עובדי "מעריב" במשטרה: 
בן צבי לא שילם משכורות

למנויים נודע באחרונה רק במסרון כי העיתון עבר להפצה למנויים רק בסופי שבוע ■ נאמן העיתון מבקש למכור אותו, ולהוציא 183 עובדים לחופשה ללא תשלום

כ–50 מעובדי "מעריב" הגישו אתמול תלונה למשטרת מחוז תל אביב נגד המו"ל שלמה בן צבי על קבלת דבר במרמה, בשל אי תשלום משכורות פברואר ואי העברת ההפרשות שנוכו משכרם לקרן הפנסיה. לטענת העובדים, גם דמי החבר להסתדרות שגבתה החברה לא הועברו לארגון.

גבי גולדמן, יו"ר משותף של ועד עובדי מעריב, אמרה כי הוחלט להגיש את התלונה במשטרה באופן קבוצתי מכיוון שהגשת תלונה כבודדים עלולה להיסגר בנימוק של חוסר עניין לציבור. "מדובר בגניבת כספים, עבירה פלילית לכל דבר, ואיננו יכולים להבליג על כך", היא אמרה. גולדמן הגישה תביעה נוספת נגד בן צבי בגין העברת נכסים, לכאורה, של "מעריב" לחברות אחרות שבשליטתו.

עם הגיעם למשטרת מחוז תל אביב בדרום העיר ערכו עובדי מעריב הפגנת מחאה. רחל בן דוד, העובדת שנים רבות במחלקת המכירות, אמרה: "אנו מרגישים זוועה. בן צבי עבד עלינו, שיגע אותנו, ולא היו לכך סימנים מקדימים. זה עוקץ שהוא תיכנן כנראה מאז שרכש את מעריב. האיש רצה כנראה רק את הלוגו של 'מעריב'".

אסף נחום, עורך מדור הספורט של אתר NRG, אמר: "אצטרך לחפש עבודה אחרת כי אני לא בונה על עתיד מקצועי ב'מעריב'. בית המשפט פגע בנו קשות, כי במסגרת הקפאת ההליכים איננו יכולים לקבל את מה שמגיע לנו. בשנים האחרונות היינו על ספינה מיטלטלת, אבל עכשיו היא טובעת. בן צבי ואנשיו שידרו לנו שהכל בסדר, ופתאום נותרנו חברה בלי נכסים".

דרור בן יעקב, המועסק כמעבד תמונות לעיתון המודפס: "המקצוע שלי הולך ונעלם, ואני לא יודע כמה זמן יעבור עד שאמצא עבודה אחרת. כבר לא נותר בי שמץ של אופטימיות. כשהגעתי לעבוד ב'מעריב' היינו עיתון גדול, תוסס ומשפיע. מה נותר? גוף תקשורת קטן, לא מרכזי. אפילו 'ידיעות אחרונות' לא ירוויח מסגירת 'מעריב'".

עובדי "מעריב" מפגינים, אתמולצילום: דניאל בר און

מנויי "מעריב" נשכחו

הימים הקשים שעוברים על "מעריב" ושאלת עתידו מטרידים במיוחד את עובדיו העלולים לאבד את מקום עבודתם, אך מהמצב סובלים גם 25 אלף מנויי העיתון, שאינם יודעים מה יעלה בגורל ההסכם שעליו חתמו.

למנויים, שלפי הערכות משלמים כ–100–200 שקל בחודש עבור קבלת העיתון בכל בוקר, נודע באחרונה רק במסרון כי העיתון עבר להפצה למנויים רק בסופי שבוע, וכי פרטים נוספים יפורסמו בעיתון סוף השבוע הקרוב.

מנויים שניסו להתקשר למוקד שירות הלקוחות הקווי נתקלו בהודעה כי הקו נותק. גם במוקד *6200 לא ניתן להגיע למענה אנושי בשירות הלקוחות, ובסיומו מתקבלת הודעה מוקלטת המבשרת שהעיתון נמצא בהקפאת הליכים, לכן גם לא חולק העיתון, ואין באפשרותו לספק את השירות המגיע למנויים. כתוצאה מכך, צרכנים המעוניינים לדעת אם העסקה שערכו השתנתה בעקבות שינוי התנאים או לבטל את המנוי נתקלים במבוי סתום.

מוקד שירות המכירות לעומת זאת עובד, וכל מי שיבקש לפרסם מודעה בעיתון יזכה לשירות אדיב ומהיר. בבדיקה שערכנו נענינו מיד ונאמר לנו כי ניתן לפרסם מודעות בעיתון הצהריים החינמי שמחולק כעת באזור תל אביב, וכן בעיתון סוף השבוע.

כעת שואלים צרכנים כיצד הם אמורים לפעול. זאב פרידמן, היועץ המשפטי של המועצה לצרכנות, מסביר כי השיטה היעילה ביותר במצבים אלה היא יצירת עמדת כוח לטובתו של הצרכן.

הפגנת עובדי עיתון מעריב

פרידמן טוען כי מנויים המעוניינים לבטל את העסקה צריכים לפנות לחברות כרטיסי האשראי או לביטול הוראת הקבע בחשבון הבנק, לתעד את המהלך ולשלוח על כך אסמכתא להנהלת העיתון בדואר רשום, בפקס שפרטיו נשלחו עם חוזה העסקה או במייל שאותו קיבלו מהעיתון, כך שאם בבוא היום יטען נציג העיתון כי לא סופק תשלום ראוי מהמנוי, לצרכן תהיה הוכחה כי הוא הופסק.

"אם עיתון שחולק באופן יומיומי הופך לעיתון המחולק רק בסופי שבוע, המשמעות היא שגם העסקה השתנתה ומדובר במוצר חדש, שכבר אינו זהה, ולכן חברות האשראי יכולות לבטל את העסקה. עצם הודעת הסמס שנשלחה מהעיתון מבשרת כי ההנהלה מבקשת מהמנוי להישאר לקוח, אך בפועל הוא לא חייב כי מדובר במוצר אחר".

עם זאת, הבעיה שמתריע עליה פרידמן בהתנהלות מסוג זה היא מה יקרה אם בעיתון יטענו שהלקוחות לא שילמו את חובם בעקבות הפסקת התשלומים החד־צדדית, אך לדבריו זוהי בדיוק הסיבה שהכל צריך להיות מתועד, כך שבבוא היום, אם הנושא יגיע לבית המשפט, הצרכן לא ייאלץ להתמודד עם השאלה אם ביטל את העסקה או לא, אלא רק בשאלה אם הביטול תקף.

ב"מעריב" סירבו להגיב על הטענות.

נאמן העיתון מבקש למכור אותו, ולהוציא 183 עובדים לחופשה ללא תשלום

בבקשה דחופה שהגיש אתמול נאמן מעריב, רו"ח חן ברדיצ'ב, לבית המשפט המחוזי בירושלים, הוא מבקש להוציא את העיתון למכירה ולפרסם הזמנה להגיש הצעות לרכישת פעילותו. בנוסף, הנאמן מבקש מבית המשפט לאשר לו להוציא לחופשה ללא תשלום 183 עובדים מתוך 550 עובדים, שעל פי הבקשה "אינם דרושים לצורך שמירת פעילות החברה כעסק חי".

על פי הבקשה, כל עובד שתימסר לו הודעה על יציאה לחופשה יהיה רשאי להודיע על התפטרותו, והודעתו תיחשב כפיטורים. הבקשה הוגשה במשותף על ידי הנאמן ברדיצ'ב ועו"ד שולי גולדבלט, המייצג את החברה, שציינו כי הם "בודקים אפשרות להפעלת החברה כעסק חי בתקופת הקפאת ההליכים". על פי הבקשה, "מבדיקה ראשונית עולה כי היכולת לממן את פעילות 'מעריב' ו'מקור ראשון' (שאף הוא בבעלות בן צבי - ח"ב) בכספיה של קופת הקפאת ההליכים מצומצמת ביותר".

בשבוע שעבר הגיש בן צבי בקשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקפאת הליכים בעקבות חובות בסך 35 מיליון שקל ובקשה לבצע תוכנית הבראה בעיתון. השופט דוד מינץ הורה בתחילת השבוע על הקפאת ההליכים לחודשיים, אך התנה את ההקפאה בכך שיוזרמו לחברה 2 מיליון שקל וישולמו המשכורות לעובדי 'מעריב' ו'מקור ראשון'.

בתגובה להגשת התלונות במשטרה נמסר מהנהלת מעריב: "ההסתדרות ומיעוט קטן מעובדי העיתון עוסקים יומם ולילה במלחמה בגורם הכמעט יחיד שעדיין מאמין ב'מעריב'. קבוצת מעריב חתמה מול קופות הפנסיה על הסדר המבטיח את הזכויות הסוציאליות של העובדים באופן מלא, שימומש בהתאם לפסיקת ביהמ"ש ולאישור הבקשה להקפאת הליכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"