"אנחנו האירופים עדינים, לא אוכלים כ"כ הרבה כמוכם המרוקאים; שלא נראה שמנים"

אב הבית בבית רה"מ תובע את משפחת נתניהו ביותר ממיליון שקל ■ לטענתו, שרה נתניהו התעללה בו על בסיס קבוע ומשרד ראש הממשלה לא כיבד את זכויותיו ■ לטענתו, נתניהו ביקש שיעשה כל מה שהיא מבקשת, "כדי שתירגע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הערב מימש מנחם נפתלי, מי ששימש כאב הבית בבית ראש הממשלה בירושלים, את איומו והגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה נגד משרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, סמנכ"ל מבצעים במשרד ראש הממשלה, וכן משפחת נתניהו. מהות התביעה (סע"ש 38335-03-14), כך כותבות עורכות הדין נעמי לנדאו ונאוה פינצ'וק, היא תביעה כספית בסך 1,115,831 שקל.

"עניינה של תביעה זו, בפרשת העסקתו הפוגענית של העובד, מר נפתלי מנחם, כאב בית במעון ראש הממשלה, במהלך חודשים פברואר 2011 עד נובמבר 2012", נכתב בתביעה. "מר נפתלי, עובד בעל עבר ביטחוני, עזב את עבודתו כאיש אבטחה ביחידת מגן והתגייס לשירות המדינה, רק לאחר שהובטח לו על ידי מר סיידוף כי יועסק במעון ראש הממשלה כאב בית, בתנאי עבודה הולמים, במשרה תקנית ובמהרה יהפוך לעובד מדינה קבוע.

"העובד העתיק את מקום מגורי משפחתו מהעיר עפולה לעיר מודיעין כדי לעמוד באופן מלא לרשות מעסיקיו ועל פי דרישתם האולטימטיבית. מר נפתלי עבד בפרך, יום וליל, כדי לרצות את בני משפחת נתניהו - המשתמשים הסופיים בעמלו והממונים הישירים עליו. על כך גמלה לו משפחת נתניהו ביחס מתנשא ומזלזל ששיאו בהשתלחויות חסרות רסן מצד אשת ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו, רובן ככולן בידיעת ראש הממשלה ולעיתים על פי דרישתו להיענות לה.

"מר נפתלי הבליג תקופה ארוכה על שראה וחווה בבית ראש הממשלה, והכל מפאת כבודו של ראש הממשלה. במשך 20 חודשים מר נפתלי ספג עלבונות, פגיעות ונזקים ממוניים, פיזיים ונפשיים, שהביאו אותו בסיומו של יום לנסח מכתב התפטרות ולאחר שהושפל שוב ושוב, לעזוב באחת את תפקיד אב הבית. במהרה הסתבר למר נפתלי כי מצב הדברים במעון ראש הממשלה הינו בכי רע, וזאת בלשון המעטה.

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרהצילום: אבי אוחיון / לע"מ

"כבר מתחילת דרכו במעון המפואר התברר למר נפתלי כי יאלץ להתמודד כאב בית עם צוות עובדים ממורמר וחסר ועם עומס לא סביר של עבודה ותחלופה בלתי פוסקת של עובדי משק המסרבים לעבוד במחיצת אשת ראש הממשלה, גב' נתניהו. לשם המחשה, במהלך 20 החודשים בהם מר נפתלי הועסק על ידי הנתבעים, סיימו 29 עובדים את העסקתם במעון ראש הממשלה, ולא בטוב. הסתבר כי מקור עיקרי ומשמעותי לאווירה העכורה במעון ראש הממשלה הוא התנהגות שלוחת רסן של הגב' נתניהו, הדורשת מעובדי מעון ראש הממשלה שירותים אישיים יום וליל, ומעלה דרישות בלתי סבירות, המלוות ביחס מחפיר כלפי העובדים, העומדים לשרתה. מערכת היחסים העכורה בין הגב' נתניהו לבין עובדי המשק במעון ראש הממשלה לווו במשברים בלתי פוסקים ולכך היו כמובן השלכות קשות כלפי עבודתו של מר נפתלי.

"נטישת עובדים, הביאה לכך שמר נפתלי נאלץ לבצע, בעצמו, עבודות רבות שכלל לא היו בתחום תפקידו, ולעבוד לשם כך מאות שעות נוספות בחודש כדי לעמוד בדרישותיה האולטימטיביות של הגב' נתניהו. גם גב' נתניהו לא הוטרדה מעולם מכך שהתובע עובד לעיתים 17-18 שעות ביממה, כשם שלא הוטרדה כי לעיתים דרישותיה מתנגשות עם בקשות אחרות של מר נתניהו.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"זאת ועוד: כאחראי על תפעול מעון ראש הממשלה נקלע מר נפתלי שלא בטובתו לחיכוכים בלתי פוסקים עם הגב' נתניהו בשל חובתו לשמור על מסגרת ההוצאות הביתיות שהוקצבה למעון ראש הממשלה על ידי משרד ראש הממשלה, לבין רצונות סותרים של גב' נתניהו להוציא כספי ציבור על עניינים פרטיים.

"כך לדוגמא, והדבר בידיעת הציבור, הגב' נתניהו דרשה כי מר נפתלי ירכוש עבורה נרות נשמה בעלות של אלפי שקלים לחודש, מתקציב משק הבית, למרות שהתקציב הוגבל, על פי הוראות משרד ראש הממשלה, לדברי מאכל בלבד. ולדוגמא מקרה אחד, בו העירה אשת ראש הממשלה את מר נפתלי משנתו בביתו לאחר יום עבודה מפרך בשעה 03.00 לפנות בוקר. בצעקות רמות נזפה בו על כך שרכש חלב בשקית ולא בקרטון, לפי דרישתה. כשהתובע מחה על השעה והטון שבו נאמרו הדברים הקשים, התערב מר נתניהו בשיחה ודרש שהתובע ידאג לעשות כל מה שגב' נתניהו מבקשת, "כדי שהיא תירגע". למותר לציין כי בקשה מסוג זה, המושמעת מראש ממשלת ישראל בשעות הקטנות של הלילה, מקבלת משנה תוקף ואיום. בפועל "הרגעת" הגב' נתניהו על בסיס יומי היתה משימה לא פשוטה בכלל. לא למר נפתלי ואף לא לעובדים האחרים במעון ראש הממשלה.

"כך למשל במקרה אחר, הגב' נתניהו נכנסה לחדר וכשראתה שיש פרחים 'לא טריים' באגרטל השליכה אותם בחרון אל לרצפה, תוך שהיא צועקת על מר נפתלי שהוא 'מנהל לא טוב', וכי דבר שכזה לא יכול לקרות ב 'ארמון האליזה ...'

"בשל כשלי כוח אדם כרוניים, נדרש מר נפתלי לעמוד לרשות משפחת נתניהו לעיתים קרובות גם בסופי שבוע ולשרתם בעת ששהו בביתם הפרטי בקיסריה. לתובע זכור היטב אירוע שבו הביא למשפחת נתניהו ארוחה לשבת ממלון דן קסריה, על פי הוראתם, וזכה לקיתונות בשל כך שהמלון סיפק למשפחת נתניהו אוכל רב מידי, לטעמה של גב' נתניהו.
גב' נתניהו גערה בתובע והסבירה לו "אנחנו ארופאים. אנחנו עדינים, לא אוכלים כל כך הרבה כמוכם המרוקאים... אתה מפטם אותנו ואחר כך כשמצלמים אותנו בחו"ל, אנחנו נראים שמנים...".

בנימין ושרה נתניהו עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד. "בארמון אליזה זה לא היה קורה"צילום: אבי אוחיון, לע"מ

עוד נכתב בכתב התביעה כי "לעיתים קרובות נדרש מר נפתלי לעבוד מעבר לשבוע העבודה המפרך גם בחגים ומועדים. כך לדוגמא ביום העצמאות נדרש התובע להתייצב לעבודה כדי לערוך לבני משפחת נתניהו ואורחיהם ברביקיו. לאחר שתקופה ארוכה לא ראה את ילדיו, החליט מר נפתלי להביא את ילדיו עמו ביום העצמאות כדי שיהיו בקרבתו לפחות בעת הכנת ארוחת החג, כשמראש היה ברור שבעת הסעודה יוכל לעזוב עמם לביתו. הדבר לא נשא חן בעיני גב' נתניהו, שביקשה שהילדים יעזבו מיד את הבית, ואף טרחה להטיח בפני התובע כי 'גם ראש הממשלה לא רואה את הילדים שלו... '.

"במהלך כהונתו של מר נתניהו, איש לפניו לא הצליח לעבוד תקופה כל כך ארוכה כאב בית במעון ראש הממשלה. עם זאת, לא נראה שבני הזוג נתניהו ראו לנכון לדאוג לעובד מסור כל כך והגב' נתניהו אף ציינה בפני התובע שהיא סולדת מכך שהוא מתעסק בעניינו האישי לגבי עתידו התעסוקתי, לדבריה - יתר על המידה".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

ביום 15.6.12 העובד פנה נפתלי במכתב לבני הזוג נתניהו והודיע על כוונתו לסיים לעבוד במעון ראש הממשלה, תוך שהוא מדגיש כי הוא מעוניין להמשיך לעבוד, אך מבקש סיוע מול הגורמים הרלוונטיים בנציבות שירות המדינה, האחראית להוצאת מכרז לתפקיד אב בית. רק לאחר שנה וארבע חודשים מתחילת עבודתו של מר נפתלי כאב בית במעון ראש הממשלה, וככל הנראה בעקבות מכתב התביעה לבני הזוג נתניהו, מר סיידוף שלח לראשונה בתאריך 21.6.12 בקשה לנציבות לפתוח בהליכי מכרז פנימי לתפקיד אב בית במעון ראש הממשלה, ולאפשר לעובד להגיש את מועמדתו.

לפי כתב התביעה, "תקרית אחרונה בה נדרש התובע להעתיק ארון קלסרים כבד על תכולתו לחדר אחר כיחידה אחת ומבלי להוציא את התכולה, תוך סיכון בריאותו, הסתיים בכך שהגב' נתניהו התפרצה בזעם רב, ובנוכחות עובדים אחרים, על מר נפתלי ודרשה במפגיע כי יעבור בדיקת פוליגרף, כיוון שחשדה כי עיין במסמכים רגישים. גב' נתניהו הוסיפה כי מניסיונה מן העבר החליטה כי אינה סומכת על אף אחד.

"התנהלותה של הגב' נתניהו, כמו גם השפלתו בפני אחרים ורמיסתו עד עפר, שכנעו את התובע באופן סופי ומוחלט כי אין תוחלת וכי בבית משפחת נתניהו לא יזכה ליחס ראוי, הולם והוגן ולעולם יחסם של המשפחה כלפיו יוותר כיחס אדון למשרתו הנרצע. התובע עזב באחת את מעון ראש הממשלה, תוך תחושת השפלה כבדה שלוותה ברמיסת כבודו. רק לאחר שהתאושש נפשית ופיזית, חזר התובע לעבוד כאיש אבטחה ביחידת מגן כשעברו והוותק שלו נמחקים כאילו הנו עובד חדש.

עוד מצוין בכתב התב יעה כי "ביום 30.5.13 לראשונה הרהיב עוז לפנות למעסיקו ושלח באמצעות בא כוחו דאז מכתב דרישה לתשלום זכויותיו של מר נפתלי בגין עבודתו בשירות המדינה. ושוב כדי להמחיש לתובע עד כמה הנו שקוף ועד כמה הנו חסר ערך, נדרשו לנתבעת 8 חודשים להשיב למכתב בא כוחו. משרד ראש הממשלה טען כי מר נפתלי הועסק במשך כל תקופת העסקתו, 20 חודשים, כממלא מקום ולכן אין הוא זכאי לכל תמורה נוספת בגין עבודתו או סיומה. באופן מופרך הועלתה במכתב טענה כי מר נפתלי אינו זכאי להגנת חוק שעות עבודה ומנוחה על אף העובדה כי בתקופת העסקתו הוכרה לו מכסת שעות נוספות ואף שולם מעבר להכרה זו מידי חודש".

בית ראש הממשלה בקיסריה

הפרת הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה

כפי שניתן לראות מדוחו"ת הנוכחות במקום העבודה של העובד, שצורפו לכתב התביעה, היקף משרתו של נפתלי הגיע למאות שעות עבודה מדי חודש. לכך יש להוסיף כי לעיתים קרובות העובד נדרש להגיע בסופי שבוע לביתה הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה כשבמקרים כאלה לא יכול היה לדווח על עבודתו בהיעדר שעון נוכחות במקום בו נדרש להתייצב.

הנתבעים לכאורה הפרו את חובתם להעסיק את התובע מספר שעות סביר. יום עבודה אופייני במעון ראש הממשלה יכול להמשך 17-18 שעות רצופות. לכאורה מדובר בהעסקה קבועה של התובע בשתי משרות מלאות, ובניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה.

מעיון בדו"חות העבודה של העובד גלוי וברור כי נפתלי הועסק לעיתים מספר כפול של שעות, כאשר בין יום עבודה אחד לשני הוא אינו זוכה למנוחה כמעט. סעיף 7 לחוק שעות העבודה והמנוחה קובע כי לכל עובד הזכות למנוחה שבועית של 36 שעות רצופות לשבוע. בכתב התביעה צוין כי "עיון בדו"חות הנוכחות מוכיח כי הנתבעים הפרו חובתם זו, לתת לתובע מנוחה שבועית ברוב תקופת עבודתו, והרהיבו עוז לקזז ממנו ימי חופשה שנתית לכשסוף סוף נח ליום אחד. התובע יטען כי אילוצו לעבוד תוך הפרה רבתי של הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה מהווה שיטת העסקה פוגענית, המקימה לו זכות לתשלום פיצויי הפרה מידי הנתבעים".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "מדובר ברכילות מרושעת ומגמתית תוך הפרת הפרטיות של ראש הממשלה ורעייתו במטרה להכפיש אותם בכוונה להוציא כספים שלא כדין ממשרד ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו