יזמים חתיכים מגייסים יותר

האנג'לים פשוט לא מתרשמים מנשים יזמות

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא מעט מחקרים כבר הוכיחו כי אנשים שנחשבים יפים מקבלים הטבות שונות, לא בהכרח מודעות, למשל בראיונות עבודה או בשיחות שכר. כעת מגלה מחקר חדש מהרווארד כי גם הדרך לגיוס כסף לסטרט־אפ עוברת דרך המראה החיצוני של המגייס. מדובר בתוצאות מפתיעות מכיוון שמדובר בתהליך לכאורה רציונלי, הנותן למשקיעים כלים רבים לבדיקת המיזם, ומראה היזם לא אמור להיות אחד מהם.

לאחרונה התפרסמו ממצאי שני מחקרים מעניינים שערכה החוקרת אליסון ברוקס מבית הספר למינהל עסקים בהארוורד, יחד עם שלוש חוקרות נוספות. ברוקס שמה לב כי 90% מאנשי הקרנות והאנג'לים בארה"ב הם גברים, ותהתה אם קיים קשר בין הנכונות של אנשי מקצוע להשקיע את כספם ביזם, לבין מינו ומראהו החיצוני. ניתן היה לשער כי העובדה שמדובר ברוב גברי של משקיעים תיתן לאשה יפה יתרון לפחות בשלב הראשון, אלא שהתוצאות מוכיחות אחרת: לגבר נאה יש סיכוי גבוה יותר לגייס כסף עבור המיזם לעומת גבר פחות נאה, ועוד פחות סיכויים לאשה.

במחקר הראשון השתתפו 60 אנג'לים בעלי ניסיון בהשקעות שצפו ב–90 מצגות של יזמים, גברים ונשים, מתחומי פעילות שונים. בשלב השני הם התבקשו לדרג עד כמה המציג היה משכנע - וכן גורמים נוספים בהם מידת האטרקטיביות של הדובר. התוצאות הוכיחו חד־משמעית כי גברים נאים דורגו כמשכנעים יותר.

במחקר הבא התבקשו 521 אמריקאים שנבחרו באופן רנדומלי לדרג מצגות של תוכניות עסקיות שנכתבו באוניברסיטה. אותה מצגת הוצגה פעמיים - פעם על ידי גבר ופעם על ידי אשה. המשתתפים קיבלו תשלום על זיהוי "נכון" של מצגות מוצלחות. גם כאן הוכח כי יזמים גברים בעלי מראה נאה מדורגים כמשכנעים יותר.

מסקנה ראשונה: גבר נאה משכנע יותר מגבר פחות נאה, גם כשהקהל מורכב מגברים אחרים, חלקם בעלי ניסיון רב בתחום עליו הוא מדבר. מול הממצא הזה עלה ממצא מעניין במיוחד בגזרת הנשים: אמנם במרבית הפעמים שבהם הוצגה אותה מצגת על ידי גבר או אשה, נבחר הגבר, אך בחלוקה בין נשים נאות לנאות פחות, לא נרשם הבדל. נשים באופן כללי נחשבו משכנעות פחות יחסית לגברים, והמראה החיצוני לא שינה למתבונן. המשקיעים, הן המומחים והן החובבניים, פשוט לא מתרשמים מנשים יזמות, בעוד שגבר אטרקטיבי לא משאיר אותם אדישים.

"אמנם המחקר נעשה על מספר מצומצם של אנשים בשלב זה", אומרות החוקרות שמתכוונות להרחיבו, "אבל ממצאיו מעלים את השאלה האם גורמים נוספים שעליהם לא חשבנו עלולים להשפיע על הזדמנויות יזמיות". והנה עצה ליזמים: אם התמזל מזלכם והמציג נראה טוב, הסיכוי שלכם לשכנע גדל. אם יש בקבוצה מישהו שנראה טוב יותר, אולי כדאי להחליף אותו, לפחות לשלב המצגת. אם את אשה – כדאי לך להזכיר בעדינות ליושבים בחדר את ההטיה עליה כותבת ברוקס, רק לשם העלאת המודעות. אם תעשי זאת נכון, ייתכן שתסיטי את ההטיה מן המצגת שלך, ותזכי בנקודות גם על חוש הומור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט