ועד המרצים מהחוץ במכללה האקדמית תל אביב-יפו הכריז על סכסוך עבודה

"לא ייתכן שנפוטר מדי סמסטר ומדי קיץ לא נקבל שכר" ■ המכללה: "לא התקבלה הודעה על סכסוך עבודה" ■ המרצים מהחוץ, המאוגדים בכוח לעובדים, ציינו כי שיחות שקיימו בחצי השנה האחרונה מול ההנהלה לא הביאו לפריצת דרך ■ בעוד כשבועיים הם עלולים להשבית את הלימודים

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

בתום חצי שנה של מגעים בין ועד המורים מהחוץ במכללה האקדמית תל אביב-יפו, המאוגדים בכוח לעובדים, לבין הנהלת המכללה - הודיע היום (ה') הוועד להנהלה כי הוא מכריז על סכסוך עבודה.

על פי כוח לעובדים, "הפערים העמוקים בעמדות הצדדים יובילו ככל הנראה לתחילתם של צעדים ארגוניים בעוד כשבועיים". המרצים מן החוץ באקדמית תל אביב-יפו מועסקים על בסיס חוזה סמסטריאלי התקף ל-5-4 חודשים. כתוצאה מכך, הם מפוטרים בתום כל סמסטר ומועסקים חדש, וכן מרביתם אינם מקבלים שכר בחודשי הקיץ.

בשל תצורת העסקה זו, זכויותיהם הסוציאליות נפגעות ומשרתם בשנה שלאחר מכן אינה מובטחת. העסקת מרצים מן החוץ על בסיס חוזה סמסטריאלי רווחת במוסדות רבים להשכלה גבוהה, אולם פוגעת קשות בביטחונם התעסוקתי.

סטודנטים באוניברסיטת ת"אצילום: אלון רון

"לא ייתכן שנפוטר מדי סמסטר ושמדי קיץ לא נקבל שכר", אומרת תמר ערב, מרצה מן החוץ במכללה זה תשע שנים, וחברת ועד. מטרת ההתאגדות היא השגת הסכם קיבוצי בעבור המרצים מהחוץ - המונים כ-300 איש - כך שיועסקו במכללה לאורך השנה כולה. המרצים הקבועים - בעלי התקן במכללה - מונים כ-100 איש.

"ההסכם הקיבוצי שואף ליצור ביטחון תעסוקתי לעובדים, ולמנוע פיטורים שרירותיים", אומר ד"ר אדוארדו שילמן, מרצה במכללה וחבר הוועד. לדברי הוועד, כוונת ההנהלה היא לפרוש את שכרם השנתי הנוכחי של המרצים מהחוץ על פני 12 חודשים, בהתאם ל"מתווה טרכטנברג" עליו הוכרז באחרונה, שנועד לפתור את בעיית ההעסקה הארעית של מרצים במכללות הציבוריות.

עם זאת, המתווה מתייחס רק למורים בעלי ותק של 4 שנים ויותר במוסד האקדמי ולמי שמלמדים בשליש משרה לפחות – קריטריונים שאינם חלים על כל המרצים מהחוץ במכללה. כמו כן, שכרם של המרצים במכללה יהיה נמוך משכרם של מרצים מהחוץ באוניברסיטאות.

גם המרצים מהחוץ באוניברסיטאות התמודדו בעבר עם בעיית ההעסקה הארעית, אך הבעיה נפתרה לאחר מאבק ממושך של הסגל האקדמי. ב-2008 הפכו מורים אלה לעמיתי הוראה, וצומצם נוהל הפיטורים התקופתי.

המכללה האקדמית תל אביב-יפו היא מכללה ציבורית שהוקמה ב-1994 כיוזמה משותפת של אוניברסיטת תל אביב, עירית תל אביב-יפו והמועצה להשכלה גבוהה. לומדים בה כיום כ-3,700 סטודנטים לתואר ראשון ושני.

מהמכללה האקדמית נמסר בתגובה: "עד עתה לא התקבלה כל הודעה שהיא המכריזה על סכסוך עבודה. בחודשים האחרונים מתנהל משא ומתן ענייני ורצוף בין הנהלת המכללה האקדמית ובין ארגון המורים מן החוץ במטרה להגיע להבנות מתוך הסכמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים