הממשלה אישרה: שיטת החישוב תשתנה - דמי הלידה של נשים עצמאיות יגדלו

עד עתה נקבעו דמי הלידה על פי השנה שבה הנשים העצמאיות ילדו, שבה הכנסתן בדרך כלל פוחתת. ח"כ עליזה לביא: "המצב אבסורדי ומעוות, לא מעודדים נשים לעצמאות ויזמות"

הצעת חוק שיזמה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), בשיתוף ארגון ויצ"ו-ישראל, שבמסגרתה ישונה מנגנון חישוב גובה דמי הלידה של נשים עצמאיות, אושרה הבוקר (א') בוועדת שרים לחקיקה, הקובעת את עמדת הממשלה בנושאים שונים.

ההצעה קובעת שדמי לידה לנשים עצמאיות יחושבו, אם ירצו בכך, בהתאם להכנסותיהן בשנה שקדמה ללידה, ולא בהתאם להכנסה הממוצעת בשנה שבה ילדו. על פי נתוני ביטוח לאומי, בישראל יש כ–43 אלף נשים עצמאיות בגילי הפריון - 20 עד 40.

נשים עצמאיות בישראל מופלות לרעה בדמי הלידה שלהן לעומת נשים שכירות, שכן בעוד דמי הלידה (שהינם תחליף משכורת במשך 14 שבועות של חופשת הלידה) של שכירות מחושבים בהתאם לשכרן האחרון, הרי שבמקרה של עצמאיות דמי הלידה מחושבים בהתאם להכנסה הממוצעת בשנה שבה ילדו.

מאחר שבשנה זו הכנסותיהן לרוב פוחתות – נשים עצמאיות מתקשות לעתים לעבוד באופן סדיר בחודשים האחרונים להיריון וכן מתקשות להחזיר את העסק לפעילות סדירה לאחר חופשת הלידה, ומקבלות, כאמור, דמי לידה נמוכים יותר.

אילוסטרציה, חופשת לידהצילום: סי די בנק

"זהו מצב אבסורדי ומעוות שבמסגרתו אישה עצמאית מקבלת דמי לידה המחושבים בהתאם להכנסותיה בחודשים שלאחר ההיריון", אמרה לביא לאחר אישור ההצעה שלה. "מטבע הדברים, במקרים רבים תפוקת עבודתה מצטמצמת ובהתאם גם ההכנסות. לא ייתכן, שבנוסף לקשיים הרבים העומדים בפני הנשים העצמאיות לאחר לידה בשילוב המטלות הנדרשות שבין גידול ילד לבין ניהול עסק, תפגענה זכויותיהן. זוהי אפליה כלפי הנשים העצמאיות בכלל ובהשוואה ביחס לנשים שכירות בפרט".

ח"כ דב חנין, החתום גם הוא על ההצעה, הוסיף: "עולם התעסוקה של העובדים העצמאיים הוא גחמני ותלוי בתנאים רבים. בעולם זה, אשר בו לעובד העצמאי יש מעט מאוד הגנות וביטחון תעסוקתי, הקשיים רבים יותר לנשים העצמאיות". לדברי חנין, "המדינה צריכה לאפשר לנשים הגנות כדי שהן יוכלו להתמודד באופן שיוויוני יותר בעולם התעסוקה העצמאי".

בכתבה שפורסמה ב-Themarker ביולי האחרון, סיפרה היועצת הארגונית העצמאית יפעת ונונו־לופו, 43, אם לשלושה: "בשלבים המוקדמים של ההריון עם בתי השנייה, ניגשתי לברר למה אני זכאית על פי חוק. הייתי בשוק כשהבנתי שאיאלץ להפסיד עשרות אלפי שקלים בגלל הצורה שבה מחושבים דמי הלידה לעצמאיות".

ח"כ עליזה לביא צילום: מיכל פתאלצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?