פשרה בשירות התעסוקה: תופעל גרסה מצומצמת של תוכנית מעגלי תעסוקה

התוכנית לעידוד תעסוקה תפעל עד סוף 2014 ב-16 לשכות תעסוקה, ובמסגרתה ישולבו יועצי תעסוקה חיצוניים בתוך הלשכות ■ עם זאת, הסמכות לשלול דמי אבטלה או הבטחת הכנסה תהיה שמורה לעובדי השירות בלבד

חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור
חיים ביאור

הערב הושגה פשרה בין ועד עובדי שירות התעסוקה להנהלת משרד הכלכלה, לאחר דיונים בין הצדדים. הוסכם כי ב-16 לשכות תעסוקה תופעל תוכנית לעידוד התעסוקה, בסיוע גורמים חיצוניים שסמכויותיהם יהיו מוגבלות.

התוכנית החדשה היא מוגבלת אף יותר מתוכנית "מעגלי תעסוקה", שגובשה בסוף 2013 ונחשבה גרסה מרוככת של "תוכנית ויסקונסין". בעוד תוכנית ויסקונסין, שהופעלה בישראל ב-2004–2007, התבססה על חברות מקצועיות פרטיות, שהיה בסמכותן לשלול דמי אבטלה למי שסירב לקבל עבודה שהוצעה לו, ובעוד שתוכנית "אורות לתעסוקה" שבאה בעקבותיה שללה מהחברות הפרטיות את הזכות לשלול דמי אבטלה - תוכנית מעגלי תעסוקה לא התבססה על חברות חיצוניות, אלא היתה אמורה להסתייע באנשי מקצוע שהם מומחים לשוק העבודה, שיפעלו בתוך לשכות התעסוקה ולא מחוצה להן.

לשכת שירות התעסוקה בבת ים

ואולם, ועד עובדי שירות התעסוקה, בגיבוי ההסתדרות, סירב גם לגרסה מרוככת זו של תוכנית ויסקונסין, בטענה שהדבר הוא בגדר "הפעלת תוכנית ויסקונסין בדלת האחורית". הוועד בראשות עופר לוי ראה בכך פגיעה במעמדו של שירות התעסוקה הממלכתי ואיום על עובדי השירות, ולבקשתו ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בשירות התעסוקה. העובדים נקטו עיצומים וסגרו לכמה ימים את לשכות התעסוקה לקהל.

לצדו של הוועד התייצבה גם ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ויו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד), טען כי מטרת התוכנית היא "ליצור חיסכון כלכלי על גבם של עובדי השירות". לא הואילו דבריו של יו"ר שירות התעסוקה, שרגא ברוש, שלפיהם אין קשר בין תוכנית ויסקונסין לבין תוכנית מעגלי תעסוקה, ולאנשי השירות אין המיומנויות שיש ליועצים החיצוניים. לפי החלטת הוועדה, התוכנית הוקפאה והוועד והנהלת משרד הכלכלה נכנסו למשא ומתן על תוכנית שונה, מוסכמת.

בדיונים שהתקיימו בשבועות האחרונים בהשתתפות מנכ"ל שירות התעסוקה, בועז הירש, הוסכם על מתכונת מצומצמת עוד יותר מתוכנית מעגלי תעסוקה, והיא תופעל ב-16 לשכות, לרבות כאלה הפועלות במגזר החרדי ובמגזר הערבי. התוכנית, שתכלול בעיקר סדנאות לחיפוש עבודה, תהיה ניסיונית ותפעל למשך פחות משנה (עד סוף 2014), ובמסגרתה ישולבו מנטורים ויועצי תעסוקה חיצוניים בחדרים ייעודיים בתוך הלשכות, שם הם יקבלו את פניהם של דורשי העבודה.

לאנשי מקצוע חיצוניים אלה לא תהיה סמכות לשלול דמי אבטלה או קצבת הבטחת הכנסה, וזו תהיה שמורה לעובדי שירות התעסוקה בלבד. התוכנית תוגבל ל-3,500 דורשי עבודה בלבד, שיקבלו מעין "ארגז כלים" בתחום חיפוש עבודה, לעומת הדרישה המקורית של משרד הכלכלה, שלפיה מספר בוגרי ההדרכה והאימון יהיה 3,500.

יו"ר ועדת המשנה לעניין תוכנית מעגלי תעסוקה, ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה), אמר הערב: "אני מברך על ההסכם שמבטיח כי הסמכות השלטונית של שלילת הקצבה ממבקשי עבודה תישאר בידיים ציבוריות ולא תופרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן