מוסף חג |

"לחשוב שאהבה היא חוצת גבולות זה השקר הגדול ביותר"

כך אומרת פרופ' סילביה פוגל־ביז'אווי מהמכללה למינהל ■ מחקרים רבים מראים שבפועל אנשים נישאים לבני זוג בעלי רקע כלכלי דומה לשלהם - וזאת 
אחת הסיבות להעמקת אי השוויון בעולם

רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

מתילדה ראג רק בת תשע, אבל היא כבר יודעת מה היא רוצה להיות כשתהיה גדולה. "כשאגדל, אני רוצה להינשא לאיש עשיר. יהיו לי שישה ילדים, שני כלבים וכמה סוסי פוני, ואגור בחווה", אומרת הילדה הבריטית החיננית והבלונדינית לאמה רייצ'ל ראג.

האם לא מודאגת מהשאיפות האלה של בתה הקטנה. אחרי הכל, היא זו שרשמה אותה לבית הספר הפרטי והיוקרתי שבו היא לומדת. "אנחנו מקווים שהיא תלמד באוניברסיטת אוקספורד", הסבירה אמה של מתילדה בטור שפורסם בעיתון "דיילי מייל", את הכוונות שלה ושל בעלה אנתוני, מרצה באוניברסיטה המבוגר ממנה ב–30 שנה. "אבל לא משום שזה יהיה קו הזינוק שלה לקריירה מצליחה כעורכת דין, רופאה או עורכת מגזין. אנחנו רואים את אוקספורד כמקום האידיאלי עבורה למצוא בעל עם רקע נכון וקריירה פוטנציאלית, שבה ירוויח מספיק כסף כדי שמתילדה תוכל להישאר בבית ולטפל בילדים".

אפשר ואולי רצוי לתקוף את ראג על תפישותיה המגדריות כלפי בתה, אבל בדבר אחד היא כנראה צודקת - כדי להכיר מישהו עשיר צריך להסתובב במקומות שבהם יש כסף. הדוגמה המובהקת ביותר לכך היא קייט מידלטון - כיום הדוכסית מקיימברידג' ויקירת הממלכה הבריטית, במיוחד לאחר שהביאה לעולם את הנסיך ג'ורג' אלכסנדר לואי.

ואולם לפני שנישאה לנסיך ויליאם נשמעו לא מעט טענות בממלכה המאוחדת על כך שהיא "פשוטת עם", ושלא קורצה מחומר מלכותי. התקשורת בבריטניה דווקא נהנתה לספר לקוראים על הדרך שעשתה משפחתה של מידלטון - ממשפחה קשת יום שאליה נולד סבה תומס הריסון, דרך הפיכתם של הוריה למיליונרים באמצעות חברת המסיבות שהקימו, ועד לסוף הטוב: הנישואים המלכותיים.

חתונתם של הנסיך ויליאם וקייט מידלטון

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

איך בכל זאת הגיעה קייט, בתם של שני עובדים לשעבר בחברת תעופה, לארמון המלוכה הבריטי? היא למדה באוניברסיטת סנט אנדרוז העתיקה והיוקרתית בסקוטלנד. ספר חדש בשם "Kate: The Future Queen", טוען כי מידלטון בחרה באוניברסיטה הזו כדי ללמוד לצדו של הנסיך ויליאם - ושם אכן הכירה את מי שהפך אותה לנסיכה ולחביבת הפפראצי.

אבל למרות חלומותיהן של נערות בריטיות רבות, נסיכות כמו קייט אין הרבה - ורוב הסיכויים הם שמתילדה הקטנה תתחתן עם אדם בעל רמות השכלה והכנסה דומות לשלה. יותר ויותר מחקרים מראים שגם בימינו אנשים נוטים לבחור בני זוג ממעמד כלכלי־חברתי דומה לשלהם; ולא רק שהתופעה עדיין רווחת, היא אפילו התעצמה בשנים האחרונות, מה שמרחיב את הפערים החברתיים ואת אי השוויון בעולם - כי כשכסף מתחתן עם כסף, העושר נשמר בידי מועדון מצומצם של חברים.

את מוכרת לי, 
בואי נתחתן

מחקר מ–2012 של המכון לחקר מדיניות ציבורית בבריטניה, מצא כי מבין הנשים שנולדו ב–1958, לכשליש יש בן זוג ממעמד חברתי־כלכלי דומה לשלהן, 38% התחתנו עם בני זוג ממעמד חברתי גבוה יותר; ו–23% התחתנו עם בני זוג מרקע חברתי נמוך יותר. לעומת זאת, מבין אלה שנולדו ב–1970, 45% התחתנו עם בני אותו מעמד; ומבין אלה שנולדו ב–-1976 וב–1981, 56% התחתנו עם בני אותו מעמד, ושיעור נמוך בהרבה - 16% - התחתנו עם בני זוג מרקע חברתי גבוה יותר.

משפחת קלינטון בחתונת הבת

למרות השמרנות הבריטית והאהדה לבית המלוכה, התופעה הזו, שמכונה הומוגמיה, אינה מוגבלת לבריטניה, ונפוצה בכל העולם. מחקר שפורסם באחרונה על ידי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב (NBER), מצא כי אף שנהוג לחשוב כי החברה האמריקאית פלורליסטית והטרוגנית יותר, גם שם אנשים עדיין נוטים יותר להינשא לאנשים שמגיעים מרקע חברתי, כלכלי והשכלתי דומה. לפי צוות החוקרים, שבראשו עמד ג'רמי גרינווד מאוניברסיטת פנסילווניה, התופעה מרחיבה עוד יותר את אי השוויון.

החוקרים, שבדקו את רמות ההשכלה וההכנסה מול דפוסי הנישואים בין 1960 ל–2005, הגיעו למסקנה כי הסיבות העיקריות לשינוי הזה הן עלייה בשיעור ההשכלה של נשים ובהשתתפות שלהן בכוח העבודה, מה שגורם להן להינשא לגברים בעלי רמות השכלה שוות לשלהן.

"ידענו שלנישואים הומוגמיים יש השפעה על אי השוויון בהכנסות ברמה מסוימת, אבל הופתענו מרמת ההשפעה שהיתה לכך", מספר הכלכלן סזאר סנטוס מאוניברסיטת מנהיים בגרמניה, שהיה חבר בצוות החוקרים. "עלייה בנישואים הומוגמיים יכולה להסביר חלק ניכר מהצמיחה באי השוויון בחמשת העשורים האחרונים".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

לפי אותו מחקר, ב–1960 הרוויחו משקי הבית בעשירון העליון בארה"ב פי שלושה וחצי מההכנסה החציונית בארה"ב. ב–2005, לעומת זאת, זינק הפער הזה ליותר מפי ארבעה. ובזמן שהעשירים התעשרו, אצל העניים המצב רק הידרדר. אם ב–1960 הרוויחו משקי הבית מהעשירון התחתון 16% מההכנסה החציונית בארה"ב, הרי שב–2005 הכנסותיהם היו רק 8%. המאיון העליון הרוויח ב–2007 כ–24% מכלל ההכנסות בארה"ב, לעומת שיעור של כ–10% בלבד ב–1960.

הכלכלנים עמנואל סייז מברקלי ותומס פיקטי מ–MIT, שחקרו רבות את האי־שוויון, מצאו כי אי השוויון בארה"ב התרחב עוד יותר בעקבות המשבר הכלכלי. "המיתון הגדול פגע רק באורח זמני בהכנסות העשירים, ולא מחק את העלייה הדרמטית בנתח ההכנסה של המאיונים העליונים, שהתרחשה מאז שנות ה–70", כתב סייז. כדי לצמצם את הפערים ההולכים ומתרחבים בארה"ב, הציעו החוקרים להטיל מיסוי גבוה מאוד על הכנסות העשירים, בשיעורים שיכולים להגיע ל–50%, 70% ואף 90%, לעומת שיעור מס של 35% כיום.

דפוסי הנישואים תרמו לא מעט להתרחבות הפערים האלה. "אם ב–2005 אנשים היו עדיין נישאים לפי הדפוסים שהיו נהוגים ב–1960, אשר היו פחות הומוגמיים מאשר כיום, אי השוויון בהכנסות היה צונח, משום שההכנסה כיום יותר מגוונת בין בעלים ונשים", נכתב במחקר של NBER.

מימין: דן להט, תום להט ועפרה שטראוסצילום: מוטי קמחי

איוונקה טראמפ והבנות לבית שטראוס

בארה"ב לא חסרות דוגמאות שממחישות את התופעה הזאת. האמריקאים עקבו אחרי צ'לסי קלינטון מאז שהיתה ילדה שליוותה את אביה במסע הבחירות. לפני ארבע שנים הם גם ליוו אותה לחופה, כאשר התחתנה עם בנקאי ההשקעות מארק מזווינסקי.

מלבד עובדת היותו של מזווינסקי יהודי, בעוד שקלינטון נוצרית, חולקים השניים רקע דומה: מזווינסקי הוא בנם של שני חברי קונגרס דמוקרטים לשעבר, ובעברו של אביו אף יש שערורייה כלכלית.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

גם איוונקה טראמפ, בתו של איל הנדל"ן דונלד טראמפ ואשת עסקים בפני עצמה, מצאה לעצמה חתן שמכיר טוב את העולם הזה: ג'ארד קושנר, יורש חברת נדל"ן והבעלים של "ניו יורק אובזרוור".

תעשיית הבידור של הוליווד היא חממה נוספת ל–"Power Couples" כאלה, שמתחברים באופן טבעי על סטים של סרטים או על הבמה, והופכים את הזוגיות והמשפחה לאימפריה כלכלית. הראפר ג'יי.זי והזמרת ביונסה נהפכו לזוג לאחר שכל אחד מהם כבר היה מפורסם ועשיר, ומאז מינפו את ההצלחה המשותפת שלהם להכנסות של כמעט 100 מיליון דולר בשנה. זוג חזק אחר שהכיר כבר בשיא הצלחתו הם שחקן הפוטבול טום בריידי ודוגמנית העל ג'יזל, שלפי "פורבס" הרוויחו 80 מיליון דולר בשנה שעברה.

גם בישראל לא חסרות דוגמאות לזוגות מהסוג הזה. למשל, שתי הבנות למשפחת שטראוס, עפרה ועירית, שהיו נשואות לגברים אמידים - דן להט וליאון קופלר; או צמד אנשי העסקים אבי צבי ורווית ברניב.

לפעמים, כסף לא מתחתן רק עם כסף - אלא גם עם כוח והשפעה: אחד הזוגות המשפיעים בישראל בימינו הם מגישת הטלוויזיה גאולה אבן ושר הפנים גדעון סער; ולפעמים כסף מתחבר עם פרסום: למשל, הדוגמנית בר רפאלי ואיש העסקים עדי עזרא; או הזוגיות של הדוגמנית והמגישה גלית גוטמן ואיש העסקים יגאל אהובי.

"בישראל יש משמעות רבה יותר להשתתפות בכוח העבודה", אומרת אפרת הרצברג־דרוקר, השוקדת בימים אלה על עבודת הדוקטורט שלה בנושא זה, בהנחיית פרופ' חיה שטייר מאוניברסיטת תל אביב. הרצברג־דרוקר בוחנת כיצד השינוי בהומוגמיה ההשכלתית השפיע על אי השוויון בישראל בין השנים 1983 ל–2008.

"ב–1983 היו כאן פחות משקי בית שבהם שני בני הזוג היו משכילים מאוד ועבדו במשרה מלאה, זה היה פחות מקובל אז", טוענת הרצברג־דרוקר. "בדרך כלל הנשים עבדו במשרה חלקית, והגבר - במשרה מלאה. אפשר לראות את השינוי הגדול שחל בשיעור משקי הבית שרמות ההשכלה בהם גבוהות. ב–2008 היו יותר משקי בית שבהם שני בני הזוג מועסקים במשרה מלאה".

אף שהמסקנה של הרצברג־דרוקר היא שתופעת הנישואים בין בני אותו המעמד התחזקה, אפשר להתנחם בעובדה שהגורם לכך היה השינוי במעמדן של נשים. אם פעם נשים היו חלשות, ונישואים היו הדרך שלהן להתקדם בחברה, הרי שכיום נשים חזקות יותר, משכילות יותר ועובדות - ולכן מתחתנות עם גברים ממעמד דומה לשלהן ולא מוכנות להסתפק בגבר פחות משכיל מהן.

"אנשים תמיד בחרו בני זוג מאותו מעמד - סינדרלה יש רק באגדות", אומרת פרופ' סילביה פוגל־ביז'אווי מהמכללה למינהל. "בתקופות המסורתיות הבטיחו זאת על ידי שידוך, ואילו כיום כדי למצוא בן זוג צריך לפגוש אותו בקרב אנשים. ואיפה פוגשים אותם? במקומות שהם תלויי מעמד, כמו מקומות עבודה או צבא, שלמרות המיתוס הוא לא כור היתוך. בעולם המערבי יש נטייה לחשוב שאהבה היא ממבט ראשון וחוצת גבולות – זה השקר הגדול ביותר שאפשר לחשוב עליו. אנחנו מנותבים להיות עם אנשים שמתאימים לנו מבחינה חברתית".

היכרות עם הצד 
הטוב של החיים

בעידן האינטרנט כמובן שלא חייבים להיפגש פנים אל פנים כדי להכיר. ברשת יש שלל אתרי היכרויות שנרתמו למשימה של שידוך אנשים בכלל, ועשירים בפרט - אם כי בגזרה זו נראה כי הנטייה היא פשוט לשדך נשים יפות לגברים עשירים. 
millionairematch.com, למשל, מציג את עצמו כאתר היכרויות יוקרה, שמאפשר לפגוש רווקים ורווקות עשירים ואיכותיים. "החברים שלנו כוללים מנכ"לים, רופאים, עורכי דין, משקיעים, יזמים, מלכות יופי, דוגמניות וסלבריטאים", נכתב בו. באתר מופיעה אמנם אזהרה בזו הלשון: "אם אתם מחפשים מערכת יחסים מסוג של 'שוגר דדי', זה לא האתר בשבילכם", אך תמונות הגברים הדשנים בחליפות, לצד הבחורות הצעירות והנאות, לא משאירים הרבה מקום לספק לגבי המטרה האמיתית שלו.

millionairematch.com לא לבד: לצדו פועלים עוד עשרות, אם לא מאות, אתרים דומים. בישראל אפשר להיכנס 
ל–richdate.co.il, שכך נכתב בעמוד הבית שלו: "תמיד היתה לך פנטזיה להכיר בעל עשיר ונאה? כבר הרבה זמן אתה מחפש מקומות להכיר נשים יפות יותר? בדיוק בשבילך הקמנו את ריצ'דייט – אתר שיאפשר לכם לערוך היכרות עם הצד הטוב של החיים. אתר ריצ'דייט יוצר מרחב שמחבר בין עושר ליופי. בין חלום ומציאות".

גם טרנד הרשתות החברתיות לא פסח על העשירים, שמנצלים אותן כדי להכיר אנשים חדשים החולקים עמם תחומי עניין, כמו יאכטות, מכוניות יוקרה ומעצבי על. aSmallWorld היא רשת חברתית המשמשת מועדון סגור לעשירים בלבד. במועדון הזה נוצרים קשרים "כמו במגרש גולף", כפי שתיאר זאת יו"ר החברה, יורש נסטלה השווייצי, פטריק ליוטאר־ווגט. לדבריו, עשירים אוהבים להיות בחברת אנשים עשירים. "המשותף לחברים באתר הוא סגנון החיים: הם אוהבים לטייל ולגלות דברים, ויש להם מן הסתם גם מכנה משותף מבחינה פיננסית, שמאפשר להם לממן את אורח החיים הזה", הוא אומר.

אבל לא כל העשירים פונים לרשתות חברתיות אקסקלוסיביות. יש כאלה שמסתפקים ברשתות ה"עממיות" כדי לתקשר עם חבריהם העשירים, ובעיקר להשוויץ בחיים הטובים ובבילויים הנוצצים שלהם.

ב–2012 עלה בטאמבלר הבלוג "Rich Kids of Instagram", שמאגד מאינסטגרם את תמונותיהם הראוותניות של הילדים העשירים בעולם – ממסיבות הבריכה ועד למטוסים הפרטיים וחופשות הסקי. החשבון היה כל כך פופולרי, עד שערוץ אי החליט לתת לילדים העשירים תוכנית ריאליטי שעוקבת אחר חייהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה