לכנסת לזכות בכוח אדם איכותי וקבוע".

כמה מרוויח עוזר פרלמנטרי

עוזר פרלמנטרי בלא תואר משתכר כעת 8,500 שקל בחודש. השכר החדש יהיה 9,924 שקלים (למי שמתגורר עד 95 ק"מ מירושלים) ו- 10,624שקלים (למי שמתגורר מעל 151 ק"מ מירושלים, לא כולל תוספת ותק).

עוזר פרלמנטרי בעל תואר, או הסמכה לרבנות או ותק של 4 שנים כעוזר פרלמנטרי או עוזר שר כקבוע כיום. משתכר כיום 9,230 שקל ברוטו בחודש. שכרו החדש יהיה 10,654 שקל ברוטו בחודש (לא כולל תוספת ותק). עוזר פרלמנטרי בעל תואר שני או שלישי משתץכר כיום 9,685 שקל. השכר החדש יהיה 11,109 שקל ברוטו בחודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?