"תנאים של עבדות" |

אב הבית בבית רה"מ עבד 200% משרה תמורת 26 שקל לשעה

אתמול הוגש בבית הדין לעבודה בירושלים כתב תביעה על ידי מנחם נפתלי, לשעבר אב הבית בבית ראש הממשלה, התובע 1.1 מליון שקל ממשפחת נתניהו וממעסיקו הישיר ■ עורכת דינו של נפתלי: "לא חשב שתפקידו יוביל אותו לתנאי עבדות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נחשף מספר שעות העבודה במהלכן הועסק מנחם (מני) נפתלי ששימש אב הבית בבית ראש הממשלה בירושלים בין פברואר 2011 עד חודש נובמבר 2012 ותובע כעת את משפחת נתניהו. על פי דיווחי שעות כניסה ויציאה, עבד נפתלי במהלך 2012 באופן קבוע למעלה מ-300 שעות בחודש. בינואר 2012 עבד 347 שעות; בפברואר 2012 עבד 352 שעות; במארס 2012 עבד 359 שעות; באפריל 2012 - 402 שעות; במאי 2012 - 353 שעות; ביוני 2012 - 337 שעות; ביולי 2012 - 320 שעות; באוגוסט 2012 - 378 שעות; בספטמבר 2012 נפתלי היה בחופשת מחלה. נציבות שירות המדינה אישרה לנפתלי כ-90 שעות נוספות בחודש, אך הוא עבד פי שלושה ואף יותר.

מעבר לשעות הארוכות (שבוע עבודה בישראל הוא 43-40 שעות לכל היותר - ט"ח), גם משכורתו של אב בית לא ממש גבוהה - ערך שעת עבודה הוא 26.43 שקל לשעה (שכר מינימום הוא מעט מעל 23 שקל). במקביל, קיבל שכר על פי חוק עבור שעות נוספות. למשל, באוגוסט 2012 עבד נפתלי 35 שעות נוספות תמורת שכר של 125% לשעה (תוספת של 25% לשכר הבסיס), 112 שעות נוספות ב-150%, 30 שעות ב-175% ועוד שעתיים ב-200% שכר.

בתפקידו הקודם, מאז שנת 2000, ועד שהחל לעבוד בבית ראש הממשלה, היה מני נפתלי מאבטח אישי והרוויח, לטענת עורכת דינו נעמי לנדאו, פי שלושה מן השכר שקיבל כאב בית. "המעבר לתפקיד הזה נבע מרצונו לעבוד במשרה קבועה ולא להיות תלוי בחסדיה של חברת קבלן", היא אומרת ומוסיפה כי "הוא רק לא חשב שתפקידו יוביל אותו לתנאים של עבדות". לנדאו מוסיפה כי "זו בדיוק הייתה הסיבה מדוע גם התעקש על קבלת תקן (לאחר שעבר במשך 20 חודשים כממלא מקום), מה שיכול היה להובילו לקביעות בשירות המדינה".

אמש הגיש נפתלי את כתב התביעה לבית הדין לעבודה בירושלים, שם הוא תובע 1.1 מליון שקל מהמדינה, מהזוג נתניהו ומעזרא סיידוף, סמנכ"ל נכסים בבית ראש הממשלה ומי שהיה הממונה הישיר שלו. בנוסף על דרישות העבודה, שאינן עולות בקנה אחד עם החוק, טוען נפתלי להתנהגות פוגענית של שרה נתניהו שכללה שיחת טלפון בשלוש בלילה בשל שקית חלב שקנה (ולא קרטון) צעקות בשל זר פרחים לא טרי באגרטל (תוך השמעת המשפט - בארמון האליזה זה לא היה קורה) וכן ביקורת על אוכל רב מדי, לטעמה, שהביא מבית מלון - אז אמרה לו "אנחנו אירופאים עדינים, לא אוכלים כמוכם המרוקאים. אתה מפטם אותנו ואז אנחנו ניראים בטלוויזיה שמנים".

ממעון ראש הממשלה נמסר כי "מדובר ברכילות מרושעת ומגמתית תוך הפרת הפרטיות של ראש הממשלה ורעייתו במטרה להכפיש אותם בכוונה להוציא כספים שלא כדין ממשרד ראש הממשלה. מדובר בתביעה סחטנית ומופרכת. לדברי מני נפתלי עצמו, עיקר תביעתו נובעת מסירובו של משרד ראש הממשלה לבקשתו לקבל קביעות בתפקידו בבית ראש הממשלה. הדברים הללו אינם מתיישבים עם טענות על ה'סבל' הנורא שעבר עליו בתפקיד. אם היה לו כל כך קשה ביית רה"מ, מדוע ביקש להיות שם באופן קבוע?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל