מחקר: התנדבות בקהילה מגדילה את הסיכוי להשתלב באקדמיה ובעבודה

המחקר, שהקיף 251 בוגרי תוכניות התנדבות בשבע השנים האחרונות, בדק את מידת ההשפעה של שנת התנדבות בקהילה בקרב ערבים, דרוזים, יוצאי אתיופיה, נשים דתיות ותושבי הפריפריה על השתלבותם בצבא, באקדמיה ובשוק העבודה

חיים ביאור
חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור
חיים ביאור

התנדבות לשנת שירות בקהילה, במסגרת שירות לאומי-אזרחי או מחוץ למסגרת זו, מגדילה את הסיכוי שהמתנדב ייקלט בלימודים אקדמיים ובמעגל התעסוקה - כך עולה ממחקר של "מרכז מעשה", עמותה בת של קרן רש"י. המחקר, שהקיף 251 בוגרי תוכניות התנדבות בשבע השנים האחרונות, בדק את מידת ההשפעה של שנת התנדבות בקהילה בקרב אוכלוסיות מוחלשות על השתלבותן בצבא, באקדמיה ובשוק העבודה. הבוגרים נמנים עם השכבות החלשות באוכלוסיה: ערבים, דרוזים, יוצאי אתיופיה, נשים דתיות ותושבי הפריפריה.

בתחום ההשכלה הגבוהה, רשמו אוכלוסיות האתיופים והערבים את הזינוק הגבוה ביותר בשיעור האקדמאים שלקחו חלק בשנת שירות עם סיום בית הספר התיכון. בהשוואה לנתוני הלמ"ס לגבי השיעור הכללי של האקדמאים בקרב שתי אוכלוסיות אלה, זינק שיעור האקדמאים בקרב הקהילה האתיופית ב-42% והוא עומד על 64% אקדמאים, ובקרב האוכלוסיה הערבית הוא עלה ב-18%, והוא עומד על 54% אקדמאים כיום.

בתחום התעסוקה, המחקר מצביע על כך ששיעור האבטלה בקרב נשים ערביות בגילאי 18-24, שהשתתפו בתוכניות התנדבות, הוא 69%, בהשוואה לנשים ערביות שלא השתתפו בתוכניות התנדבות, ששיעור האבטלה בקרבן גבוה במיוחד - 86%. בקרב בוגרי תוכניות ההתנדבות הערבים, 42% המשיכו להתנדב בקהילה גם לאחר תום שנת השירות. בקרב האוכלוסיה היהודית – 50% מבוגרי שנת השירות המשיכו להתנדב בהקהילה גם לאחר מכן.

יוסי מלכה, מנכ"ל "מרכז מעשה", אמר: "ממצאי המחקרמעידים ששנת התנדבות בקהילה עם ילדים ובני נוער במסגרות חינוך, מחזקת את היכולות הבלתי פורמליות של הצעירים, משפרת את תחושת המסוגלות שלהם, ותורמת למוביליות חברתית-כלכלית. היא מגדילה את הסיכוי להתקבל ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה ולהשתלב בשוק העבודה. במדינה בה מתרחבים הפערים החברתיים בין מרכז לפריפריה ובין קבוצות אוכלוסיה שונות, על המדינה לעודד הגדלת מסגרות שנת התנדבות, תוך הגדלת חלקן של האוכלוסיות המוחלשות בהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"